Rodzinne Niedziele z Wrocławskim Teatrem Lalek. Dziś „Kręcipupa”

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na kolejny spektakl online w czasie zamknięcia teatrów. W wybrane niedziele na stronie internetowej WTW można nieodpłatnie obejrzeć jedno z przedstawień, a tym razem o godz. 15.00 „Kręcipupa” w reż. YTomasza Maśląkowskiego dla najnajów (od pół roku do dwóch i pół lat). Spektakl można obejrzeć nieodpłatnie przez 24 godziny na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek.


Dwóch poważnych panów na stronie

Spektakl dla najmłodszych widzów, tzw. najnajów przygotował Tomasz Maśląkowski. Jest autorem scenariusza, reżyserem i występuje w przedstawieniu wraz z Grzegorzem Mazoniem, autorem muzyki.

Na scenie widzimy dwóch panów w szarych garniturach, którzy szaleją w… ubikacji. I nie jest to żadna metafora – na środku sceny królują dwie toalety, całość otaczają rurki PCV. Panowie zaczynają gonitwę, która wywołuje salwy śmiechu wśród najmłodszych widzów. Maluchy dosłownie krztuszą się ze śmiechu, kiedy aktorzy wpadają na siebie, biegają za sobą, przyspieszają, zwalniają.

Po chwili dają znać o sobie potrzeby fizjologiczne i dwóch poważnych panów w garniturach zaczyna przestępować z nogi na nogę i szalonym tempie zrzuca z siebie ubrania, by w białej bieliźnie zasiąść na toaletowych tronach. Za sedesami są jednak ukryte niesamowite skarby – rolki papieru toaletowego, przetykacze do toalety, które w rękach aktorów ożywają i zamieniają się a to w otwarte ze zdziwienia buzie, a to w skanujące publiczność lornetki. Aktorzy poruszają się w rytm muzyki z lat 70. ubiegłego wieku, układy choreograficzne do radosnego disco ułożone przez Maćko Prusaka bawią dorosłych, a dzieci wprowadzają w jeszcze weselszy nastrój.

„Kręcipupa” nie ma typowej narracji, to raczej zbiór zdarzeń, splot aktorskich scenek, które rozbudzają najmłodszych, prowokują, uruchamiają zmysły. Krótki ok. 30 minutowy spektakl kończy zabawa z aktorami, w czasie której dzieci mają do dyspozycji rurki PCV. Świetna zabawa dla najmłodszych, a aktorzy pokazują, że mają niesamowite wyczucie najmłodszej publiczności. A to naprawdę cenna umiejętność.

Realizatorzy

Tekst i reżyseria: Tomasz Maśląkowski

Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Muzyka: Grzegorz Mazoń

Obsada: Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń

Uwaga! Nagranie robocze

Nagrania prezentowane w ramach cyklu mają charakter roboczy i zostały dokonane w celach dokumentacyjnych. Nie były reżyserowane z myślą o prezentacji online, korzystamy z nich np. podczas wznowień albo zastępstw. Niektóre z nich to rejestracje prób generalnych bez udziału widzów.

Wrocławski Teatr Lalek udostępnia je wyłącznie ze względu na szczególne okoliczności. Nie zastąpią one wizyty w teatrze, ale mogą być dla widzów okazją do zajrzenia w teatralne kulisy.Zgłoś uwagę