wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Aplikacja mObywatel dla Ukraińców już z dostępem do E-Recept i Unijnego Certyfikatu COVID

Aplikacja mObywatel dla Ukraińców już z dostępem do E-Recept i Unijnego Certyfikatu COVID

Jarek Ratajczak,

Nowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl (UA) gov.pl
Nowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl (UA)

Numer PESEL, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel z dostępem do E-Recepty i Unijnego Certyfikatu COVID - to elektroniczne narzędzia, które powinien mieć każdy uchodźca wojenny z Ukrainy.

Reklama

Co to jest aplikacja mObywatel i Diia.pl (Дія пл)?

Polacy z aplikacji mObywatel korzystają od 2017 r. Ten cyfrowy portfel na dokumenty daje m.in. możliwości przeglądania recept, czy przechowywania prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz sprawdzenia punktów karnych.

Od marca 2022 r. z aplikacji mogą także korzystać obywatele Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju przez rosyjską agresję. Udostępniono im opcje korzystania z programu mObywatel i dostępnego w nim dokumentu Diia.pl (Дія пл) - to specjalny moduł aplikacji mObywatel dla Ukraińców.

Dzięki temu Ukraińcy przebywający w Polsce mogą w prosty sposób potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport.

Najnowsza wersja mObywatela (od maja br.) wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl w tym dostęp do E-Recept oraz Unijnego Certyfikatu COVID.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL, ma aktywny Profil Zaufany.

Jak aktywować aplikację mObywatel?

 • W urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie Profilu Zaufanego
 • Ściągnij na telefon i następnie uruchom aplikację mObywatel
 • Zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji
 • Aktywuj mObywatela korzystając z loginu i hasła wydanego dla Profilu Zaufanego

Nowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl: E-Recepta

Za pomocą aplikacji mObywatel można zrealizować wystawiona receptę. Wystarczy podczas wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie swojego telefonu. Nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu dostępu.

Należy jednak pamiętać, że e-receptę można zrealizować również na podstawie wydruku od lekarza lub podając numer PESEL i kod odbioru (otrzymany bezpośrednio od lekarza lub mailem / SMS-em).

Jak dodać usługę E-Recepta do mObywatela

Upewnij się, że możesz korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Następnie zaktualizuj aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android.

Po uruchomieniu zaktualizowanej aplikacji uzyskasz dostęp do usługi e-recepta.

Nowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl: Unijny Certyfikat COVID

Unijny Certyfikat COVID ma ułatwić swobodne podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. To elektroniczny dowód na to, że dana osoba:

 • przebyła chorobę COVID-19,
 • posiada negatywny wynik testu COVID-19,
 • została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Dodatkowo korzystając z UCC w ramach mObywatela można potwierdzić krajowy – akceptowany wyłącznie na terenie Polski – status osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19.

Aby otrzymać UCC należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia.

Jak dodać Unijny Certyfikat COVID do mObywatela?

Upewnij się, że możesz korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Zaktualizuj aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android. Uruchom zaktualizowaną aplikację mObywatel i wybierz „Dodaj dokument” – wskaż Unijny Certyfikat COVID.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl