wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Największe we Wrocławiu Centrum Aktywności Lokalnej rusza przy Prądzyńskiego

Największe we Wrocławiu Centrum Aktywności Lokalnej rusza przy Prądzyńskiego

Data publikacji: Autor:

Spotkania mieszkańców, warsztaty, a do tego kino letnie, sala do tańca i zielony dach – to wszystko w wyremontowanym, XIX- wiecznym budynku w oficynie na Przedmieściu Oławskim. Miasto zaprezentowało pierwsze w 2020 r. Centrum Aktywności Lokalnej, które powstało przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A. To miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży, mieszkańców, seniorów, lokalnych przedsiębiorców i NGO.

Reklama

W czwartek, 2 stycznia, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia przekazał Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych klucze do wyremontowanego budynku przy ul. gen. Prądzyńskiego, w którym będzie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).

– Oddajemy to miejsce mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego. Zależy mi, żeby była tu jak najbogatsza oferta – zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Uczestnicy spotkania, fot. UMW

Pomysłów na wykorzystanie obiektu Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, która będzie nim zarządzać, ma wiele.

– Centrum Aktywności Lokalnej to sposób myślenia i działania – podkreśla Agaty Bulicz z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. – To praca ze społecznością lokalną i współtworzenie z mieszkańcami tego miejsca. Jesteśmy tu po to, by na Przedmieściu Oławskim likwidować bariery i płoty – zaznacza.

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A, fot. Jarek Ratajczak

CAL przy Prądzyńskiego – największy we Wrocławiu

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A ma 1300 mkw. powierzchni i jest największe we Wrocławiu. Ma to być miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży, mieszkańców, seniorów, lokalnych przedsiębiorców i NGO. W planach są m.in. różne warsztaty, spotkania grup sąsiedzkich, seminaria i debaty, kluby dyskusyjne, spacery i wieczorki. Organizatorzy chcą zapraszać naukowców, przedsiębiorców i artystów, i rozmawiać z nimi o osiedlu.

– Mieszkamy tu od 4 lat i w okolicy brakuje takich miejsc. Jak będzie coś dla dzieci to na pewno skorzystamy. Fajnie, że teren wokół budynku został uporządkowany – mówi Katarzyna Kolanek (na zdjęciu powyżej), mieszkanka ul. Brzeskiej. Fot. Jarek Ratajczak

Stajnia i podwórko: przebudowa i rozbudowa

To, co zrobiono przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A, robi wrażenie. Trwający rok remont był pierwszym od zakończenia wojny. Zarząd Inwestycji Miejskich przebudował, rozbudował i wyremontował zabytkowy XIX-wieczny budynek w oficynie, w którym przed laty była stajnia i powozownia.

Przed i po remoncie, źródło: ZIM

Teraz, nowy obiekt jest wyposażony m.in. w przestronny hol-galerię, salę do tańca na piętrze, dwie sale warsztatowe i zaplecze sanitarne. Cały obiekt jest podłączony do sieci ciepłowniczej.

Na nowo urządzono też podwórko pomiędzy ul. Prądzyńskiego i Kościuszki.

Nasadzono rośliny, fot. Jarek Ratajczak

Wszystkie prace kosztowały blisko 7,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych z RPO WD 2014-20.

– W trakcie prac dawne garaże zostały rozebrane, a budynek stajni rozbudowano. Cały obiekt dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przygotowano m.in. 4 sale spotkań dla mieszkańców – wylicza Urszula Badura, dyr. ZIM we Wrocławiu.

CAL przy ul. gen. Prądzyńskiego, fot. UMW

W ramach zagospodarowania terenu oficyny przy ul. Prądzyńskiego remontowi poddane zostały plenerowe schody, które będą pełnić funkcję widowni i tarasu. Pozwolą zamienić wewnętrzny dziedziniec w kino letnie oraz miejsce innych plenerowych aktywności. Atrakcyjnym elementem będzie także zielony dach, widoczny z okien sąsiednich kamienic. Po obu stronach budynku zachowano dawne komórki lokatorskie.

CAL-e na wrocławskich osiedlach

Powstawanie Centrów Aktywności Lokalnej na wrocławskich osiedlach to jeden z priorytetów prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Kolejne CAL-e planowane są m.in. na Brochowie, Księżu, Karłowicach i Różance, Maślicach, Nowych Żernikach i Tarnogaju.

– Ponad 13 lat temu, gdy rozpoczynałem pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu, zaczynaliśmy mocniej myśleć o centrach aktywności lokalnej. To metoda organizowania społeczności wokół ważnych dla niej celów. Chcemy, aby CAL-e powstawały na wszystkich wrocławskich osiedlach – zaznacza prezydent.

Czytaj także:

Inwestycje, które zmieniły Wrocław

Zobacz, jak zmieniły się wrocławskie kamienice i podwórka w 2019 r. Wybrane inwestycje zrealizowane w 2019 r. przez miejskie spółki i jednostki budżetowe gminy: Wrocławskie Mieszkania, Zarząd Zasobu Komunalnego i Zarząd Inwestycji Miejskich.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama