wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Aktualne działania Wrocławia [RAPORT 25 MAJA]

– Czekamy na otwarcie Hydropolis, ale są potrzebne ostateczne decyzje wrocławskiego Sanepidu, bo chcielibyśmy, abyście mogli się poczuć bezpiecznie i mam nadzieję, że się tu wkrótce się zobaczymy– mówił prezydent Jacek Sutryk, który w poniedziałek swój raport przedstawił z Centrum wiedzy o wodzie.

Reklama

Z Hydropolis, jeszcze nieczynnego

W ostatnią sobotę swój raport prezydent przedstawiał ze Stadionu Wrocław, dzisiaj z  Hydropolis. – Obiekt jeszcze zamknięty – czekamy na stosowne zgody z Sanepidu. Mam nadzieję, że możliwie szybko będziecie mogli tu wrócić. Bo warto zobaczyć ten wyjątkowy świat wody. Dziś chciałem Was zabrać na krótką wycieczkę po tym wyjątkowym miejscu - mówił Jacek sutryk.

Ekspozycja mieści się w XIX w. dawnym zbiorniku wody czystej. To właśnie w tym miejscu można m.in. obejrzeć film na panoramicznym ekranie 360 stopni, wejść do legendarnego batyskafu – pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego miejsca na naszej planecie, samodzielnie sprawdzić działanie starożytnych wynalazków wodnych oraz zbadać dno oceaniczne i poznać życie raf koralowych. 

Statystyki:

Dolny Śląsk

  • 2455 - liczba zarażonych (37 nowych)
  • 98 - liczba zgonów (2 nowych - Bolesławiec)

Polska

  • 21 631 - liczba zarażonych (341 nowych)
  • 1007 - liczba zgonów (11)

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 12,1 tys. testów.

Dotychczas przebadano 712 675 osób.

Szczepionka na koronawirusa

Dzisiejszy Newsweek: już ponad 100 zespołów na świecie prowadzi prace nad szczepionką, która, zgodnie z założeniami, ma powstać w tym roku. 

Dotychczas najszybciej wyprodukowano szczepionkę na świnkę – jej opracowanie w latach 60-tych XX wieku zajęło 4 lata.

Maseczki mają sens

Międzynarodowy zespół naukowców potwierdza, że przesłanianie ust i nosa, nie tylko specjalistycznymi maseczkami, ale także zwykłymi tkaninami, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka transmisji koronawirusa.

Wyniki badań wskazują na to, że zwykłe maseczki nie zatrzymują samych wirusów, ale jednak ograniczają rozprzestrzenianie się wydzielanego przez nas aerozolu, w którym te wirusy się przenoszą. W ten sposób ograniczają zanieczyszczenie zarówno powietrza, jak i powierzchni, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.

Pamiętajmy o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa sanitarnego: maseczki, dystans, mycie i dezynfekowanie rąk i powierzchni, na których wirus może się utrzymywać.

Koronawirus na świecie

  • Włochy - W Rzymie, Neapolu i Mediolanie tysiące młodych ludzi wyszło na ulice i place w dzielnicach lokali gastronomicznych i nocnego życia - powstały olbrzymie skupiska bawiących się ludzi, w większości bez maseczek - media nazwały to "zbiorowym szaleństwem". To był pierwszy weekend, gdy nie trzeba podawać powodu wyjścia z domu spotykać się z przyjaciółmi. Włoscy funkcjonariusze sił porządkowych i wymierzyli setki kar finansowych, mandaty sięgały po 400 euro.
  • Południe Europy ożywia turystykę. Od poniedziałku Grecy mogą ponownie udać się na krajowe wyspy, a hiszpańskie władze poinformowały, że turyści mogą rezerwować wakacje w Hiszpanii od lipca, bo prawdopodobnie wtedy zostanie już zniesiony obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób z zagranicy.
  • 10,5 mln wirtualnych odwiedzin w czasie kwarantanny odnotowało Muzeum Luwru – placówka jest zamknięta dla zwiedzających z powodu obostrzeń obowiązujących w regionie paryskim.

Otwarte podstawówki 

Dziś dla uczniów klas I-III otwarte zostały wrocławskie podstawówki. W sumie 80 szkół. Rodzice zadeklarowali puszczenie do szkół ponad 1800 uczniów, ale dziś do placówek przyszło 988 dzieci – tj. 6 proc. wszystkich uczniów klas I-III. To 53 proc. uczniów w stosunku do liczby szacowanej w minionym tygodniu. Do 4 podstawówek nie przyszło ani jedno dziecko. 

Od dziś ze swoimi nauczycielami konsultować mogli się uczniowie klas ósmych. Z tej możliwości skorzystało 643 uczniów w 53 szkołach. To także wynik o połowę mniejszy w stosunku do deklaracji z zeszłego tygodnia.

Podobnie wyglądała sytuacja w szkołach specjalnych. W 9 szkołach we Wrocławiu opiekę świetlicową zorganizowały 3 placówki, obejmując opieką 22 uczniów. W tych szkołach na konsultacje zgłosiło się 41 uczniów klas ósmych.

Dyrektorom wszystkich szkół za przygotowanie placówek, nauczycielom i pracownikom administracyjnym bardzo dziękuję za ich dyspozycyjność prace i serce wkładane w opiekę i nauczanie. 

Konsultacje online dla uczniów

Dziś ruszyły konsultacje online dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. W ramach projektu „Zda(l)ny egzamin ósmoklasisty” uczniowie będą mogli wziąć udział w odbywających się przez Internet konsultacjach z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Konsultacje są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy.

Szczegóły na stronie wke.wroclaw.pl

Otwarte niemal wszystkie przedszkola

Kolejny tydzień dla najmłodszych działają przedszkola. Dziś uruchomiło się 98 proc. z nich czyli 144 z 147 placówek. W 10 przedszkolach dzieci nie pojawiły się w ogóle.

Przyjęto niemal 1700 dzieci z deklarowanych 2800 przedszkolaków. W minionym tygodniu do placówek chodziło ok. tysiąca dzieci.

Podziękowania dla wszystkich pracowników naszych przedszkoli.

Miesiąc Rodziny 

26 maja rozpoczyna się Miesiąc Rodziny. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz partnerzy przygotowali dla wrocławskich rodzin wiele ciekawych propozycjiw  wirtualnej rzeczywistości. Szczegóły na profilu fb WCRS-u.

Oszuści podszywają się pod pracowników Poczty Polskiej

W czasie epidemii obok pięknych przykładów solidarności i wzajemnej pomocy są również haniebne przykłady oszustw, które wykorzystują ten specyficzny czas. I tak, np. oszuści masowo próbują podszywać się pod Pocztę Polską. Robią to na kilka sposobów:

  • wysyłając sms-a informującego o zatrzymaniu przesyłki w celu zdezynfekowania i proszą o wniesienie opłaty
  • wysyłają także maile, bądź organizują fałszywe konkursy pod adresami internetowymi, gdzie klikając możemy stracić pieniądze.

Zachowajcie czujność, a informację przekażcie zwłaszcza osobom starszym, które w dobrej wierze mogą niestety paść ofiarą złych ludzi.

Nowy rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

Dziś, na Stadionie Wrocław, odbyły się wybory rektorskie Uniwersytetu Wrocławskiego. Tylko na stadionie można było zapewnić kilkuset osobom odpowiedni dystans i minimalny kontakt w trakcie spotkania.

– Miło mi z tej okazji pogratulować panu Profesorowi Przemysławowi Wiszewskiemu, który głosami 104 elektorów został wybrany nowym rektorem UWr. Prof. Wiszewski jest historykiem specjalizującym się w historii średniowiecza, historii Kościoła, historiografii, ikonografii oraz historii nowożytnej. Wielkim sukcesem prof. Wiszewskiego było stworzenie strategii, dzięki której Uniwersytet Wrocławski, jako jedna z dziesięciu uczelni w Polsce, otrzymała status uczelni badawczej. Panie profesorze, raz jeszcze moje serdeczne gratulacje – życzę wielu sukcesów i wytrwałości - mówi prezydent Wrocławia.

Pierwszy weekend kina na Stadionie Wrocław

Pierwszy weekend kina na stadionie to olbrzymi sukces frekwencyjny. Seanse o 22 wyprzedały się w całości we wszystkie 3 dni weekendu. Seanse o godz. 0:30 także cieszyły się dużą popularnością. 

Miasto nie zarabia na odbiorze i przetwarzaniu śmieci

Miasto na śmieciach nie zarabia. Mieszkańcy płacą tyle, ile miasto musi zapłacić wykonawcom. Ceny za odbiór odpadów komunalnych są wynikiem przetargów i cen, które zaoferują firmy obsługujące śmieci.Dlaczego drożeje? W większości wskazuje się na przyczyny bezpośrednie: wzrost opłaty marszałkowskiej - opłaty ponoszonej z tytułu składowania odpadów, wzrost kosztów pracy, wzrost cen za energię i transport, a także przyrost masy odpadów komunalnych.

We Wrocławiu ceny się nie zmieniły od 2015 roku. Aktualnie miast pracuje nad nowym Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku we Wrocławiu, ogłoszony jest też przetargi na odbiór odpadów komunalnych. Rozstrzygnięcia powinny być w sierpniu- wrześniu.

Inwestycje

  • Zakończyły się prace na ul. Inżynierskiej między al. Pracy a ul. Magazynierską. Na odcinku o długości ok. 63 m wymieniono zniszczone, popękane i wybrzuszone płytki chodnikowe na nowe. Chodnik został ułożony nieco wyżej od starego.
  • Trwają również prace na boisku sportowym na Pawłowicach, gdzie nawadniana jest płyta główna i powstaje oświetlenie boczne. Tutaj prace zakończą się w czerwcu.
  • Trwa budowa chodnika w ciągu ul. Karkonoskiej, zakończymy za 10 dni - wtedy przywrócony zostanie ruch pieszy i rowerowy.

Śląsk wraca po przerwie

W piątek pierwszy mecz po przerwie spowodowanej wirusem odbędzie się na wrocławskim stadionie. O godz. 18.00 Śląsk zagra z Rakowem Częstochowa, przy pustych trybunach. Testom na obecność koronawirusa zostali poddani wszyscy żużlowcy Betard Sparty. Jeśli wyniki będą negatywne, to już w piątek powinni rozpocząć treningi na Stadionie Olimpijskim. 12 czerwca inauguracja PGE Ekstraligi i pierwszy mecz rozgrywek również na naszym obiekcie – z Motorem Lublin. 

Teatr Współczesny

Od wielu lat miasto organizuje z Wrocławskim Teatrem Współczesnym Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU. W tym roku nie mógł odbyć się Festiwal Czytań Sztuk, ale by nawiązać do bogactwa dokonań konkursu Teatr prezentuje 5 wideoklipów pod tytułem Kobiety Mówią.

Jeszcze dzisiaj, jutro i pojutrze zapraszam na premierowe pokazy wideoklipów. Są publikowane codziennie o 21:00 na stronie Teatru Współczesnego.

Ostatni tydzień na korektę PIT-u

Wszystkie zeznania PIT-37 i PIT-38 zostały już automatycznie wysłane wraz z końcem kwietnia.

Do 1 czerwca można zmienić adres zamieszkania na wrocławski, np. za pomocą portalu Twój e-PIT. Edycja danych jest możliwa za darmo i bez dodatkowych formalności. Warto rozliczyć się we Wrocławiu, tym bardziej, że dochody z PITów to realne wsparcie dla miasta – prawie ⅓ całego budżetu. W tym roku Wrocław straci z PITów ok. 200 mln zł – to efekt epidemii.

Rozbudowa Aquaparku

Budowane są dwa nowe baseny, remontowane są szatnie, sanitariaty i wszystko to, co służy do obsługi. 

Skąd Wrocław bierze wodę

Woda pochodzi przede wszystkim z rzek mających swoje źródła w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim – z Oławy, dodatkowo zasilanej wodą z Nysy Kłodzkiej. To możliwe dzięki 27-kilometrowemu kanałowi przerzutowemu w Michałowie woda z Nysy Kłodzkiej przerzucana jest do Oławy i trafia do dwóch wrocławskich zakładów uzdatniania wody: „Mokry Dwór” i „Na Grobli”. Do tego pierwszego bezpośrednio, natomiast do ZPW „Na Grobli" – po wstępnym oczyszczeniu na terenach wodonośnych.

Niewielka ilość wody dostarczana jest z ujęcia głębinowego w Leśnicy, gdzie trafia do lokalnej sieci wodociągowej.

Sieć wodociągowo-kanalizacyjna we Wrocławiu jest bardzo rozległa, liczy ponad 2 tys. km. Sieci wodociągowej i niemal 2 tys. sieci kanalizacyjnej, co razem daje 4 tysiące sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Taka mniej więcej taka odległość jak z Wrocławia do Barcelony i z powrotem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl