Obejrzymy fragmenty pięciu sztuk, jakie nagrodzono w konkursie „Strefy Kontaktu”, który WTW organizuje wspólnie z miastem. Motto projektu – „Mówią kobiety”.
Kobiety-autorki sztuk teatralnych
Wątek kobiecy jest niebagatelny przy okazji tego projektu, bo też i kobiety odgrywają w historii zainicjowanego w 2015 roku konkursu dramaturgicznego „Strefy Kontaktu” wyjątkowo ważną rolę.
Organizatorzy podkreślają, że wśród 15 nagrodzonych, w ciągu pięciu lat i trzech edycji imprezy, aż 10 autorów sztuk to kobiety. A nagradzano we Wrocławiu najbardziej obecnie cenione pisarki – m.in. Justynę Bargielską, Ingę Iwasiów, Grażynę Plebanek, czy Malinę Prześlugę, a także aktorkę, dramaturżkę i reżyserkę Magdalenę Drab.
I właśnie teksty wspomnianych autorek, w specjalnie skompilowanych fragmentach, poznamy, oglądając przygotowane przez zespół Wrocławskiego Teatru Współczesnego wideoklipy. – Wybrane zostały utwory o kobietach będących w różnych sytuacjach życiowych – tłumaczy Żaneta Górecka z WTW dodając, że fragmenty zostały tak wyselekcjonowane, aby tworzyły zamkniętą całość i nie sprawiały wrażenia wyrwanych z kontekstu. – Stąd też nazwa przedsięwzięcia – „Teatr krótkometrażowy” – tłumaczy Górecka.
Kameralne obsady, skromne plenery
Fragmenty kobiecych utworów wyreżyserowali teraz, zarówno dyrektor teatru Marek Fiedor, jak i młode pokolenie twórców – Ewa Galica, Grzegorz Grecas, Mariusz Bąkowski. W każdym z teledysków, z uwagi na wyjątkowe środki ostrożności w związku z epidemią koronawirusa, zobaczymy kameralną obsadę aktorską, na planie była też minimalna ilość osób.
Zdjęcia do wideoklipów powstawały zarówno na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w salach prób, jak i na dworcu Wrocław Mikołajów.
Jakie wideoklipy obejrzymy od 23 do 27 maja?

Wrocławski Teatr Współczesny udostępnia 5 teatralnych wideoklipów na FB
Spektakl Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
Filmy dostępne przez 24 godziny
Każdy z filmów, który został nakręcony siłami organizatorów z WTW, trwa od 8 do 15 minut, a obejrzymy go codziennie od 23 do 27 maja o 21.00 na profilu Wrocławskiego Teatru Współczesnego na Facebooku. Ale trzeba się pospieszyć, bo na razie pojedynczy film będzie dostępny przez 24 godziny od umieszczenia. Być może potem filmy zostaną umieszczone na stałe w mediach społecznościowych teatru.
Okazją do zrealizowania całego projektu jest Dzień Teatru Powszechnego. – Co roku odbywa się wtedy akcja „Bilet do teatru za grosze”, w tym roku było to niemożliwe, więc naszą odpowiedzią było stworzenie wideoklipów – podkreśla Żaneta Górecka.