wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Największe we Wrocławiu Centrum Aktywności Lokalnej rusza przy Prądzyńskiego
Kliknij, aby powiększyć
CAL przy ul. gen. Prądzyńskiego Jarek Ratajczak
CAL przy ul. gen. Prądzyńskiego

Spotkania mieszkańców, warsztaty, a do tego kino letnie, sala do tańca i zielony dach – to wszystko w wyremontowanym, XIX- wiecznym budynku w oficynie na Przedmieściu Oławskim. Miasto zaprezentowało pierwsze w 2020 r. Centrum Aktywności Lokalnej, które powstało przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A. To miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży, mieszkańców, seniorów, lokalnych przedsiębiorców i NGO.

Reklama

W czwartek, 2 stycznia, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia przekazał Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych klucze do wyremontowanego budynku przy ul. gen. Prądzyńskiego, w którym będzie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).

– Oddajemy to miejsce mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego. Zależy mi, żeby była tu jak najbogatsza oferta – zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Uczestnicy spotkania, fot. UMW

Pomysłów na wykorzystanie obiektu Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, która będzie nim zarządzać, ma wiele.

– Centrum Aktywności Lokalnej to sposób myślenia i działania – podkreśla Agaty Bulicz z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. – To praca ze społecznością lokalną i współtworzenie z mieszkańcami tego miejsca. Jesteśmy tu po to, by na Przedmieściu Oławskim likwidować bariery i płoty – zaznacza.

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A, fot. Jarek Ratajczak

CAL przy Prądzyńskiego – największy we Wrocławiu

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A ma 1300 mkw. powierzchni i jest największe we Wrocławiu. Ma to być miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży, mieszkańców, seniorów, lokalnych przedsiębiorców i NGO. W planach są m.in. różne warsztaty, spotkania grup sąsiedzkich, seminaria i debaty, kluby dyskusyjne, spacery i wieczorki. Organizatorzy chcą zapraszać naukowców, przedsiębiorców i artystów, i rozmawiać z nimi o osiedlu.

– Mieszkamy tu od 4 lat i w okolicy brakuje takich miejsc. Jak będzie coś dla dzieci to na pewno skorzystamy. Fajnie, że teren wokół budynku został uporządkowany – mówi Katarzyna Kolanek (na zdjęciu powyżej), mieszkanka ul. Brzeskiej. Fot. Jarek Ratajczak

Stajnia i podwórko: przebudowa i rozbudowa

To, co zrobiono przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A, robi wrażenie. Trwający rok remont był pierwszym od zakończenia wojny. Zarząd Inwestycji Miejskich przebudował, rozbudował i wyremontował zabytkowy XIX-wieczny budynek w oficynie, w którym przed laty była stajnia i powozownia.

Przed i po remoncie, źródło: ZIM

Teraz, nowy obiekt jest wyposażony m.in. w przestronny hol-galerię, salę do tańca na piętrze, dwie sale warsztatowe i zaplecze sanitarne. Cały obiekt jest podłączony do sieci ciepłowniczej.

Na nowo urządzono też podwórko pomiędzy ul. Prądzyńskiego i Kościuszki.

Nasadzono rośliny, fot. Jarek Ratajczak

Wszystkie prace kosztowały blisko 7,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych z RPO WD 2014-20.

– W trakcie prac dawne garaże zostały rozebrane, a budynek stajni rozbudowano. Cały obiekt dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przygotowano m.in. 4 sale spotkań dla mieszkańców – wylicza Urszula Badura, dyr. ZIM we Wrocławiu.

CAL przy ul. gen. Prądzyńskiego, fot. UMW

W ramach zagospodarowania terenu oficyny przy ul. Prądzyńskiego remontowi poddane zostały plenerowe schody, które będą pełnić funkcję widowni i tarasu. Pozwolą zamienić wewnętrzny dziedziniec w kino letnie oraz miejsce innych plenerowych aktywności. Atrakcyjnym elementem będzie także zielony dach, widoczny z okien sąsiednich kamienic. Po obu stronach budynku zachowano dawne komórki lokatorskie.

CAL-e na wrocławskich osiedlach

Powstawanie Centrów Aktywności Lokalnej na wrocławskich osiedlach to jeden z priorytetów prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Kolejne CAL-e planowane są m.in. na Brochowie, Księżu, Karłowicach i Różance, Maślicach, Nowych Żernikach i Tarnogaju.

– Ponad 13 lat temu, gdy rozpoczynałem pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu, zaczynaliśmy mocniej myśleć o centrach aktywności lokalnej. To metoda organizowania społeczności wokół ważnych dla niej celów. Chcemy, aby CAL-e powstawały na wszystkich wrocławskich osiedlach – zaznacza prezydent.

Czytaj także:

Inwestycje, które zmieniły Wrocław

Zobacz, jak zmieniły się wrocławskie kamienice i podwórka w 2019 r. Wybrane inwestycje zrealizowane w 2019 r. przez miejskie spółki i jednostki budżetowe gminy: Wrocławskie Mieszkania, Zarząd Zasobu Komunalnego i Zarząd Inwestycji Miejskich.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl