wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wieżyczki z mostu Pomorskiego będą jak nowe
Kliknij, aby powiększyć
Strażnice na moście Pomorskim Południowym są już bez dachu Piotr Bera
Strażnice na moście Pomorskim Południowym są już bez dachu

Strażnice na remontowanym moście Pomorskim będą mieć nowy dach. Specjalne dachówki wykona firma, która pracowała przy zamkach w Gniewie i Malborku. Pojawią się również rzygacze inspirowane „Wiedźminem”.

Reklama

Specjaliści od zamków w Malborku i Gniewie

Znajdujące się na moście Pomorskim Południowym strażnice służyły w przeszłości do pobierania myta za przejazd przez przeprawę. W czasie II wojny światowej zostały częściowo zniszczone, później je odbudowano, ale o wygląd już nie dbano.

– Usunięta została paskudna papa z dachu, nie ma już blachy, która szpeciła te wieżyczki. Ruszamy z pracami dekarskimi polegającymi na montażu nowej konstrukcji. Pojawi się dachówka w rustykalnym stylu o uroczej nazwie mnich i mniszka. Firma, która je dostarczy tworzy dachówki od 100 lat – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. I dodaje, że wykonawca pracował m.in. w zamkach w Malborku i Gniewie.

– Następnie zamontujemy rzygacze stworzone przez wrocławską firmę, jaka zasłynęła przygotowaniem jaja smoczego do słynnego serialu HBO "Gra o Tron" – podkreśla Świercz. Mowa o firmie Rextorn Metalwork, która w 2019 r. została laureatem nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia.

Czytaj więcej: Inspirowane „Wiedźminem” wilki trafią na most Pomorski

W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się konserwacja i czyszczenie obiektów z piaskowca. To niezbędne, żeby przywrócić strażnicom poprzedni wygląd.

Strażnica most Pomorski

Wnętrze remontowanej strażnicy. Już bez dachu /fot. WI

– Niektóre elementy są zniszczone sprejem przez wandali. Do tego używano cementu, a tego piaskowiec nie lubi. Przyjadą kamieniarze, którzy mozolnie będą czyścić ten obiekt – zapowiada Świercz. Prace, podobnie jak przy odrestaurowaniu maszkaronów, wykonają fachowcy z Zakładu Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem.

Most Pomorski zmienia oblicze

Rzecznik WI zauważa, że przez lata nie dbano o wygląd tej zabytkowej przeprawy, która była w złym stanie technicznym. Przy jednym z remontów używano betonu, balustrady z piaskowca musiały zostać oczyszczone. W niektórych miejscach pojawią się nowe, gdyż odnowa była niemożliwa.

Czytaj więcej: Rura ciepłownicza zniknęła z mostu Pomorskiego

– Schowano już pod wodą rurę ciepłowniczą. W planach jest odbudowa sterczyn, elementów latarni, które znajdowały się tutaj w pierwotnej koncepcji. Jednak zniszczono je w czasie wojny. Szukaliśmy fragmentów sterczyn na dnie Odry, ale nie udało się ich odnaleźć – mówi Świercz.

Przypomina też, że sam most wzmacniano dzięki zastosowaniu pakerów iniekcyjnych. To szpikulce, które wbija się i wwierca w konstrukcję, a następnie wpuszcza substancję wypełniającą szczeliny. Dzięki temu cegła staje się twardsza, a sama przeprawa stabilniejsza.

Most Pomorski

W 2023 roku most Pomorski zostanie oddany do użytku /fot. Wroclaw TV

Z kolei na moście Pomorskim Północnym trwa budowa chodnika przy przystanku wiedeńskim i montaż barierek, stawiane są słupy trakcyjne. 

Koszt przebudowy trzech mostów Pomorskich wyniesie ok. 70 mln złotych. Prace muszą zakończyć się do marca 2023 r. Wtedy też będą mogły wrócić tu tramwaje.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl