Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy
Na terenie Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu funkcjonuje punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie można uzyskać informacje na temat podjęcia legalnego zatrudnienia w Polsce, wolnych ofert pracy, można też skorzystać z porady zawodowej. Pomoc w poszukiwaniu pracy – informacje dla uchodźców z Ukrainy (w języku ukraińskim).
Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy: Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu; Budynek A, parter, pokój nr 1; ul. Gliniana 20-22.
Numery telefonów kontaktowych do pośredników pracy:
- +48 694 340 718, +48 694 340 616
Numery telefonów kontaktowych do doradców zawodowych:
- +48 600 329 135, +48 604 253 127
Praca dla uchodźców z Ukrainy
Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu zaprasza także do kontaktu pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem przyjezdnych z Ukrainy.
By zgłosić oferty pracy należy wejść na stronę PUP, gdzie są niezbędne informacje oraz formularz zgłoszeniowy, który należy przesłać na adres: wroukraina(at)pup-wroclaw.pl.
Do dyspozycji pracodawców jest Zespół ds. Wsparcia Pracowników Zagranicznych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który pomaga w przeprowadzeniu formalności dotyczących pozwoleń na pobyt i pracę. Zainteresowani mogą się kontaktować na adres: jakub.fraczyk(at)araw.pl.
Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Zmiany legislacyjne – komentarz
W świetle obecnej sytuacji prawnej cudzoziemców i zapowiadanych przez rząd zmian legislacyjnych w tym zakresie, przedstawiamy komentarz przygotowany przez Adama Smugę, Immigration Department Manager w JP Weber.
– Uciekający ze strefy konfliktu zbrojnego Ukraińcy mogą legalnie przybywać do Polski. Władze zapewniają, że każda osoba uciekająca z Ukrainy zostanie wpuszczona do naszego kraju. Ogromna większość osób przybywających z Ukrainy wjeżdża do Polski na podstawie tzw. ruchu bezwizowego, co uprawnia ich do pozostania w naszym kraju przez najbliższe 90 dni. Osoby, które nie posiadają ze sobą ważnego paszportu wpuszczane są do Polski na podstawie specjalnej zgody Straży Granicznej, co uprawnia ich do pozostania w Polsce przez 15 dni. Po tym czasie będą oni musieli złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt na podstawie ogólnych przepisów lub o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Warto dodać, że tzw. przepisy covidowe przedłużyły termin na złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy do maks. 30 dni od momentu odwołania stanu epidemii. Dotyczy to także osób przebywających w Polsce na podstawie tzw. ruchu bezwizowego. Może być to zatem pewne ułatwienie dla osób, które na takiej podstawie wjechały obecnie do Polski.
Jednym z kluczowych elementów wydaje się obecnie możliwość szybkiego zapewnienia legalnego zatrudnienia dla przybywających do Polski Ukraińców. Wiele polskich firm oferuje obecnie Ukraińcom wsparcie w zakresie możliwości podjęcia pracy. Korzystne w tym względzie są niedawne zmiany legislacyjne, które wydłużyły możliwość pracy na podstawie tzw. „oświadczenia o powierzeniu pracy” do 24 miesięcy. Procedura oświadczeniowa jest sporym ułatwieniem względem możliwości szybkiego rozpoczęcia legalnej pracy przez cudzoziemca – rejestracja oświadczenia w odpowiednim urzędzie pracy jest stosunkowo prosta i szybka. Całość procesu trwa nie dłużej niż 14 dni.
Obecnie konieczne jest jednak uelastycznienie przepisów dotyczących legalizacji pobytu w Polsce. Można się spodziewać, że przy przeciągających się działaniach zbrojnych wielu obywateli Ukrainy będzie chciało zostać w naszym kraju na dłużej niż przez 90 dni. Będzie to dla nich oznaczało konieczność przejścia przez procedurę udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Procedura ta jest obecnie dość sformalizowania, co przy braku choćby czasowego uproszczenia procedur może spowodować zablokowanie urzędów wojewódzkich poprzez gwałtowny napływ tego rodzaju wniosków.
W obecnym kształcie przepisy nie dają też jasnej podstawy do ubiegania się o legalizację pobytu przez osoby, które nie będą podejmowały w naszym kraju zatrudnienia. Mobilizacja wojskowa na Ukrainie spowodowała, że pośród osób przybywających do Polski ogromną większość stanowią kobiety i dzieci. Matki opiekujące się dziećmi mogą nie być w stanie podjąć zatrudnienia pozwalającego na osiąganie w Polsce regularnego dochodu. Ten element jest zaś w świetle obecnych przepisów jednym z głównych elementów warunkujących udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce.
Zmiany w przepisach powinny zatem zwiększać elastyczność procedur, dając Ukraińcom możliwość wyboru formy legalizacji pobytu, która będzie najbardziej odpowiadała ich indywidualnej sytuacji. Zasadne jest wręcz rozważenie czasowego, całkowitego zwolnienia Ukraińców z obowiązków legalizacyjnych względem zatrudnienia i pobytu w Polsce. Pozwoli to im uniknąć dodatkowych procedur i kosztów, które komplikują obecnie ich i tak trudną sytuację po ucieczce z Ukrainy.
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd, szczegóły zmian legislacyjnych w związku z napływem osób z Ukrainy mamy poznać w najbliższych dniach – mówi Adam Smuga, Immigration Department Manager w JP Weber.