Toast i przecięcie wstęgi – tak we wtorek 16 maja br. we Wrocławiu oficjalnie otwarto polskie przedstawicielstwo Industrial Bank of Korea (IBK). Uroczystość zorganizowano na Zamku Topacz, ale bank IBK mieści się w Sky Tower we Wrocławiu.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Ambasador Republiki Korei w Polsce, władze Industrial Bank of Korea, przedstawiciele – polskiego rządu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, władz samorządowych Wrocławia i regionu oraz organizacji polsko-koreańskich. Zdjęcia z uroczystości zobaczcie w galerii:
Korea stawia na Wrocław! W Sky Tower jest potężny Industrial Bank of Korea.
Otwarcie Industrial Bank of Korea we Wrocławiu to jedno z najważniejszych wydarzeń w stosunkach polsko-koreańskich w tym roku, a przygotowania do tej inwestycji trwały od 2016 r. O planach IBK pisaliśmy już na wroclaw.pl.
Polska i Korea, pomimo dzielącej nas odległości, są dla siebie niezwykle ważnymi partnerami. Mimo globalnego kryzysu gospodarczego, wymiana handlowa między Koreą a Polską szybko rośnie. Wyniosła około 8,95 miliarda dolarów w 2022 roku, co jest największym dotychczasowym rekordemHoonmin Lim, Ambasador Republiki Korei w Polsce
Dlaczego Industrial Bank of Korea wybrał Wrocław?
Industrial Bank of Korea wybrał Wrocław, bo jak podkreślają Koreańczycy miasto jest największym centrum przemysłowym i logistycznym w południowej Polsce. Dla Industrial Bank of Korea ważne jest, że Wrocław to nowy hub do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych w Europie i są tutaj koreańskie firmy takie jak LG Energy Solution i SK Innovation.
Wrocław jest miejscem inwestycji największych firm koreańskich, ale wraz nimi inwestują tutaj nasze małe i średnie przedsiębiorstwa i to jest jeden z najważniejszych powodów, dla których wybraliśmy Wrocław. Ważne było dla nas także położenie miasta w centrum Europy, bo to oznacza duży potencjał dla dalszego rozwojuKim Seong-Tae prezes i dyrektor IBK.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia podkreśla, że otwarcie Industrial Bank of Korea we Wrocławiu to nie przypadek. Wrocław ma trzy dekady doświadczeń z koreańskimi inwestycjami.
Wrocław ma miasta partnerskie w Korei i relacje z ponad czterdziestoma koreańskimi firmami, które u nas się rozwijają, a w aglomeracji wrocławskiej mieszka i pracuje kilka tysięcy Koreańczyków. Otwarcie Industrial Bank of Korea cieszy szczególnie, bo oni specjalizują się w obsłudze małej i średniej przedsiębiorczości. Liczymy, że skorzystają na tym wrocławskie i dolnośląskie firmy. To, że Industrial Bank of Korea będzie w Sky Tower, najwyższym budynku we Wrocławiu, jest symboliczne. Mam nadzieje, że także ich ambicje, cele i sukcesy będą tak samo wysokieJakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia
Co robi Industrial Bank of Korea?
IBK specjalizuje się w obsłudze małych i średnich firm koreańskich w ich wejściu na rynki europejskie – ale Kim Seong-Tae podkreśla, że bank będzie także współpracował z polskimi przedsiębiorcami.
– Historia naszego banku sięga sześćdziesięciu lat. W skali międzynarodowej jesteśmy wyjątkowym bankiem, bo specjalizujemy się w usługach finansowych dla małych i średnich firm. Pomagamy im w rozwoju i wraz z nimi się rozwojami. Będziemy chcieli skierować nasze usługi także do polskich przedsiębiorców – dodaje Kim Seong-Tae prezes i dyrektor IBK.
Wrocław na liście największych koreańskich inwestycji w Europie
Wrocław i aglomeracja wrocławska od lat ma silne biznesowe związki z Koreą Południową za sprawą inwestycji LG Energy Solution Wrocław. Przypomnijmy, że 13 kwietnia br. podpisano umowę partnerską Wrocławia z Cheongju. Z tego miasta wywodzi się koncern LG Energy Solution Wrocław.
Co roku z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution wyjeżdżają baterie do około 700 tysięcy samochodów elektrycznych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będzie ich nawet milion rocznie.
W kwietniu 2023 r. pisaliśmy na wroclaw.pl, że największa południowokoreańska firma logistyczna, otworzyła biuro regionalne we Wrocławiu.
Koreańskie banki we Wrocławiu: Industrial Bank of Korea i Shinhan Bank Europe GmbH
Industrial Bank of Korea to kolejny koreański bank, który inwestuje we Wrocławiu. W 2014 roku pisaliśmy na wwroclaw.pl o otwarciu w biurowcu Racławicka Center przy ul. Skarbowców – Shinhan Bank Europe GmbH. Był to trzeci europejski oddział tego banku po Londynie i Frankforcie.