Rodzinne niedziele z Wrocławskim Teatrem Lalek on-line

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na inaugurację nowego cyklu online, przygotowanego specjalnie na czas kwarantanny. W wybrane niedziele na stronie teatru będzie można nieodpłatnie obejrzeć jeden ze spektakli. Na pierwszy ogień – 29 marca o 15.00 nagradzana sztuka „SAM czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reżyserii Jakuba Krofty z piękna główną rolą Grzegorza Mazonia, który skomponował też muzykę (i gra ją w spektaklu). 

  • Grzegorz Mazoń w roli Samuela/fot. Tomasz Walków

  • Lekcja z nauczycielką (Marta Kwiek)/fot. Tomasz Walków


Opowieść o fajnym trzynastolatku

„SAM czyli przygotowanie do życia w rodzinie” to propozycja dla gimnazjalistów i licealistów. – Większość moich kolegów zrezygnowała z wystawiania sztuk dla nastolatków, ale ja mam inne doświadczenia z europejskich teatrów i uważam, że ta publiczność jest wspaniała – mówił przed premierą Jakub Krofta, reżyser spektaklu, jednocześnie dyrektor artystyczny teatru.

Bohaterem sztuki napisanej przez Marię Wojtyszko jest Samuel Twardowski, inteligentny, wrażliwy trzynastolatek, typ allenowski, jak sam o sobie śpiewa w piosence. Chodzi do szkoły, podkochuje się w nowej koleżance Violetcie (która go nie dostrzega), zadziera czasem z silniejszymi i przeżywa osobisty dramat, kiedy jego rodzice decydują się rozstać.

Inspiracją sztuki okazały się dla Marii Wojtyszko wspomnienia z okresu, kiedy sama miała trzynaście lat, choć autorka zapewnia, że nie kopiowała w skali 1:1 języka współczesnych nastolatków sceny są świetnie oddanym portretem z życia dojrzewającego chłopaka. Oprócz bohaterów z krwi i kości (rodziców, kolegów, nauczycielki) zobaczymy też na scenie m.in. dwie pacynki-chomiki. – To głosy w głowie Sama, czasem próbujące go do czegoś namówić – tłumaczy Maria Wojtyszko. – A ponieważ jesteśmy w Teatrze Lalek więc można się pobawić i taką formą – dodaje.

Obsada, scenografia ma medal

Scenografię, oszczędną, ale wyjątkowo pomysłową (przenosi nas do mieszkania w jednym z blokowisk albo szkolnej klasy) zaprojektowała Anna Chadaj, natomiast muzykę skomponował Grzegorz Mazoń, który wykonuje ją na żywo, bo jednocześnie występuje w tytułowej roli. Poza nim w spektaklu „SAM czyli przygotowanie do życia w rodzinie” wystąpią m.in. Kamila Chruściel i Radosław Kasiukiewicz (jako rodzice Samuela) oraz Agata Kucińska (jako koleżanka Violetta).

Start spektaklu w niedzielę 29 marca o 15.00 na stronie Wrocławskiego Teatru LalekZgłoś uwagę