wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wystawa Third Skin w Op Enheim: Basquiat, Araki, Bonvicini i inni z zacisznych pokoi berlińskich

Jean-Michel Basquiat, Nobuyoshi Arakii Monica Bonvicini to tylko niektóre z nazwisk artystów, których dzieła składają się na wystawę Third Skin w kamienicy Op Enheim. Prezentowane na niej prace (od 17 września) pochodzą z kolekcji Eriki Hoffmann-Koenige z Berlina.

Reklama

Jean-Michel Basquiat to chłopak z Brooklynu. Syn malarki i biznesmena, Haitańczyka. Jego osobie poświęcona jest spora część „Pamiętników Andy’ego Warhola” (warto obejrzeć!). Gdy się poznali, Jean-Michel był już ukształtowanym artystą. Podarował Warholowi obraz, uznany wówczas za jedno z największych dzieł sztuki współczesnej, ukazujący ich obu. Tak zaczął się ich związek.

Andy był zakochany w Jeanie-Michelu. Uwielbiał jego energię i towarzyszącą mu aurę sukcesu.
z Pamiętników A. Warhola

Kto wie, o ile większy sukces odniósłby Jean-Michel, gdyby nie przedwczesna śmierć w wieku 28 lat z powodu przedawkowania. Dziś jest uważany za geniusza. Jego prace wiszą w najlepszych muzeach, a ludzie jeżdżą po całym świecie, żeby je oglądać.

Basquiat i inni na wystawie Third Skin

We Wrocławiu, najprawdopodobniej po raz pierwszy, nadarza się okazja na spotkanie z Basquiatem. Jest jednym z artystów eksponowanych na zbliżającej się wystawie Third Skin (od 17 września w kamienicy Op Enheim na placu Solnym). Będzie tylko jedna praca – rysunkowa. Kuratorka Dorothee Brill ocenia, że w całym zestawie, z kuratorskiego punktu widzenia, nie jest ona niczym szczególnym.

Niemniej oczywiste jest, że jest powiązana z innymi dziełami i całą wystawą. Pokazuje protest Basquiata przeciw ustalonym praktykom w malarstwie i rysunku oraz nierozłączność działań artystycznych z kontekstem biograficznym, społecznym i politycznym. Ten nieoczywisty rysunek niesie ze sobą sporo emocji i bardzo wyraźnie ukazuje kreskę artysty.
Dorothee Brill

Niech obecność Jeana-Michela Basquiata będzie przyczynkiem do zobaczenia całej ekspozycji, w której oprócz niego udział biorą: Nobuyoshi Araki, Monica Bonvicini, Charlotte Moorman, Felix Gonzalez-Torres i inni.

Tytuł nawiązuje do wypowiedzi Eriki Hoffmann, kolekcjonerki sztuki z Berlina. — Kiedyś określiła ubrania jako drugą skórę, a swoją kolekcję sztuki, z którą żyje od lat sześćdziesiątych, jako trzecią skórę — wyjaśnia Luisa Richter, druga z kuratorek.  — Podobnie jak tytuł, również sama wystawa inspirowana jest zasadami, jakie stosowane są w czasie prezentacji dzieł w zacisznych pokojach kolekcjonerki w Berlinie — opowiada kuratorka — i koncentruje się na dialogu, jaki powstaje między niektórymi pracami. Koncepcja wystawy skupia się na ludzkim odpowiedniku, ludzkim ciele, międzyludzkim zrozumieniu oraz aspektach rozgraniczenia, włączenia, transformacji i zniknięcia.

Third Skin zostanie otwarta dla publiczności 17 września 2023 roku w kamienicy na placu Solnym 4.  Tego dnia zwiedzanie jest bezpłatne.

Pomieszczenia w dawnej kamienicy Oppenheimów doskonale nadają się do pokazywania kolekcji Hoffmannów, nie tylko ze względu na ich przeszły, wciąż wyczuwalny charakter prywatnych salonów. Panująca tu intymność oraz niewielka powierzchnia poszczególnych pomieszczeń sprawiają, że powstaje przestrzeń dla dialogu, który był i jest tak ważny dla Eriki Hoffmann.
Dorothee Brill

Później zwiedzanie będzie możliwe odpłatnie (bilet normalny kosztuje 8 zł) do 14 stycznia 2024 roku. Wystawa powstała we współpracy fundacji Op Enheim i Schenkung Sammlung Hoffmann, Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Projekt zrealizowany  dzięki wsparciu fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i gminy Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl