wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ukraińcy otrzymujący pieniądze z ZUS muszą zgłosić wyjazd z Polski
Ukraińcy pobierające świadczenia z ZUS muszą zgłosić  wyjazd z Polski. shutterstock
Ukraińcy pobierające świadczenia z ZUS muszą zgłosić wyjazd z Polski.

Obywatele Ukrainy muszą poinformować ZUS o wyjeździe z Polski. Chodzi o osoby, którym ZUS wypłaca pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jeżeli tego nie zrobią, będą musieli zwrócić wypłacone pieniądze wraz z odsetkami.

Reklama

Wjazd i pobyt na terytorium Polski cudzoziemców z Ukrainy

Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju.

Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa do wypłat dla rodzin, czyli 500+, RKO i żłobkowego. Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wnioski wypłaty i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak Ukraińcy mogą zgłosić wyjazd z Polski

Ukraińcy mogą zgłosić swój wyjazd z Polski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS wybierając i wypełniając formularz POG.

ZUS będzie domagać się zwrotu pieniędzy z odsetkami

– Przestrzegam, że my mamy możliwość, żeby sprawdzić czy dana osoba opuściła nasz kraj. Gdy cudzoziemiec, który dostaje od nas pieniądze nie zgłosi wyjazdu z Polski będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami – wyjaśnia Kowalska-Matis.

ZUS sprawdza legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy

Rzeczniczka zwraca uwagę, że ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego. 

– ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby będziemy mogli korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną – mówi rzeczniczka.

W przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień, co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia.

– Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców - dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Ukraińcy powinni poinformować ZUS także, gdy jadą do krajów UE

Jak zaznacza Iwona Kowalska-Matis, Ukraińcy powinni poinformować ZUS także w sytuacji, kiedy wyjadą na zachód do krajów UE.

– W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków – wyjaśnia rzeczniczka.

Ukraińcy mogą dostać pieniądze z programów: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, "Rodzina 500+" czy żłobkowe

Do końca kwietnia do placówek ZUS na Dolnym Śląsku wpłynęło od uchodźców około 40 tys. wniosków o wypłatę 500 + dla prawie 55 tys. dzieci, wniosków o wypłatę RKO w całej Polsce złożonych zostało 6,6 tys. wniosków.

W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, "Rodzina 500+" czy żłobkowe. Pierwsze pieniądze z programu 500+ trafią do Ukraińców w połowie maja.

ZUS/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl