Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Żmigród jest siódmą gminą, w której zorganizowano spotkanie w ramach projektu „Bez Mikro Nie Ma Makro”.
W czwartek 11 stycznia przedstawiciele lokalnego biznesu, wysłuchali prezentacji o możliwościach rozwoju, jakie stwarza aglomeracja wrocławska, prowadzili rozmowy w kuluarach oraz uczestniczyli w szkoleniu na temat networkingu.
Na spotkanie przyszło kilkudziesięciu przedsiębiorców działających w rożnych branżach, w tym agroturystyce, finansach, transporcie.
„Bez Mikro Nie Ma Makro”
Projekt „Bez Mikro Nie Ma Makro” ma jeden podstawowy cel: promowanie i wzmacnianie mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie aglomeracji wrocławskiej. W ramach organizowanych spotkań w różnych miejskich i wiejsko-miejskich gminach przedstawiciele Wrocławskiego Parku Technologicznego, Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska spotykają się z lokalnymi przedsiębiorcami, by porozmawiać o wzajemnych wsparciu przedsiębiorczości i innowacyjności.
W różnorodności jest potęga
Oprócz przedsiębiorców na spotkaniu obecny był Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, który argumentował:
– Nie możemy jako jednostki samorządu terytorialnego traktować siebie osobno. Tworzymy zespół, który realizuje wspólny plan – powiedział wiceprezydent. – Przyciągając duże inwestycje, dajemy możliwość rozwoju mniejszym, rodzinnym firmom, które rosną w Żmigrodzie i okolicach. Tak dzięki współpracy wszyscy zyskujemy potencjał wzrostu.
Wiceprezydent podkreślił również, że budowa ekosystemu polega na wzmacnianiu różnorodności, zarówno społecznej, jaki i gospodarczej.
Instrumenty wspieranie mikroprzedsiębiorstw
Przedsiębiorcy Żmigrodu wysłuchali prezentacji o możliwościach, które aglomeracja wrocławska daje lokalnym biznesom.
Jacek Kowalski, prezes Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska, podkreślił rolę małych firm w budowaniu silnej gospodarki.
– Biznes rozwija państwo. Nie ma dużego biznesu bez mikrofirm, bez małych i średnich przedsiębiorstw – mówił podczas prezentacji Jacek Kowalski.
Wspólna prezentacja Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Wrocławskiego Parku Technologicznego dotyczyła konkretnych instrumentów, które wspierają rozwój małego biznesu.
– Dostarczamy wiedzę, animujemy ekosystem startupowy, prowadzimy serwisy internetowe dla inwestorów i pracowników zagranicznych – wymieniła Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – Organizujemy wydarzenia gospodarcze i promocyjne, w tym mające międzynarodowy charakter Made in Wrocław – dodała Magdalena Okulowska.
Z kolei Karolina Bartosik, dyrektor pionu Obsługi Klientów i Projektów Badawczych, omówiła wsparcie, jakie mogą uzyskać małe firmy we Wrocławskim Parku Technologicznym.
– Wspieramy działalność badawczą, innowacyjną i technologiczną wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości – podkreśliła Karolina Bartosik.
Warsztaty z networkingu
Dla lokalnych przedsiębiorców zorganizowano również szkolenie „Networking: początek czy efekt dobrej komunikacji”. Rozmawiano o tym, dlaczego niezależnie od skali biznes potrzebuje kompleksową komunikację.
– Cieszę się, że odpowiedzieliście Państwo na nasze zaproszenie – zwrócił się do przedsiębiorców Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu. – Przedsiębiorcy wiedzą, jak trudnym kawałkiem chleba jest prowadzenie działalności gospodarczej i nieraz wydaje im się, że robią się wszystko, co niezbędne, a najważniejsze jest to, aby poznawać nowe możliwości i współpracować.