wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:33

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Miasto
  4. Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu
  5. Obcokrajowiec szuka mieszkania [PORADNIK]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Znalezienie mieszkania – to kwestia, która dla obcokrajowców decydujących się na pracę we Wrocławiu jest bardzo ważna. W naszym poradniku przedstawiamy przydatne informacje o tym, jak znaleźć i wynająć mieszkanie we Wrocławiu.

Reklama

Gdzie, jakie i za ile, pracujący we Wrocławiu obcokrajowiec może w mieście wynająć mieszkanie? M.in. na te pytania odpowiada Paulina Jędrusik – pośrednik w obrocie nieruchomościami. 

W której części miasta najczęściej wynajmowane są mieszkania?

– Najchętniej wybierane mieszkania, szczególnie przez  ludzi młodych mieszczą się wzdłuż głównych linii komunikacyjnych Wrocławia. Najemcy chętnie korzystają z oferty mieszkań usytuowanych przy ul. Powstańców Śląskich, Legnickiej, Grabiszyńskiej oraz na Śródmieściu. Kluczowa jest oczywiście możliwość swobodnego przemieszczania się i dojazdu w praktycznie każdy punkt miasta komunikacją miejską.

Ile kosztuje wynajęcie jedno- lub dwupokojowego mieszkania. Czy są jakieś są koszty dodatkowe?

– Wrocław jest miastem bardzo zróżnicowanym pod względem cen mieszkań. Cena zależy przede wszystkim od lokalizacji nieruchomości, rodzaju budownictwa – przykładowo czy jest to kamienica czy mieszkanie w nowym budownictwie. Standard mieszkania również mocno determinuje wartość nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc planując zakup kawalerki należy przygotować się na wydatek od 150 000 zł za mieszkanie na obrzeżach miasta do 220 000zł i więcej za kawalerkę w nowym budownictwie w centrum. Przy mieszkaniach dwupokojowych w najmniejszym metrażu ok.33 mkw należy zaplanować wydatek rzędu od 175 000 zł do 350 000 zł w większym metrażu, w centrum i nowych budynkach. Są to oczywiście ceny orientacyjne, ponieważ zdarzają się i tańsze mieszkania w okazyjnych cenach i droższe, luksusowe kawalerki typu studio lub lofty. Przy zakupie mieszkania kupujący ponosi tzw. koszty okołotransakcyjne, które wynoszą kilka procent wartości nieruchomości w zależności od rodzaju wybranej nieruchomości.

Czy wielu obcokrajowców wynajmuje mieszkania we Wrocławiu?

– Coraz więcej osób z zagranicy szuka mieszkań pod wynajem we Wrocławiu. Bardzo ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest przygotowanie mieszkań pod wynajem przez właścicieli, które będą spełniały oczekiwania obcokrajowców.

Czy jest jakiś przyjęty standard mieszkań, czy każda oferta może być inna?

– Niestety nie ma jednego standardu zarówno jeśli chodzi o przygotowanie mieszkań pod względem wizualnym jak i pod kątem jednolitości zapisów stosowanych w umowach z najemcami. Oczywiście wyższe standardy najmu są stosowane przez właścicieli posiadających większą liczbą mieszkań pod wynajem oraz przez firmy obsługujące profesjonalnie usługę najmu.

Na co powinna zwrócić uwagę i o czym pamiętać osoba, która chce wynająć mieszkanie?

– Najważniejszą rzeczą, oczywiście poza ceną i tym, czy mieszkanie nam się podoba, jest sprawdzenie kwestii własności oraz zapisów w umowie. Z doświadczenia wiem, że im bardziej szczegółowe zapisy tym mniej problemów w przyszłości z tematami, które na początku nie były poruszane. Warto dokładnie omówić z właścicielem wszystkie niejasności oraz zaproponować zapisy, które są dla nas ważne, a których zabrakło w umowie. W razie jakichkolwiek wątpliwości pamiętajmy, że rozmowa jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

O swoich doświadczeniach w znalezieniu mieszkania mówią pracujący we Wrocławiu obcokrajowcy

Oleksandr, który przeprowadził się do Polski w styczniu 2016 r. i pracuje w jednej z wrocławskich korporacji, mówi, że dla niego problemem było znalezienie we Wrocławiu mieszkania.

– Przeprowadziłem się całkiem niedawno i dla mnie największym wyzwaniem było znalezienie mieszkania. Chętnych na mieszkania we Wrocławiu zrobiło się tyle, że pojawiające się oferty w ciągu kilku godzin stają się nieaktualne. Od agencji nieruchomości, z którymi współpracowałem, dostawałem listę potencjalnie dostępnych mieszkań, która na następny dzień stawała się już nieważna. Z tym problemem spotkali się wszyscy obcokrajowcy w moim miejscy pracy – podkreśla Oleksandr.

Erik Maita od lutego 2016 r. pracuje we wrocławskim oddziale Google’a. Ma 27 lat, pochodzi ze stolicy Peru – Limy. Informacje o mieście miał od znajomych z Google’a, którzy już tu pracowali. Firma pomogła mu w załatwieniu formalności, związanych z wizą i z pozwoleniem na pracę. Wiedział, że najważniejsze to znaleźć mieszkanie. Ofert szukał w internecie. Nie znając języka polskiego, korzystał z Google Translate. Właścicielka, od której wynajmuje mieszkanie, mówi tylko po polsku, więc ich konwersacje wymagają trochę wysiłku i kreatywności.

– Korzystamy z rąk i jakoś się dogadujemy. Było mi miło, gdy zaprosiła mnie do siebie, do domu, na śniadanie wielkanocne – opowiada Erik

35-letni Marvel Matarrita pochodzi z Kostaryki. Do Wrocławia przyjechał w lutym 2010 r. Obecnie pracuje we wrocławskim oddziale Google’a.

– W sprawach mieszkaniowych pomógł mi pracodawca, który wynajął pośrednika nieruchomości – mówi Marvel

Raghavender Balasubramanian z Indii, we Wrocławiu pracuje (jest szefem oddziału firmy CRISIL Global Research & Analytics) i mieszka z rodziną od 2 lat. W przeprowadzce Raghavowi pomógł poprzedni szef wrocławskiego oddziału firmy.

– Podczas pierwszego przyjazdu do Wrocławia chciałem zobaczyć, gdzie będzie kontynuować naukę moja córka. Pracownicy Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej umówili mnie na spotkania z dyrektorami placówek, bo chciałem poznać infrastrukturę szkół i ich ofertę. Podczas drugiej mojej wizyty (tym razem już z całą rodziną) załatwione zostały formalności związane z wynajęciem mieszkania. W sumie cały proces relokacji poszedł dość gładko i mogłem rozpocząć pracę we Wrocławiu – opowiada Raghav.

Mieszkanie – szukać samemu czy przez agencję nieruchomości?

Warto więc kwestią znalezienia mieszkania zająć się jeszcze przed przyjazdem do Polski. Oszczędzi to stresu szczególnie tym, którzy przyjeżdżają wraz z rodziną. Jednak poszukiwanie mieszkania na własną rękę (zwłaszcza „na odległość”) może okazać się dosyć trudne, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm pośredniczących w wynajmie mieszkań. Wiele ogłoszeń można znaleźć na darmowych serwisach internetowych. Warto także skorzystać ze specjalnie zatytułowanych grup na serwisach społecznościowych typu Facebook, bowiem właściciele mieszkań często ogłaszają się tam we własnym imieniu, bez pośredników. Należy pamiętać, że pośrednicy zazwyczaj pobierają opłatę za znalezienie mieszkania w wysokości od połowy do jednokrotności miesięcznego czynszu, ale współpraca z agencjami nieruchomości jest dobrym zabezpieczeniem – w przypadku sytuacji spornych pomiędzy właścicielem a osobą wynajmującą, to właśnie pośrednik może pomóc wyjaśnić sprawę.

Na to warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy najmu:

  • Jeśli osoba wynajmująca nie będzie jedyną osobą, która zamieszka w lokalu, lecz przewiduje, że w najbliższym czasie inni członkowie rodziny dołączą do cudzoziemca i zamieszkają w tym lokalu na dłużej, należy wpisać do umowy najmu wszystkich członków rodziny wraz z podaniem numerów ich paszportów. Jest to wymagane przy składaniu dokumentów, w celu uzyskania karty pobytu tymczasowego.
  • Dodatkowo, na obcokrajowcach, którzy zostają w Polsce na dłużej i aplikują o wydanie karty pobytu, powstaje obowiązek meldunkowy – aktualna umowa najmu/kupna mieszkania oraz dokumentem potwierdzający legalność pobytu uprawnia do tymczasowego meldunku obcokrajowca w Polsce, a posiadanie meldunku jest z kolei warunkiem otrzymania karty pobytu.

Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach przygotowujemy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach znajdą się takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Wersja angielska – Foreign residents in search of flat [GUIDE]

Wersja niemiecka – Wohnungssuche für Ausländer [RATGEBER]

 Jarek Ratajczak

Artykuł przygotowany we współpracy z  Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl