Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Dlaczego zorganizowano Wroclaw-Berlin Business Mixer
Berlin może być oknem na świat dla wrocławskich startupów. A sztuczna inteligencja, biotechnologia czy kosmos – to obszary, w których innowacyjne firmy z Wrocławia i Berlina mogą robić wspólne interesy i współpracować.
Poszukując wspólnych elementów w sferze gospodarczej Wrocławia i Berlina, uznaliśmy, że innowacyjność i dynamiczny startupowy ekosystem są tym, co nas łączy. Berlin ma bogatsze doświadczenie, ale i my nie mamy się czego wstydzić i możemy być dla nich atrakcyjnym partnerem. Stąd dzisiejsze spotkanie pomiędzy innowatorami z naszych miastMagdalena Okulowska, prezes zarządu ARAW S.A.
Co to jest Wroclaw-Berlin Business Mixer
Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu podkreśla, że Wrocław ma interesujący startupowy ekosystem a spotkanie „Wroclaw-Berlin Business Mixer” to ważny początek współpracy innowacyjnych firm z Berlina i Wrocławia, szczególnie tych z obszarów cyfryzacji, sztucznej inteligencji czy biotechnologii.
Wiemy, że Wrocław jest polską stolicą innowacji. We Wrocławiu one powstają, a w Berlinie innowacje się sprzedają. Berlin to miasto wielkich targów i warto tam być. Dla wrocławskich startupów Berlin może być oknem na światMartin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.
Konsul dodaje, że spotkanie to pierwszy krok we współpracy innowacyjnych firm, kolejne rozmowy mogą odbyć się na Forum Ekonomicznym w Karpaczu i październikowej konferencji Made in Wroclaw.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia nie ma wątpliwości, że położenie i bliskość Wrocławia i Berlina powoduje, że oba miasta są naturalnymi partnerami.
Liczymy, że te spotkania pomiędzy naszymi startupowymi ekosystemami pozwolą nam na lepsze zrozumienie jak efektywne sięgać po finansowanie i jak budować mentoring. Chcemy też, by świat nauki mógł realizować swoje pomysły i innowacje w ramach startupów z Wrocławia i BerlinaJakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Budowanie technologii i rozwijanie innowacji to tematy, na których Wrocławiowi zależy.
Z Berlinem prowadzimy współpracę od kilkunastu lat. Widać to było między innymi podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Wciąż to kontynuujemy poprzez takie inicjatywy jak „Pociąg do kultury” czy wymianę artystów. Zależy nam na wymianie gospodarczej i stąd spotkanie dla startupów. Cieszy nas zainteresowanie ze strony BerlinaAleksandra Pierścińska-Lichwa, Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Jak wrocławskie startupy mogą robić biznes w Niemczech?
W spotkaniu uczestniczył Maciej Kawecki, wrocławianin, który od lat prowadzi działalność gospodarczą w Berlinie i doskonale zna i rozumie oczekiwania firm działających w Polsce i RFN. Koordynował przygotowania do Business Mixer we Wrocławiu po berlińskiej stronie.
Polskie firmy chcą dużo rzeczy robić w Niemczech, ale nie mają cierpliwości. A w Niemczech trzeba wszystko robić powoli: budować kontakty, zaufanie i to trwa 2-3 lata. Dla polskich przedsiębiorców to za długo i wolą robić interesy gdzie indziej. Szkoda, że tak się dzieje. Nasz mikser biznesowy ma to zmienićMaciej Kawecki, prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech.
W pierwszym Polsko-Niemieckim Mikserze Biznesowym we Wrocławiu uczestniczyli przedstawiciele firm, instytucji wspierających rozwój startupów, władz samorządowych z obu miast, rządu Republiki Federalnej Niemiec i berlińskiego ministerstwa gospodarki.