wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Jak kulturalnie spędzić czas, nie wychodząc z domu. Propozycje

Podpowiadamy, jak aktywnie spędzać czas, kiedy rzadziej wychodzimy z domu. Instytucje kultury i grupy wrocławskie mają sporo propozycji online. #zostajęwdomu,#poznajęwrocław

Reklama

Wirtualne spacery po Wrocławiu 

W związku z ograniczeniami związanymi z trwającą pandemią nie możemy wspólnie wybrać się na przechadzkę po Wrocławiu. Jednak nic straconego! Wirtualne zwiedzanie Miasta Spotkań z pewnością przedstawi historie wrocławskich uliczek oraz ich mieszkańców. Lista wszystkich spacerów dostępna jest pod adresem www.visitwroclaw.eu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 maja o godzinie 17.00.

Wrocławska kultura powraca do życia - można już odwiedzić: 

  • Muzeum Narodowe
  • Panorama Racławicka,
  • Muzeum Pana Tadeusza – tylko część – wstęp bezpłatny,
  • Muzeum Uniwersytetu – tylko część – wstęp bezpłatny,
  • Muzeum Etnograficzne,
  • Muzeum Architektury,
  • Pawilon 4 Kopuł,
  • Muzeum Poczty i Telekomunikacji,
  • Muzeum Przyrodnicze,
  • Galeria Foto-Gen,
  • Galeria Miejska,
  • Papugarnia – ceny wyższe,
  • Ogród Botaniczny,
  • Ogród Japoński – ceny wyższe.
  • Muzeum Współczesne,
  • wieża widokowa Sky Tower.

Wprowadzono specjalne zasady zwiedzania, jest określona maksymalna liczba zwiedzających w jednym czasie, często obowiązują skrócone godziny otwarcia. Przed wizytą należy pamiętać o sprawdzeniu godzin otwarcia i m.in. o ubraniu maseczki. Płyny do dezynfekcji rąk będą dostępne przy wszystkich wejściach do budynków oraz w toaletach.

20 maja otworzą się:

  • kompleks Muzeum Miejskie – 6 lokalizacji,
  • Galeria BWA,
  • Kolejkowo,
  • Hydropolis.

Rozpoczął się Long Story Short Film Festival organizowany przez DCF

Pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmów krótkometrażowych, który w całości odbędzie się online. Do 24 maja dostęp do prezentowanych filmów będzie dla internautów bezpłatny, a obejrzą m.in. krótkometrażówki autorstwa Jana Komasy i dzieła, które wezmą udział w konkursie. Twórcy zgłosili 177 filmów.

NFM i PGE organizują muzyczne zajęcia edukacyjne dla najmłodszych

PGE Energia Ciepła wraz z Narodowym Forum Muzyki zapraszają najmłodszych do udziału w muzycznych zajęciach edukacyjnych. Odcinki, które muzycznie opowiadają o mieście, będą pojawiały się w mediach społecznościowych Narodowego Forum Muzyki i PGE oraz na stronie internetowej PGE Energia Ciepła S.A. Cykl ten ma rozbudzić dziecięcą ciekawość oraz zachęcić do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko będzie już taka możliwość.

Firlej

Firlej to kolejna wrocławska instytucja kultury, która przeniosła swoje działania do sieci. Warsztaty w kawiarni sąsiedzkiej już funkcjonują w trybie on-line. Teraz nadszedł czas na koncerty, do końca kwietnia jeszcze aż trzy propozycje. 

W maju do działań Kawiarni Sąsiedzkiej dołączyły cykle online: „Ławeczka Sąsiedzka” oraz „Sąsiedzka Biblioteczka”. Oferta kulturalna i sąsiedzka ODA Firlej ciągle się rozwija. Nie brakuje w niej interaktywnych warsztatów dla dzieci i dorosłych. 

Firlej przenosi działania do internetu - czytaj więcej

Muzeum Narodowe

  • Muzeum znalazło fantastyczny sposób na to, by podzielić się zarówno pięknymi zbiorami, jak i ciekawie o nich opowiadać. Codziennie ukazuje się jedno z dzieł (obrazy, szkło etc.), a jego znaczenie wyjaśniają pracownicy muzeum – od dyrektora Piotra Oszczanowskiego (proponuje interpretację ulubionego płótna Michaela Willmanna), czy wicedyrektor Barbary Banaś, kustosza w Dziale Ceramiki i Szkła Współczesnego (rozmowę o polskiej ceramice przeczytacie tutaj).

FORT Wrocław Nr 9 – Muzeum Militarne

Lekcję historii zapewni Muzeum Militarne, które udostępniło na kanale YouTube dwa widowiska (organizowane w ramach Święta Niepodległości) obejmujące historyczne inscenizacje, archiwalne zdjęcia, filmy, wiersze i pieśni patriotyczne, opisujące wydarzenia z 1918 r. w otoczeniu Fortu Piechoty nr 9 z XIX wieku we Wrocławiu.

Wrocławski Teatr Lalek

Jak „zapisać się” do spółdzielni? Raz w tygodniu stworzyć rysunek, przesłać nagrany dźwięk, albo po prostu podrzucić kilka słów. Wszystkie nadesłane materiały obejrzy i przesłucha kierowniczka literacka WTL Maria Wojtyszko (a także kierowniczka Spółdzielni Bajek Tęcza).  Inspirując się pracami, napisze krótkie bajki, które przeczytają potem aktorzy WTL. „Przysyłajcie do Pani Marysi wszystko, jak do ukochanej cioci. Bo, jak już wspomnieliśmy, bardzo za Wami tęsknimy” – pisze zespół Wrocławskiego Teatru Lalek.

  • Słuchaj – cykl teatralnych słuchowisk dla dzieci nagranych podczas prezentowanych na Scenie Kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek w 2014 roku czytań performatywnych. 

Sztuki układają się w serial teatralny pod tytułem „Jasiek i…”, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-10 lat. Wszystkie zostały napisane na zamówienie WTL-u przez uznanych polskich dramatopisarzy: Martę Guśniowska, Zuzannę Bućko, Szymon Bogacza, Piotra Rowickiego, Michała Buszewicza i Roberta Jarosza.

W czasie epidemii do posłuchania co drugą niedzielę o godz. 15:00. Tym razem „Jasiek i...wirus” na stronie internetowej Wrocławskiego Teatru Lalek.

Zwiedzaj Wrocław! Wirtualne spacery z przewodnikiem po Wrocławiu

Biuro Sportu i Turystyki UM wraz z wrocławskim przewodnikami zaprasza na wirtualne spacery z przewodnikiem! To doskonała okazja na poznanie najciekawszych miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Spotkania internetowe zaplanowano na cały kwiecień - w piątki, soboty i niedziele.

Na wirtualny spacer po Wrocławia można się wybrać za pośrednictwem transmisji live na fanpage’ VisitWroclaw (https://www.facebook.com/visitwro/)

  • 75-LECIE POWOJENNEGO, POLSKIEGO WROCŁAWIA, 8 maja (piątek), godzina 17:00, przewodnik miejski: Anna Oryńska
  • ŚLĄSKIEJ KLUSCE, ŁYSYM ANIOŁKU I KAMIENNEJ GŁOWIE, CZYLI LEGENDY OSTROWA TUMSKIEGO, 9 maja (sobota), godzina 11:00, przewodnik miejski: Marta Miniewicz
  • WROCŁAW NAD ODRĄ, 10 maja (niedziela), godzina 11:00, przewodnik miejski: Michał Karczmarek
  • WROCŁAW – MIASTO 100 MOSTÓW, 12 maja (wtorek), godzina 17:00, rzewodnik miejski: Arkadiusz Förster
  • ŚLADAMI PIŁKARZY - POZNAJ NAJSKRYTSZE ZAKĄTKI STADIONU WROCŁAW!, 13 maja (środa), godzina 17:00, przewodnik: Monika Sawzdargo
  • POLANKA W DOLINIE RÓŻ, 15 maja (piątek), godzina 17:00, przewodnik miejski: Sebastian Bagiński
  • CZY WROCŁAWSKIE KRASNALE MÓWIĄ PO ANGIELSKU?, 16 maja (sobota), godzina 11:00, przewodnik miejski: Kamila Tajanowicz-Tymura
  • WROCŁAW ALTERNATYWNY, 17 maja (niedziela), godzina 11:00, przewodnik/mieszkaniec Nadodrza: Szymon Maraszewski

Olga Tokarczuk czyta opowiadanie

Na swoim profilu Olga Tokarczuk można znaleźć nagranie z 3 kwietnia, na którym noblistka czyta opowiadanie sprzed 22 lat, zatytułowane „Próba generalna”. - Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny - pisze noblistka. 

Olga Tokarczuk czyta live na Facebooku! Piątek, 3. Kwietnia 2020 o 18:00 Dołącz do wydarzenia! Zajmij miejsce na wirtualnej widowni! Zaprasza Unia Literacka

Opublikowany przez Unia Literacka Środa, 1 kwietnia 2020

Opera Wrocławska

Instrumentalistki orkiestry operowej skrzyknęły się i postanowiły zagrać ukochaną arię – „L'amour est un oiseau rebelle”, którą w I akcie „Carmen” śpiewa tytułowa bohaterka.  

Na tym nie koniec! Na kanale YouTube Opera Wrocławska udostępnia bezpłatnie swoje spektakle.

  • Obejrzymy „Kopciuszka” mistrza opery buffy Gioacchina Rossiniego w reżyserii Iriny Brook i pod batutą Matteo Pagliariego. Spektakl, jak zapowiada opera, zachwyci inteligencją, humorem, muzykalnością, kapitalną grą aktorską śpiewaków, a także wirtuozerią orkiestry. 
  • Dla kochających Mozarta jest „Don Giovanni”, opowieść o przewrotnym libertynie, który balansuje na granicy życia i śmierci, a także szaleństwa, zresztą reżyser akcję opery André Hellera Lopesa postanowił umieścić w szpitalu psychiatrycznym.  
  • Dla dzieci jest „Pchła szachrajka” w wersji operowej. Pełna humoru opowieść oczaruje nie tylko najmłodszych. Spektakl do muzyki Macieja Małeckiego w reżyserii Anny Seniuk. I, uwaga, wątek wrocławski, bo Pchła w swoich podróżach odwiedziła także stolicę Dolnego Śląska!
  • Dla fanów baletu jest „Wieczór polski”, baletowy hołd złożony twórcom muzyki polskiej. Autor, Emil Wesołowski, oparł swą choreografię o Koncert f-moll op. 21 Chopina. To niecodzienne połączenie współczesnego tańca z romantyczną partyturą koncertu.

Narodowe Forum Muzyki

Sporo propozycji online dla spragnionych doskonałej muzyki w superwykonaniach.

  • NFM online, czyli transmisje oraz nagrania dostępne są na profilu na Facebooku. Dla dzieciaków „Domówka dla malucha”, dla dorosłych ciekawe nagrania symfoniczne. 

Teatr Muzyczny Capitol

Uwalnia online spektakle archiwalne. Do odwołania można oglądać „Śmierdź w górach”, czyli „pewien rodzaj musicalu” Konrada Imieli i Cezarego Studniaka, niedawno pojawiła się opcja przypomnienia sobie świetnego „Idioty” Dostojewskiego z 2009 roku w reżyserii i ze scenariuszem Wojciecha Kościelniaka, na święta Capitolowcy przygotowali „Trzy wesołe krasnoludki”, musical dla dużych i małych z zapadającą w pamięć muzykę Mikromusic. Można też pobrać ze strony grę planszową (też dla całej rodzinki). 

Capitol wznawia także cykl „Czytanie na Dywanie”. Na stronie teatru i w mediach społecznościowych będzie można posłuchać i popatrzeć, jak aktorzy czytają w swoich domach. Jako pierwszy na „latającym” Dywanie siądzie dyrektor Capitolu, Konrad Imiela. We wtorek poczyta „Szukając Alaski” Johna Greena, a 5 maja Justyna Szafran przeczyta fragmenty trylogii fantasy „Morze Atramentu i Złota” autorstwa Traci Chee. 

Strefa Kultury Wrocław

Działa w sieci i ma wiele propozycji dla stęsknionych za koncertami, dobrymi lekturami, ciekawymi rozmowami z ludźmi kultury.

  • Na FB profilu Europejskiej Nocy Literatury czekają literackie rekomendacje, podpowiedzi, gdzie w sieci można znaleźć darmowe e-booki i audiobooki. „Opowiemy też nieco więcej o pomyśle na tegoroczną edycję - od selekcji książek aż po identyfikację wizualną” – zapowiadają organizatorzy.
  • Na FB Mikrograntów i Sąsiadujemy są prezentowane i promowane inicjatywy mające na celu wsparcie osób starszych i potrzebujących w tym trudnym czasie. Tutaj znajdziecie także podpowiedzi, jak spędzić czas przymusowego pobytu w domu, co gotować, w jaki sposób się relaksować – będą gotowe do wydrukowania projekty kolorowanek i gier planszowych. 
  • Na FB Barbary 
  • Na FB Recepcji prywatki online, do prowadzenia których pomysłodawca Wojtek Furmaniak zaprosił zaprzyjaźnionych DJ-ów –Skiplessa, Endlessa i Dejota. Wydarzenia są transmitowane na żywo, a następnie udostępniany jest ich zapis. W czwartki na fanpage'u Recepcji odbywać się będzie także cykliczna audycja wokalno-muzyczna Ganz Privat! 

Teatr Ad Spectatores

Na kanale YouTube udostępnia komedię „Kwarantanna”, którą zespół nakręcił w 2015 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Premierowy pokaz odbył się w teatrze, a potem o filmie zaginął słuch. Tymczasem akcja jest wyjątkowo aktualna – bo rozgrywa się w 1963 roku, kiedy we Wrocławiu szalała epidemia ospy, a bohaterem jest dziennikarz Polskiej Kroniki Filmowej realizujący reportaż o Służbie Bezpieczeństwa.

„Chcąc być razem z wami w tych trudnych dniach, chcąc przynieść odrobinę uśmiechu i ukojenia oddaje wam, Drodzy Widzowie, nasz film. Usiądźcie wygodnie w fotelach, wirtualnie zaproście znajomych i przyjaciół, odpalcie youtuba i bądźcie razem z nami uczestnikami premiery internetowej naszego filmu” – zachęca Maciej Masztalski, reżyser, a a jednocześnie szef Ad Spectatores.

Wrocławski Teatr Komedia

Specjalnie dla najmłodszych, wspólnie z Przedszkolem Kinder Jagodno i Przedszkolem i Żłobkiem Tomcio Paluch przygotowany został cykl bajek czytanych przez aktorów WTK. Na razie do wyboru:

  • „Lenia” Jana Brzechwy czyta Wojciech Dąbrowski
  • „Wynalazek na piątkę z plusem” Ludwika Jerzego Kerna czyta Beata Rakowska
  • „Spóźnionego słowika” Juliana Tuwima czyta Maciej Tomaszewski

 

Muzeum Pana Tadeusza

W zakładce „Do zobaczenia” na stronie internetowej muzeum można znaleźć:
  • wirtualny spacer po wystawie Misja: Polska 
  • archiwalne filmy z artystami,
  • rozmowy literatów,
  • performanse,
  • archiwum audiowizualne oraz ofertę skierowana do rodzin z dziećmi: 
  • każdego dnia dodawane są filmy z udziałem pracowników muzeum, w których prezentują fragmenty ekspozycji oraz zbiorów Ossolineum. Są również dostępne w na YouTube muzeum w formie playlisty 
W planach muzeum jest także stworzenie szeregu filmów edukacyjnych, które skierowane będą do nauczycieli oraz uczniów. „Chcemy by oferta, która na co dzień dostępna jest w murach muzeum, została w możliwie szerokim zakresie prezentowana grupom szkolnym” – podkreśla zespół Muzeum Pana Tadeusza. 

Centrum Kultury Zamek

CK Zamek z akcją #zamekwdomu, w jej ramach m.in.: pomysły na twórcze spędzenie czasu w domu, propozycje od prowadzących. Dla wszystkich uczestników zamkowych warsztatów są uruchomione  zajęć on-line w ramach sekcji artystycznych. Do sieci przenoszą się również wystawy, prace Pauliny Wojciechowskiej.

Muzyczne spotkania z Vertigo

Klub muzyczny Vertigo zachęca do pozostania w domach, ale nie pozostawia fanów muzyki samych. Codziennie możemy się spotkać z Piotrem Karwatem, który zaproponuje dawkę muzycznych inspiracji. Spotkania odbywają się w godz. 17.00-20.00, jednak jeśli je przeoczymy zawsze można wrócić po muzyczne inspiracje

Ośrodek Kultury i Sztuki

Na swoim YouTube udostępnia za darmo sporo filmów dokumentalnych poświęconych historii Dolnego Śląska i słynnym postaciom związanym z regionem.

Film o losach właścicielki zamku Książ, księżnej Daisy von Pless de domo Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West (1873-1943). Wspomnienia z minionego życia księżnej snuje Dolly (Doroty Crowther), wierna służąca, która towarzyszyła Daisy do ostatnich jej chwil. Film opatrzony jest komentarzami Christine Rickards-Rostworowskiej, autorki najnowszej biografii księżnej.

Film o tej niezwykłej niderlandzkiej księżniczce powstał w ramach Roku Marianny Orańskiej uchwalonego decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, rozpoczynając tym samym cykl pt. „Dolny Śląsk pełen historii". Film ze scenami fabularyzowanymi, stanowi nie tylko barwną opowieść o życiu Marianny, jest również świadectwem minionych dziejów i zalążkiem dalszych rozważań nad Historią Dolnego Śląska.

Fabuła filmu osnuta jest na największej tajemnicy II Wojny Światowej. Porusza zagadnienia budowy podziemnej kwatery Hitlera, opisuje plany militarne III Rzeszy, a także stawia nowe hipotezy i przybliża nas o krok do rozwiązania zagadki.

Miejska Biblioteka Publiczna

MBP we Wrocławiu oferuje bezpłatny dostęp do bazy książek, czyli ponad 60 tysięcy ebooków i audiobooków. – Klasyka, bestsellery, nowości, w sumie 3,5 miliona stron do czytania, a wiadomo, że my kochamy we Wrocławiu książki – zachęca do lektury prezydent Jacek Sutryk. Od piątku 20 marca można wyjątkowo łatwo i za darmo skorzystać z dostępu do Legimi, znanej wypożyczalni ebooków.  

Umożliwia naukę 30 języków obcych na różnych poziomach, w tym angielskiego, japońskiego, arabskiego, a nawet suahili. Program jest łatwy w obsłudze i można z niego korzystać za pomocą aplikacji mobilnej. Żeby rozpocząć naukę z Rosetta Stone, wystarczy skontaktować się ze swoją filią mailowo i podać Bibliotekarzowi swój numer karty bibliotecznej. 

Oferuje dostęp do 35 000 książek wielojęzycznych. Platforma zawiera ebooki wiodących wydawców dotyczące wielu dziedzin (m.in. medycyna, biografie, języki obce, sport, gry, finanse, geografia, podróże i wiele innych).

platforma zasobów edukacyjnych w języku polskim

przewodnik po kulturze online. To zbiór linków, które pomogą przetrwać  czas bez wyjść do kina, teatru czy muzeum.

  • Cykliczne SPOTKANIA z wrocławskim autorami

Iza Michalewicz – reporterka, finalistka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, współautorka biografii „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia” codziennie o godz. 12,00 czyta dla Państwa swoje reportaże na FB Mediateki.

Interaktywne kontakty z Czytelnikami na FB MBP – promocja domowych biblioteczek, prywatnych zbiorów i  literackich pasji.

Playlisty umilające lekturę (współpraca z filią nr 1).

  • Aktywność kulturalna wybranych filii MBP

- Dom Kultury w kapciach – Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama

- Cykliczne spotkania z REPORTAŻEM, Biblioteka Turystyczna

- Usługa „Skan do domu”, Mediateka - Na czym to polega? Ci, którzy potrzebują jakiegoś fragmentu książki, cytatu lub wiersza mogą do nas napisać na adres: [email protected]

- Polecanie literatury: Filia nr 8, Filia nr 17, Filia nr 29

- Polecanie książek, gier, płyt: Filia nr 22

Wrocławski Dom Literatury

Pisarki i pisarze polecają książki na czas kwarantanny – codziennie na Facebooku() znane pisarki i pisarze polecają książki w ramach akcji #siedzewdomuiczytamksiazki.Polecali już m.in. np. Olga Tokarczuk, Magda Grzebałkowska, Małgorzata Rejmer, Mikołaj Grynberg, Darek Foks, Filip Zawada.

Zespół pracuje nad udostępnieniem zapisów audio ze spotkań literackich, które odbyły się we Wrocławskim Domu Literatury w 2019 roku. Wystartuje od kanału na Spotify, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia udostępnia wszystkie wystawy online oraz wiele filmów i prac naukowych. – Może właśnie teraz jest dobry czas, żeby na spokojnie z tego skorzystać. Będziemy publikować materiały, które pomogą spędzić mądrze i radośnie czas w domach z małymi dziećmi – kolorowanki i pomysły na zajęcia – podkreśla Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Co będzie można obejrzeć? Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli – genialną wystawę główną „Wrocław 1945–2016” (www.zajezdnia.org/virtual-tour/index.html).

Również dostępne:

– Zachęcamy też, by wykorzystać czas kwarantanny do spisywania historii rodzinnych, przeglądania albumów, okazywania troski bliskim, zwłaszcza seniorom. Rodzinne relacje, ale też spisane historie, to wielkie dobro dla każdego z nas, dla naszych rodzin, dla społeczeństwa – dodaje Marek Mutor.

Hydropolis

Na Facebooku Hydropolis pojawił się cykl aktywności #HYDROwDOMU. To między innymi filmiki z eksperymentami do wspólnego wykonania w warunkach domowych, wirtualne spotkania edukacyjne z Ośmiornicą, Rekinem i „szalonym naukowcem” – w tej roli wystąpił edukator Wojciech Dreiseitel.

.jpg" alt="" />

Wrocławska atrakcja przygotowała też zadania do wykonania w domu, zabawy, ciekawostki i inspiracje. Na profilu Hydropolis dowiecie się m.in., jak wykonać środki czystości, dlaczego tak ważne jest częste mycie rąk i jak domowym sposobem sprawdzić odczyn substancji.

– Najlepszą formą nauki jest zabawa, dlatego przez ostatnie dni ciężko pracujemy i przygotowujemy między innymi eksperymenty. To doświadczenie, które objaśnią prawa chemii czy fizyki w bardzo efektywny sposób, a przy tym można je wykonać w warunkach domowych. Wystarczą proste składniki, które zazwyczaj mamy w naszych kuchniach – dodaje Wiola Samborska, menedżerka Hydropolis.

Kino Nowe Horyzonty

Najważniejszy w Polsce arthouse poleca 10 znakomitych filmów dystrybuowanych przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Wszystkie tytuły są dostępne legalnie on-line (za niewielką opłatą). Nie ma kina bez wspólnoty, dlatego organizatorzy zachęcają do wspólnego – tymczasowo wirtualnego – oglądania!

Wśród tytułów dla widzów dorosłych:

  • „Bliskość” i „Wysoka dziewczyna”, reż. Kantemir Bałagow: nikt tak pięknie nie opowiada o wspólnocie w czasach kryzysu jak nowy mistrz rosyjskiego kina.
  • „Girl”, reż. Lukas Dhont: ciało, w którym żyję, a ciało, w którym chciałabym żyć. Intymny manifest o wolności.
  • „Lato 1993”, reż. Carla Simón: precyzyjnie skonstruowany portret emocjonalny dziecka, które musi ułożyć swoje życie na nowo.
  • „Touch Me Not”, reż. Adina Pintilie: kino, które dotyka.
  • Więcej tutaj

Wśród tytułów dla małych widzów (od 4+):

  • „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” 6+„Gordon i Paddy” 4+„Kacper i Emma na safari” 4+„Wielka wyprawa Molly” 4+„Mirai” 6+
  • Więcej tutaj

Fama Centrum Biblioteczno-Kulturalne

Zespół właśnie opracowuje propozycję programu online dla wszystkich, którzy kochają to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia. Robocza nazwa Dom Kultury w kapciach. – Nie chcemy rozstawać się z kulturą w ten trudny czas, bo działa na nas kojąco i rozweselająco. Nie chcemy też, żebyście Wy rezygnowali z twórczych działań. Pamiętajcie, że wszyscy teraz potrzebujemy dużo miłości, dlatego czekamy na pocieszającą falę lajków – sygnalizują organizatorzy z Famy.

Grupa Kulturalnie zostań w domu

Utworzona na Facebooku, aby zainteresowani mogli podzielić się informacjami o wydarzeniach kulturalnych, koncertach, akcjach, projektach, webinariach, aplikacjach, z których można korzystać bezpłatnie online w trakcie trwania pandemii, tak aby brać czynny udział w życiu rozrywkowym i kulturalnym przebywając w domu.

Każdy może dorzucać swoje propozycje na bieżąco. Wśród najnowszych wydarzeń wirtualne spotkania z pisarkami i pisarzami, medytacja online, darmowe gry online, joga online, spektakle baletowe Teatru Wielkiego/Opery Narodowej. 

Radio Kultura Wrocław

Nie tylko codzienna ramówka poświęcona kulturze, ale też można przeczytać aktualny i poprzednie numery dwumiesięcznika „Emocje”, w którym dziennikarze stacji komentują wybrane pomysły, wydarzenia i projekty kulturalne.

WRO Art Center

Najważniejsza we Wrocławiu i jedyna w Polsce instytucja promująca tak intensywnie i mądrze sztukę nowych mediów proponuje pokazy przez internet.

Od poniedziałku 16 marca na stronie głównej o 10.00 udostępniane będzie kolejne wideo z działaniami, akcjami i przedsięwzięciami artystów. na pierwszy ogień zestaw „Zalecamy spacer”. 

W pierwszym tygodniu pokazanych zostanie siedem prac – siedem wypraw w miasto, w każdej działania wspólne, kontakty z nieznajomymi, eksploracje terenów budzących zdrową i niezdrową ciekawość!

Galeria Entropia

nowy projekt online „Entropia w domu”, w ramach którego prezentowane są wybrane materiały z archiwum oraz działania na żywo. Planowane jest także rozszerzenie online warsztatów filmu animowanego dla dzieci/Dziecięca Wytwórnia Filmowa/, które są prowadzone od lat. Bez wychodzenia z domu w pierwszych dniach wiosny dzieci i dorośli mogą skorzystać z:

  • wirtualnej audiowizualnej zabawy w parku miejskim p.t. „Interaktywny śpiewnik śródmiejski”
  • filmu animowanego „Kolarz-kolaż”, który powstał bez użycia kamery na warsztatach „Dziecięca Wytwórnia Filmowa” w latach 90. 

BWA Wrocław

Na czas kwarantanny przygotowały szeroki program inicjatyw i wydarzeń odbywających się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Rozpoczęli cykl publikacji nagrań ze spotkań z artystami, które odbywały się podczas trwania wcześniejszych wystaw. Ponadto bezpłatnie udostępniono archiwalne wydania magazynu Biuro.

Publikowane są też treści nawiązujące do tematyki i problematyki poruszanych na wystawach, których fizycznie publiczność nie może aktualnie zobaczyć. Będą to materiały opracowane przez kierowniczki galerii BWA Wrocław. Są również plany, aby opublikować dwa nagrania z oprowadzań po wystawie „Invisible”, która odbyła się w galerii Studio BWA Wrocław, jedno z nich będzie w języku migowym.

Szukaj w Archiwach

Coś dla szperaczy – akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje, dokumentacja techniczna i wiele innych dokumentów online. W czasie kwarantanny na stronie można szukać zarówno potrzebnych w różnych sprawach archiwaliów, jak i rozwijać zainteresowania i ciekawie spędzić czas. Sporo rarytasów z historii Wrocławia!

Poznaj Wrocław

Miasto Wrocław na oficjalnym facebook'u zachęca mieszkańców, aby dzielili się swoimi ulubionymi miejscami, polecali książki i poznawali historię miasta. Można również podglądać, życie krasnali, które na stałe wpisały się w krajobraz Wrocławia, a najkrótsza droga do nich prowadzi na: Krasnale.pl

Wrocław przez okno 

Miejsca we Wrocławiu, o których nie miałeś pojęcia, to portal, który pokazuje historię wielu ciekawych miejsc w naszym mieście, zazwyczaj zachęca do dzielenia się zdjęciami z wycieczek po mieście. Jednak tym razem dołącza się do akcji #zostańwdomu, która nie wyklucza dzielenia się widokami miasta i poznawania go z zupełnie innej strony niż dotychczas. 

Wrocławskie ZOO na wyciągnięcie ręki

Kolejna atrakcja Wrocławia wychodzi naprzeciw potrzebom w czasie, kiedy nie powinniśmy wychodzić z domu. Wrocławskie ZOO może pojawić się w naszym domu dzięki nowemu cyklowi edukacyjnemu. W każdą środę i piątek o godz. 12 poznamy mieszkańców ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.

Dla ciała i ducha, szkoły jogi organizują zajęcia online

  • Yoga zone organizuje darmowe zajęcia online, każdego dnia uczestnicy logują się w specjalnie stworzonym pokoju online i uczestniczą we wspólnej praktyce. Więcej o wydarzeniu tutaj.
  • Joginarium - bezpłatna joga online dla każdego to spotkania na portalu webinarowym zoom.us,które przybliżą praktykę jogi i każdy może wziąć w niej udział.
  • “Joga w czasach zarazy” regularne zajęcia online, które organizuje joga kolektyw, będą odbywały się codziennie w godzinach 19:00-20:30. Koszt pojedynczych zajęć wynosi 15 zł, można za nie zapłacić online.
  • Poranki Mocy - Joga online z Oliwką, to propozycja skierowana do osób, które chciałyby rozpoczynać swój dzień od praktyki jogi. Koszt jednorazowego uczestnictwa wynosi 15 zł, zajęcia rozpoczynają się w granicach od 6:30 do 9:00, jest to uzależnione od dnia.
  • Euphonia - Instytut Rozwoju Osobistego, zachęca do wspólnej półgodzinnej medytacji codziennie o 21:00. Dlatego jeśli potrzebujemy wyciszenia to z pewnością to wydarzenie może być dobrym wyborem.

Spotkania z pisarzami i pisarkami w sieci

Opowieści w czasach zarazy to seria wirtualnych spotkań z Pisarkami i Pisarzami. Codziennie (poza weekendami) o godzinie 19:00 na fanpage’u Agencji Autorskiej "Opowieści" będą gościć ludzi kultury, którzy opowiedzą o literaturze i o swojej pracy. Transmisja odbędzie się na stronie głównej Facebooka "Opowieści".

#Zostańwdomu i naucz się wyplatać makramę

Auama macrame to pracownia, w której powstają makramowe ozdoby. Należy do Agnieszki Mielcarek, która dzieli się swoją wiedzą na terenie Wrocławia i nie tylko, prowadząc warsztaty. Tym razem, postanowiła zachęcić do pozostania w domu i stworzyła turtorial, dzięki któremu każdy będzie mógł zająć się czymś kreatywnym w czasie kwarantanny.

Jak widać możliwości na kreatywne spędzanie czasu podczas kwarantanny jest wiele. Dlatego #zostańwdomu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl