Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Brochów to wyjątkowe osiedle Wrocławia (przyłączony został do miasta dopiero w 1951 r.). Wcześniej była to osobna miejscowość. W XIX wieku rozwinęła się przemysłowo dzięki budowie kolei Górnośląskiej.
Brochów - kolejowe osiedle
Ogromną stację kolejową zbudowano w roku 1896. Jej powstanie wiązało się z rozwojem kolei i umiejscowieniem jednego z największych węzłów towarowych na wschodnich terenach Cesarstwa Niemieckiego właśnie w okolicach Wrocławia. W Brochowie (wtedy jeszcze miejscowość Brockau pod Breslau) powstało kilkadziesiąt bocznic, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się ''cmentarzysko lokomotyw''.
W pobliżu tego węzła towarowego zbudowano robotnicze osiedle kolejowe, przy dzisiejszej ulicy Chińskiej (powstało na początku XX w.)
W tamtym czasie zbudowano też remizę strażacką, która obecnie jest wpisana w ewidencję zabytków. Gmina Wrocław, po kilku próbach, sprzedała budynek w 2017 r. Zbigniewowi Maćkowowi, znanemu architektowi związanemu z Wrocławiem. Ma plan, aby remizę wyremontować.
Tak obecnie wygląda remiza na Brochowie:
Galeria zdjęć
Co powstanie w remizie na Brochowie?
Remiza znajduje się pośrodku rozpoznawalnego we Wrocławiu robotniczego osiedla kolejowego. Sporą część jego mieszkańców stanowi społeczność romska. Poza otwartym w 2022 roku Aquaparkiem przy ul. Polnej, mieszkańcy nie mieli w tej okolicy zbyt wielu miejsc do spędzania czasu.
Remiza wraz z dawną piekarnią miałyby również pełnić funkcję społeczną. W części zabudowy już został otwarty klub fitness. Po zakończeniu remontu całego kompleksu powstaną tam mieszkania na wynajem oraz części wspólne dla mieszkańców.
Galeria zdjęć
Warto wspomnieć, że ta część Brochowa wciąż się zmienia. W zabytkowych budynkach dawnego, robotniczego osiedla kolejowego systematycznie prowadzone są prace remontowe.
Remiza strażacka na Brochowie jest zabytkiem
Remiza strażacka na Brochowie składa się z kilku budynków. W jednym z nich funkcjonowała kiedyś piekarnia, a dziś działa już klub fitnes, którego właścicielem jest również Zbigniew Maćków.
Obecnie część kompleksu remizy jest ogrodzona i trwają prace przy jego renowacji.
Zdemontowane zostały zupełnie skorodowane konstrukcje dachu nad wieżą wraz z poszyciem. Konieczna jest wymiana więźby i na to zadanie przygotowano już projekt wykonawczy. Za kilka tygodni będzie instalowana.
– W dalszej kolejności prace rewitalizacyjne obejmą wymianę części elementów konstrukcyjnych i wymianę okien – wymienia Maćków, właściciel remizy.
Kiedy koniec prac w remizie na Brochowie?
Prowadzimy je, finansując projekt jedynie ze środków własnych, bez wspomagania kredytem, stąd też tempo prac dostosowane jest do bieżących możliwości spółki.Zbigniew Maćków