Nowe Centrum Aktywności Lokalnej na mapie Wrocławia

Biblioteka, wielofunkcyjne sale dostępne dla mieszkańców, siedziba rady osiedla, Klub Seniora, świetlica dla dzieci oraz kluby tematyczne np. szachowy, brydżowy czy pracownia plastyczna – m.in. to oferta nowego Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Chopina 9a, które w sobotę zostało oficjalnie otwarte.

 • centrum aktywności lokalnej chopina 9

  Organizatorka klubu seniora, Róża Maroszek przy pianinie podarowanym przez jedną z bywalczyń Centrum Aktywności Lokalnej

 • centrum aktywności lokalnej chopina 9

  Przewodniczący Rady Miejskiej, Jacek Ossowski

 • centrum aktywności lokalnej chopina 9

  Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego

 • centrum aktywności lokalnej chopina 9

  Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego


Centra dla lokalnych społeczności

Centrum Aktywności Lokalnej powstało w dawnej siedzibie domu dziecka na osiedlu Zacisze-Zalesie-Szczytniki. – Przez wiele lat była tu placówka opiekuńczo-wychowawcza, a potem pozostała kwestia zagospodarowania 700 metrów budynku i pojawiła się myśl, aby stworzyć Centrum Aktywności Lokalnej. Prezydent Rafał Dutkiewicz dostrzega, jak ważne są takie miejsca dla lokalnych społeczności – mówił podczas otwarcia CAL Jacek Sutryk, dyrektor Departamanetu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. Dodał także, że dla podobnych celów przebudowywany jest obecnie ratusz na Brochowie, CAL powstanie również na Maślicach.

Jacek Sutryk i Stanisław Huskowski wspólnie z mieszkańcami osiedla przecinają wstęgę Centrum Aktywności Lokalnej

– Centrum Aktywności Lokalnej przy Chopina to jedno z pierwszych, ale jeśli praca pójdzie dobrze, będzie ich we Wrocławiu 48 – zapowiedziała Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Atrakcje otwarcia CAL przy Chopina 9a

Podczas oficjalnego otwarcia wystąpiły studentki Akademii Muzycznej, harcerze i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 36. Był mini recital upamiętniający rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir 10 lutego 1940 roku, ale też show dzieci podstawówkowych, które śpiewały po polsku, francusku, angielsku i zatańczyły specjalny układ choreograficzny. Nie zabrakło także atrakcji towarzyszących, wśród nich m.in. spotkania w stylu indyjskim i miniturnieju szachowego z udziałem srebrnej medalistki Olimpiady Szachowej, arcymistrzyni świata Jolanty Zawadzkiej, miniturnieja brydża sportowego, zbiórki harcerskiej wewnątrz budynku.

Dobre miejsce dla wszystkich

– Będzie się tu dużo działo – zapewniał Piotr Kmita, przewodniczący rady osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki. – To miejsce, do którego można przyjść wypić kawę, realizować swoje zamierzenia, dla dzieci, młodzieży, seniorów – dodał Krzysztof Zalewski z zarządu rady osiedla ZZS. Przewodniczący Rady Miejskiej, Jacek Ossowski gratulował radzie osiedla, która wykorzystała szanse, jakie stwarza miasto i wykazała się kreatywnością. – Patrząc na ofertę, która jest imponująca, powinieniem zredefiniować swój stosunek do tego, co znaczy być seniorem i skorzystać z zajęć – mówił Jacek Ossowski.

Mieszkańcy na otwarciu Centrum Aktywności Lokalnej

Miejsce otwarte dla wszystkich

Centrum Aktywności Lokalnej na Chopina to miejsce dla lokalnej społeczności, gdzie mieszkańcy mają głos i wpływ na to, co dla nich ważne - każdy może przedstawić swoje umiejętności, zdolności i osiągnięcia. Miejsce otwarte dla wszystkich, które zaprasza, by wspólnie realizować lokalne pomysły.

– Nasze osiedle znajduje się w dzielnicy willowej i do tej pory brakowało miejsca spotkań dla mieszkańców. Teraz w Centrum Aktywności Lokalnej wszyscy zainteresowani będą mogli miło spędzić czas na różnych aktywnościach i zawrzeć nowe znajomości – podkreśla Agnieszka Wolska z Rady Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

Bogata oferta zajęć

W nowym Centrum na razie powstaną m.in. pracownie: malarstwa i rysunku, rzeźby i ceramiki, grafiki komputerowej oraz pracownia informatyczna. – Wszystkich chętnych zapraszamy także na spotkania z operą i baletem, zajęcia „Bajki i śpiew”, do klubu „Book&Game” oraz do sekcji szachów, brydża i tenisa plażowego – informuje Krzysztof Zalewski, Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

W Centrum przez cały tydzień działać będzie Klub Seniora, świetlica dla dzieci oraz projekt Wolontariatu. Swoje miejsce znajdą także harcerze oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Drzwi nie zamykamy także dla mieszkańców z innych rejonów Wrocławia - zajrzyjcie do Centrum na Chopina i sprawdźcie, ile społecznej energii można tu odnaleźć – dodaje Krzysztof Zalewski.

Zobacz, z jakich zajęć można skorzystać w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Chopina 9a.

Zgłoś uwagę