Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Wrocław wspiera obcokrajowców
- Powstaje klasa z językiem ukraińskim
- Miasto finansuje naukę języka polskiego
- Oferta edukacyjna dla obcokrajowców – gdzie szukać?
- Wolontariusz uczy obcokrajowca
- Warto uczyć się polskiego
- Zagraniczni studenci wybierają Wrocław
- Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]
Wśród najczęściej wymienionych problemów przy przeprowadzce do innego kraju znajduje się kwestia porozumiewania się w języku obcym.
– Chcemy, aby obcokrajowcy mogli uczyć się języka polskiego i nie tworzyli gett, bo jeśli takie getta powstają, to jak dowodzi praktyka z wielu państw, ciężko się z nich wyrwać – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Wrocław wspiera obcokrajowców
Nowa klasa z językiem ukraińskim w Szkole Podstawowej nr 84, dodatkowe zajęcia z języka i kultury ukraińskiej w grupach międzyszkolnych w Szkole Podstawowej nr 63 i wolontariusze uczący obcokrajowców języka polskiego – miasto na różne sposoby chce wspierać mieszkających we Wrocławiu ekspatów. O szczegółach programu wspierającego obcokrajowców we Wrocławiu mówiono podczas spotkania 23 czerwca 2016 r.
Ponieważ zdecydowanie największą liczbę cudzoziemców we Wrocławiu stanowią Ukraińcy, to do nich przede wszytkim skierowane są miejskie programy wsparcia. Czytaj – Ukraińcy wybierają Wrocław. Spora liczba przyjeżdża tu z dziećmi, które coraz liczniej chodzą do wrocławskich przedszkoli i szkół. To oni najczęściej korzystają z dwóch dodatkowych godzin języka polskiego w szkołach podstawowych.
Powstaje klasa z językiem ukraińskim
– Chcemy też jednocześnie, aby dzieci z Ukrainy miały kontakt ze swoim językiem i kulturą – podkreśla prezydent Wrocławia. Ukłonem urzędników miejskich w stronę mieszkających we Wrocławiu Ukraińców jest więc utworzenie od września 2016 r. w SP nr 84 przy ul. Górnickiego klasy pierwszej z dodatkowym (wszystkie przedmioty będą w języku polskim) językiem ukraińskim. Więcej czytaj – O klasie z ukraińskim.
Na dodatkowe dwie godziny w tygodniu zajęć w języku ukraińskim i dwie godziny nauki religii grekokatolickiej mogą liczyć uczniowie w tzw. grupach międzyszkolnych w SP nr 63 przy ul. Menniczej. Takie zajęcia odbywają się już od 2002 r.
Miasto finansuje naukę języka polskiego
Miasto w prowadzonych przez siebie szkołach podstawowych, w których uczą się dzieci z innych krajów, organizuje im zajęcia dodatkowe z języka polskiego i zajęcia wyrównawcze. Przy Szkole Podstawowej nr 63 istnieje punkt z nauką języka ukraińskiego, w którym uczyć się tego języka może każdy – w roku szkolnym w 2016 r. jest to 84 uczniów, w tym 6 z obywatelstwem ukraińskim.
Ogółem w szkołach podstawowych prowadzonych przez Wrocław (z 2016 r.) jest 269 obcokrajowców, uczęszczających do 62 szkół podstawowych, z czego 183 uczniów to osoby pochodzące z Ukrainy. 204 uczniów otrzymuje dodatkowe godziny z języka polskiego i wyrównawcze, z czego 153 uczniów to dzieci z Ukrainy.
Oferta edukacyjna dla obcokrajowców – gdzie szukać?
Raghavender Balasubramanian, szef oddziału firmy Crisil Irevna, we Wrocławiu pracuje od lipca 2014 r.
– Podczas pierwszego przyjazdu do Wrocławia m.in. szukałem szkoły dla córki. Pracownicy Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej umówili mnie na spotkania z dyrektorami placówek, bo chciałem poznać infrastrukturę szkół i ich ofertę. Podczas drugiej mojej wizyty, załatwione zostały formalności związane z wynajęciem mieszkania. W sumie wszystko poszło dość gładko i mogłem przyjechać z rodziną do pracy we Wrocławiu. Dziś moja córka chodzi do międzynarodowej szkoły i uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne, m.in. na balet.
Obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu mogą skorzystać z oferty publicznych placówek przedszkolnych i szkolnych (w których opieka i nauka prowadzone są w języku polskimi), bądź skorzystać z oferty prywatnych przedszkoli i szkół, w których zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Lista gminnych szkół i przedszkoli dostępna jest – tutaj. Lista międzynarodowych, prywatnych placówek edukacyjnych we Wrocławiu dostępna jest – tutaj.
– Mamy trzy oddziały: żłobek (dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat), przedszkole (3 do 6 lat) oraz szkołę podstawową (6 do 12 lat). Program edukacyjny naszej prywatnej szkoły podstawowej łączy elementy amerykańskiego oraz polskiego programu nauczania i jest zatwierdzony przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz zgodny z wszelkimi wymogami Ministerstwa Edukacji. Obecnie zapisanych mamy około 200 dzieci reprezentujących ponad 20 różnych narodowości. Oferujemy dowóz dzieci do i ze szkoły oraz liczne pozalekcyjne zajęcia, takie jak: basen, jazda konna, taniec współczesny, szkolny zespół muzyczny, piłka nożna i inne. Posiadamy również własną kuchnię i stołówkę, w której samodzielnie przygotowujemy i serwujemy cztery posiłki dziennie – mówi Minakshi Sharma, dyrektorka i właścicielka międzynarodowej szkoły American School of Wrocław.
We Wrocławiu działa wiele korporacji, które pomagają komfortowo i bezpiecznie przeprowadzić obcokrajowca wraz z rodziną. Szukają m.in. mieszkania czy szkoły dla dzieci.
– Relokacja specjalistów IT o wysokich kompetencjach to wyzwanie zarówno formalne, jak i HR-owe. Z jednej strony pracodawca zajmuje się zagadnieniami logistycznymi czy organizacją pobytu, z drugiej zaś równie ważnym zadaniem jest pomoc pracownikom i jego bliskim w adaptacji do nowego otoczenia. Kwestia „aklimatyzacji” dotyczy szczególnie rodzin. Zarówno pracownikom, jak i ich rodzinom pomagamy radzić sobie z barierą językową, finansując kursy języka polskiego. Chcemy, żeby tak specjaliści, jak i ich bliscy czuli się we Wrocławiu jak u siebie. Dlatego organizujemy dla nich spotkania integracyjne, dwa razy w miesiącu nasz przewodnik oprowadza nowe osoby po mieście – opowiada Bartosz Strożek, dyrektor regionalny Luxoftu we Wrocławiu.
Wolontariusz uczy obcokrajowca
W czerwcu 2016 r. przedstawiciele miasta poinformowali o nowym projekcie wsparcia cudzoziemców, który ma służyć ich integracji. Chodzi o nauczania języka polskiego, którego niewystarczająca znajomość jest barierą w zdobywaniu wykształcenia i znalezieniu lepszej pracy. Dlatego Wrocławskie Centrum Integracji (na pl. Strzegomskim) prowadzi nabór wolontariuszy, którzy będą w sposób praktyczny uczyć cudzoziemców (najwięcej zgłoszeń jest od Ukraińców) języka polskiego.
– Nauka będzie odbywała się w tandemie: wolontariusz – obcokrajowiec i w sposób praktyczny, np. w sklepie czy w urzędzie. Tworzone są właśnie listy wolontariuszy i listy miejsc, gdzie mogą być zajęcia z języka polskiego – opowiada Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w UM. W tej chwili (czerwiec 2016 r.) zgłoszonych jest 200 wolontariuszy i 80 partnerów miasta zaangażowanych do tego projektu. Wśród nich są, m.in. domy kultury, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, kościoły, organizacje pozarządowe.
Chętni (osoby i instytucje) mogą zgłaszać się do Wrocławskiego Centrum Integracji na pl. Strzegomskim, od września 2016 r. będzie to możliwe również przez internet.
Warto uczyć się polskiego
Inna Grynova, zatrudniona we wrocławskiej korporacji Google od 2011 r., tak opisuje swoje doświadczenia z nauką j. polskiego: – Język to najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o adaptację w nowym środowisku. Dla osób, które przyjeżdżają z innych krajów niż słowiańskie, nauka polskiego wygląda tak samo skomplikowanie, jak dla kogoś, kto nie jest z Europy Wschodniej, nauczyć się chińskiego. W wielu międzynarodowych korporacjach językiem komunikacji jest angielski, dlatego nie jest łatwo o naukę polskiego.
Kateryna Sukhetska, pochodząca z Ukrainy, podkreśla, że pewne podobieństwo między językiem ukraińskim a polskim pomaga w komunikacji tylko na początku pobytu: – Na tak zwanym ‘survival level’. Prędzej czy później trzeba nauczyć się języka polskiego. Dotyczy to szczególnie osób, które planują zostać w Polsce na dłużej.
Erik Maita od lutego 2016 r. pracuje we wrocławskim oddziale Google’a. Ma 27 lat, pochodzi ze stolicy Peru – Limy: – Ktoś, kto tak jak ja nie zna języka i pierwszy raz przyjeżdża do Wrocławia, dość łatwo może się tu odnaleźć. Dla mnie trochę skomplikowana jest komunikacja tramwajowa, bo już z autobusami problemów nie miałem. W taksówkach można się dogadać po angielsku – wylicza Erik i dodaje, że planuje zapisać się na kurs nauki języka polskiego, bo na razie zna tylko kilka słów: proszę, przepraszam itp.
35-letni Marvel Matarrita pochodzi z Kostaryki. Po sześciu latach pobytu we Wrocławiu dużo rozumie po polsku. W zasadzie nie miał wyjścia, bo ożenił się z Polką. W domu mówią w trzech językach: – Z żoną rozmawiam po angielsku. Ja do dzieci mówię po hiszpańsku, a żona po polsku. Syn odpowiada mi po polsku i wtrąca angielskie słowa. Czyli bywa wesoło – dodaje Marvel i mówi o swoim sposobie nauki jęz. polskiego: – Na początku dużo jeździłem komunikacją miejską. Stare automaty do kupna biletu sprawiały mi kłopot. Teraz są nowoczesne, z różnymi wersjami językowymi. Trochę wykorzystuję je do nauki polskiego, przełączam wersję angielską na polską i sprawdzam, czy wszystko rozumiem – śmieje się Marvel.
Zagraniczni studenci wybierają Wrocław
Od 2006 r. z inicjatywy władz miejskich powstał projekt „Teraz Wrocław”, który miał na celu przyciągnąć studentów z Europy Wschodniej. Od początku funkcjonowania projektu studia we Wrocławiu podjęło ponad 1000 osób. Uczestnicy projektu mogą liczyć na wsparcie informacyjne w języku ukraińskim, rosyjskim czy polskim, a tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego również przejść intensywny językowo-adaptacyjny kurs języka polskiego. O warunkach rozpoczęcia studiów przez cudzoziemców można znaleźć informację – tutaj.
Wrocław należy do największych i najbardziej znanych w Polsce ośrodkówów akademickich. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny we Wrocławiu, spośród ponad 630 tysięcy mieszkańcówów Wrocławia, od 1 października 2015 studia rozpoczęło lub kontynuowało ponad 122 tysięcy studentów. GUS informuje, że w 2014 r. na wrocławskich uczelniach wyższych studiowało 3670 zagranicznych studentów. Lista uczelni – tutaj.
Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]
Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracowaliśmy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach omawiane są takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.
Wersja angielska – Educational offer for foreigners in Wroclaw
Wersja niemiecka – Bildungsangebot für Ausländer in Wroclaw [RATGEBER]
Jarek Ratajczak
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą RelocateYou oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Oksana Kartavtseva
Prezes Zarządu Relocateyou sp. z o.o.
www.relocateyou.pl
Aleksandra Kłonowska-Drozd
Kierownik Projektu
www.invest-in-wroclaw.pl