wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Inspirowane „Wiedźminem” wilki trafią na most Pomorski

Maszkarony już odrestaurowano, ale to nie koniec zdobień, jakie pojawią się na zabytkowym moście Pomorskim. Na wieżyczki trafią rzygacze w kształcie wilków autorstwa firmy Rextorn Metalwork, która zasłynęła wykonaniem smoczego jaja z „Gry o tron”. Wilki inspirowane są wiedźmińskim medalionem.

Reklama

Cztery rzygacze, czyli dekoracyjne zakończenia rynien dachowych, zostały wykonane we wrocławskiej pracowni repuserskiej Rextorn Metalwork, która zasłynęła tym, że kilka lat temu stworzyła replikę smoczego jaja z popularnego serialu „Gra o Tron”. W dodatku na zlecenie HBO, w trzy tygodnie, w pracowni powstała ręka Jaimego Lannistera. Tylko 18 artystów z całego świata otrzymało zamówienie od giganta telewizyjnego.

– Na wieżyczkach znajdowały się rzygacze, ale nie dysponowaliśmy oryginalnymi zdjęciami. Otrzymaliśmy projekt, który musieliśmy rozwinąć – tłumaczy Tomasz Grabarczyk z Rextorn Metalwork, który był laureatem nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia za 2019 rok. – Są to wilki, które pod względem estetyki odpowiadają architekturze Wrocławia. Są uproszczone, ażurowe i przedstawiają zamkniętą bryłę – tłumaczy.

Czytaj więcej: 30 Kreatywnych Wrocławia 2019. Rextorn Metalwork

Jak podkreśla Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji rzygacze wykonano na podstawie koncepcji konserwatora zabytków. – To kolejny element, jaki będzie się komponować z maszkaronami – zauważa.

Powstałe we wrocławskiej pracowni wilki były luźno inspirowane wiedźmińskim medialonem, jaki firma Rextorn ma w swojej ofercie. Wisiorek z podpisem pisarza Andrzeja Sapkowskiego znajduje się w zbiorach artystów.

– Byliśmy zafascynowani grami komputerowymi polskiej firmy CD Projekt RED. Ten wzór jest bliski naszemu sercu – wyjaśnia Grabarczyk. Razem z innym repuserem Piotrem Mojką, nad rzygaczami pracowali sześć tygodni. Każdy ma ok. 50 cm długości i ok. 35 cm szerokości. Surowcem był tytan cynk. 

Czytaj więcej: Maszkarony jak nowe. Rzeźby wrócą na most Pomorski

Służące do odprowadzania wody rzygacze to znany we Wrocławiu element dekoracyjny. Zdobią m.in. archikatedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie występują smoki.

Rzygacze na wieżyczki trafią dopiero po ich renowacji. A do tego jeszcze długa droga.

– Wymieniamy w strażnicach podłogi betonowe i stropy. Pojawi się dachówka w rustykalnym stylu, wymienimy drewniane okna, które będą zielone. Wyjątkiem jest okno z baszty zachodniej, jest w dobrym stanie wystarczy renowacja – dodaje Krzysztof Świercz. – Czekamy jeszcze na gąsiory dachowe, usuniemy papę z dachu i wyczyścimy kamień. Sterczyny będą z nowego piaskowca – zapowiada. 

Za te ostatnie prace odpowiadać będzie Zakład Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem. To samo miejsce, w którym przywrócono do życia 68 maszkaronów.

Wszystko zgodnie z planem

Prace nie ustają przy samej konstrukcji mostów. Kończy się iniekcja, która zwiększy wytrzymałość przeprawy, trwa spoinowanie od strony lustra wody. Ponadto, zbrojenia ostatnich odcinków wschodniej części mostu.

– Dobiegają końca prace konstrukcyjne i wkrótce drogowcy będą układać nawierzchnię. Na moście północnym w planach jest układanie płytek. Pojawi się niewielka droga dla rowerów – mówi Krzysztof Świercz.

Koszt przebudowy trzech mostów Pomorskich wyniesie ok. 70 mln złotych. Prace muszą zakończyć się do marca 2023 r. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl