Scanway, firma z branży technologii obserwacyjnej z kosmosu, opracuje i dostarczy do mikrosatelity demonstracyjnego dwa teleskopy dla przyszłej konstelacji do obserwacji Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR). Zrealizuje to wspólnie z Marble Imaging w ramach projektu SEMOViS, finansowanego przez Europejską Agencją Kosmiczną.
Za 1,5 roku satelity trafią na orbitę
Wyniesienie demonstracyjnego satelity na niską orbitę Ziemi jest planowane na przełomie 2025 i 2026 roku. Za przedsięwzięcie to odpowiadać będzie firma Exolaunch, która zapewni darmowy slot w związku z wygraną przez Marble Imaging i Scanway prestiżowego konkursu zorganizowanego przez Niemiecką Agencję Kosmiczną.
Wrocławski Scanway pozyskał na to przedsięwzięcie 3,2 mln euro, w ramach programu InCubed, który jest jednym z programów opcjonalnych Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Jak twierdzi Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway S.A., podpisana umowa jest rekordowa w historii firmy.
Według prezesa Scanway w segmencie New Space dotąd tylko jedna europejska firma dostarczała tego rodzaju rozwiązania. To umożliwi wrocławskiej spółce znaczne poszerzenie grona potencjalnych klientów.
Krok na drodze ku autonomii Europy
Satelity Scanway pozwolą zarejestrować wiele informacji i szczegółów, które są przydatnym źródłem wiedzy w kwestiach związanych m.in. z bezpieczeństwem narodowym, adaptacją do zmian klimatu czy szybkim reagowaniem i łagodzeniem skutków katastrof. Dane tego rodzaju są często pozyskiwane od przedsiębiorstw spoza Europy, co stwarza ryzyko związane z łańcuchem dostaw i dostępnością.
Sukces misji satelity demonstracyjnego będzie wstępem do planowanej budowy konstelacji, w ramach której Scanway mógłby potencjalnie dostarczyć teleskopy obrazujące o szacowanej cenie jednostkowej około 1,1 mln euro za instrument obrazujący.
Wrocławianie podbiją kosmos?
Scanway rozwija i komercjalizuje produkty dla sektora kosmicznego m.in. instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów, a także dla przemysłu (systemy wizyjne). Dzięki wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tzw. flight heritage, czyli potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych.