Intel to jeden z największych producentów półprzewodników na świecie. W podwrocławskiej gminie Miękinia planuje zlokalizować swój Zakład Integracji Testowania Półprzewodników. W przedsięwzięcie to zamierza zainwestować 4,6 mld dol.
Do końca roku teren będzie przygotowany pod budowę
Właśnie rozpoczyna się kolejny etap tego przedsięwzięcia. Jak twierdzi Andrzej Leusz, Dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji, 1 sierpnia 2024 r. oficjalnie przekazano plac budowy wykonawcy, który przygotuje teren pod fabrykę firmy. Jest nim Budimex S.A., która już rozpoczęła zwożenie na miejsce potrzebnego sprzętu.
Według Andrzeja Lausza, w miejscu, w którym planowana jest inwestycja Intela, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna tworzy Park Przemysłowy Miękinia-Środa Śląska. Teren ten jest obecnie uzbrajany we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną potrzebną do funkcjonowania parku przemysłowego.
Największa inwestycja w Polsce
W czerwcu 2023 roku Intel ogłosił, że zainwestuje 4,6 mld dol. w nowy Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini koło Wrocławia. Inwestycja ta w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech, pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej.
Będzie praca dla 2 tys. osób
W Zakładzie Integracji Testowania Półprzewodników pracę znajdzie co najmniej 2 tys. osób. W firmie pracę znajdą m.in.:
- eksperci w zakresie projektowania obiektów i budownictwa
- inżynierowie ds. testów i zaawansowani inżynierowie ds. testów
- inżynierowie montażu
- inżynierowie przemysłowi
- inżynierowie procesów i urządzeń
- inżynierowie ds. jakości i niezawodności
- inżynierowie systemów produkcyjnych
- inżynierowie ds. analizy awarii pakietów
- inżynierowie ds. rozwoju produktu
- inżynierowie laboratoryjni
- kierownicy operacji produkcyjnych
- technicy
- specjaliści HR
- finansiści
- specjaliści ds. łańcuchów dostaw
Dzięki inwestycji powstaną też tysiące powiązanych stanowisk u dostawców firmy.
Ponad 120 tys. pracowników na świecie, a 10 tys. w Europie
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. Globalnie spółka zatrudnia ponad 121 tys. osób, w tym 10 tys. w Unii Europejskiej.