wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Największe inwestycje i rekordowe transakcje. Zobacz, liderów rynku wartego grube miliony [NAJNOWSZE DANE]
Biurowiec MidPoint71 w sąsiedztwie Sky Tower – najwyższego wieżowca we Wrocławiu Biurowiec MidPoint71 we Wrocławiu Echo Investment
Biurowiec MidPoint71 w sąsiedztwie Sky Tower – najwyższego wieżowca we Wrocławiu

To zawsze jest oczekiwana publikacja. Powstaje na podstawie informacji największych firm doradczych działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zobacz, jak wypada Wrocław na rynku biurowym w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. Prezentujemy największe inwestycje na wrocławskim rynku biurowym

Reklama

Rynek biurowy we Wrocławiu: IIQ 2022

Biura we Wrocławiu, nowe inwestycje, pustostany i wynajem – czyli wszystko co związane jest z rynkiem biurowym wzięli pod lupę eksperci z Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK). Przeanalizowano dwa kwartały 2022 r. (IIQ 2022 r.) i Wrocław jest po Warszawie i Krakowie trzecim rynkiem biurowym w Polsce. W raporcie wykorzystano dane największych firm doradczych działających na rynku nieruchomości komercyjnych.

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2022 roku.

Raport jest bardzo miarodajny, bo źródłem informacji są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills), a podsumowanie dotyczy istniejącej nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz powierzchni niewynajętej.

Nowe biura we Wrocławiu i biurowiec sprzedany za 100 mln euro

W 2022 r. we Wrocławiu doszło do rekordowej transakcji na rynku biurowym. Kompleks MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich sprzedano za ponad 100 mln euro. To największy oddany w tym roku do użytku, biurowiec we Wrocławiu. Tym samym inwestycja Echo Investment powiększyła wrocławski rynek biurowy o ponad 36 tys. mkw. powierzchni. Zobacz, kto już pracuje w MidPoint71.

MidPoint 71 powstał w sąsiedztwie Sky Tower – najwyższego wieżowca we Wrocławiu oraz kompleksu Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich

Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center

17 pięter, ponad 21 tys. mkw. powierzchni biurowej, tarasy dla najemców czy boisko do koszykówki – tak będzie wyglądać najnowszy wieżowiec w kompleksie biurowym Centrum Południe, które firma Skanska buduje przy ul. Powstańców Śląskich. 

Wrocław po Warszawie i Krakowie trzecim rynkiem biurowym w Polsce

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły 6 335 700 mkw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) pozostawały Kraków (1 666 200 mkw.), Wrocław (1 284 500 mkw.) oraz Trójmiasto, którego zasoby biurowe w drugim kwartale przekroczyły pułap 1 mln m kw. (1 010 900 mkw.)
czytamy w raporcie PINK.

Na polskim rynku biurowym w drugim kwartale 2022 roku do użytkowania oddano 10 obiektów o łącznej powierzchni 68 300 mkw., z czego najwięcej w Krakowie (ok. 26 300 mkw.), Trójmieście (18 800 mkw.) oraz Łodzi (18 800 mkw.).

Wynajem i pustostany na biurowych rynkach regionalnych

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało 961 000 mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada stopie pustostanu na poziomie 15,2% (spadek o 0,3 p.p. kw./kw. oraz wzrost o 1,8 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku). Najwyższy współczynnik pustostanów odnotowano w Łodzi – 18,6%, najniższy w Szczecinie – 4,9%.

Transakcje najmu w drugim kwartale 2022 roku wyniosły 189 600 mkw., co jest o 24% więcej niż w kwartale ubiegłym, i o 12% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Najwięcej powierzchni zostało wynajęte w Krakowie (73 900 mkw.), we Wrocławiu (25 600 mkw.) i w Gdańsku (25 100 mkw.).

Ceny najmu biur we Wrocławiu 2022 r.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec marca 2022 roku wahały się od 10 do 16 euro za 1 mkw. miesięcznie.

– W najbliższym czasie należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej. Z drugiej strony, rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy), a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. We wszystkich projektach można natomiast oczekiwać wzrostu stawek eksploatacyjnych, z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów – uważają eksperci Knight Frank.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl