wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ta kamienica to prawdziwe cudeńko

Kamienica z niesamowitą klatką schodową znajduje się przy ulicy Lelewela we Wrocławiu. Cudem zachowane wnętrza przeszły remont, a efekt zwala z nóg. Zobacz zdjęcia.

Reklama

Kamienicę wybudowano około 1880 roku w pobliżu znajdującej się po sąsiedzku masońskiej loży Horus. Obecnie należy do wspólnoty mieszkaniowej, ale wyremontowane pomieszczenia w całym budynku są wynajmowane kancelariom prawniczym.

Odnowione sztukaterie w kamienicy przy Lelewela 12

W sieni wejściowej, jak i w całym budynku, znajdują się liczne sztukaterie. Zdobione są nimi sufity, ściany, elementy klatki schodowej. Szczęśliwie dla tych pomieszczeń zdobień nie usunięto, nie zostały też pokryte farbą, jak to miało miejsce w większości kamienic. 

Świetnie zachował się sufit w sieni, gdzie polichromie wkomponowane są w sztukaterie. Po remoncie efekt powalający, jak w prawdziwym pałacu. Niestety ściany nie miały tyle szczęścia. Były zmalowane grubymi warstwami farby i po remoncie są białe. Zachowały się na nich sztukaterie, które uzupełnione zostały o klimatyczne kinkiety. Dodatkowo, pałacowego klimatu dodają pilastry (płaskie filary) zwieńczone ozdobnymi kapitelami (głowicami) kolumn. 

Nie tylko sień wejściowa jest tak efektowna. Klatka schodowa również robi wrażenie. Na każdym piętrze jest zdobiony sufit, schody zaopatrzone są w balustrady, którym przywrócony został zielony kolor kontrastujący z podstopniami w kolorze słonecznego brązu. Na każdym piętrze odnowiono także ozdobne drzwi.

Galeria zdjęć

Elewacja, również niezwykle zdobiona i dobrze zachowana, nadal czeka na remont. Zapytaliśmy wspólnotę mieszkaniową, która jest właścicielem budynku o remont wnętrz i o to, czy w najbliższym czasie spodziewać się możemy również remontu elewacji. Gdy uzyskamy odpowiedź, zaktualizujemy artykuł. 

Ukończone inwestycje na osiedlu Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl