wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Wrocławska Nagroda Artystyczna przyznana. Zobaczcie laureatów
Giancarlo Guerrero, nagrodzony w kategorii muzyka poważna fot. UM Wrocław
Giancarlo Guerrero, nagrodzony w kategorii muzyka poważna

Piotr Alexewicz i Giancarlo Guerrero w kategorii muzyka poważna, Marcin Cichy z Igorem Pudło w kategorii muzyka rozrywkowa, Agnieszka Kwietniewska i Jerzy Senator w kategorii teatr oraz Beata Bartecka z Łukaszem Rusznicą w kategorii sztuki wizualne to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, którą w poniedziałek 6 grudnia odebrali w NFM z rąk wiceprezydenta Jakuba Mazura.

Reklama

Wrocławska Nagroda Artystyczna jest w tym roku przyznawana po raz pierwszy pod tą nazwą, choć powstała z połączenia Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (wręczanej od 2000 roku) i Wrocławskiej Nagrody Teatralnej (wręczanej od 2005 roku). Od 2021 roku zmiana dotyczy także dodania nowego wyróżnienia w dziedzinie sztuk wizualnych, które laureatki/laureaci otrzymują po raz pierwszy.  

Laur przyznają wrocławscy dziennikarze, krytycy, kuratorzy, a otrzymują ją artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Zwycięzcy każdej z dziedzin otrzymują 10 tysięcy złotych i okolicznościową grafikę.

Program muzyczny na ten wieczór przygotował skrzypek Marcin Markowicz, laureat Nagrody Muzycznej Wrocławia 2019, który wystąpił z Lutosławski Quartet.

Zwycięzcy w kategoria muzyka (poważna)

Wrocławską Nagrodę Artystyczną w kategorii muzyka poważna otrzymali ex aequo Piotr Alexewicz, wrocławski pianista, uczestnik III etapu zakończonego niedawno XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz Giancarlo Guerrero, kostarykańsko-amerykański dyrygent, który prowadzi NFM Filharmonię Wrocławską.

Piotra Alexewicza kapituła nagrodziła za muzyczną wrażliwość i znakomite, głębokie interpretacje – nie tylko Chopinowskiej – muzyki fortepianowej. Student klasy fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego we wrocławskiej Akademii Muzycznej jest zwycięzcą m.in. Concours International de Piano de la Ville de Gagny we Francji, czy 50. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ma też już za sobą debiut płytowy – dwa lata temu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie wydał jego płytę z utworami Liszta, Beethovena, Chopina i Ravela. Śledziliśmy jego przygotowania do Konkursu Chopinowskiego.

Piotr Alexewicz, Wrocławska Nagroda Artystyczna

Przeczytajcie także: Fantastyczni pianiści z Akademii Muzycznej i ich profesor

Giancarla Guerrero doceniono za mistrzowskie rezultaty współpracy z NFM Filharmonią Wrocławską oraz doskonałe, dokonane wspólnie, nagrania płytowe: „Violin on stage” z udziałem Bomsori Kim (wydane przez Deutsche Grammophone) oraz „Brahms” (wydane przez NFM). Szefem artystycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej dyrygent jest od sezonu 2017/2018, a po raz pierwszy prowadził zespół w 2016 roku. Jest sześciokrotnym laureatem Nagrody Grammy (za nagrania z kierowaną przez siebie Nashville Symphony Orchestra).

Przeczytajcie także: W pracy z orkiestrą trzeba zachować świeżość

Zwycięzcy w kategoria muzyka (rozrywkowa)

W tej kategorii triumfował zespół Skalpel (Marcin Cichy i Igor Pudło) za płytę „Highlight” – harmoniczne bogactwo, oryginalność i nieustanne poszukiwanie brzmień.

Wrocławski duet Skalpel tworzą DJ-e i producenci nagrań Marcin Cichy i Igor Pudło. Ich ostatni krążek „Highlight” zachwycał recenzentów, a muzyki, która z niego płynie nie powinno się zamykać w żadnych ramach. Ponieważ jest to znakomita mieszanka wielu gatunków.

Skalpel, Wrocławska Nagroda Artystyczna

Zwycięzcy w kategorii teatr

Agnieszkę Kwietniewską doceniono za różnorodność głębokich kreacji scenicznych kobiet, matek i artystek w spektaklach: „Mojżesz”, „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie”, „Planeta małp” oraz „Rzywot część pierwsza: rozpadająca się biografia” w Teatrze Polskim w Podziemiu.

Agnieszka Keitniewska, Wrocławska Nagroda Artystyczna

Ex aequo kapituła nagrodziła Jerzego Senatora, aktora Wrocławskiego Teatru Współczesnego za fenomenalną, doskonale rezonującą ze współczesnością kreację skomplikowanej, uwikłanej w konwenanse i grę pozorów postaci Jörgena Hofmeestera w spektaklu „Tirza” w reż. Pawła Miśkiewicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Przeczytajcie także: „Tirza” w reżyserii Pawła Miśkiewicza na scenie Teatru Współczesnego

Zwycięzcy w kategorii sztuki wizualne

Kapituła doceniła Beatę Bartecką i Łukasza Rusznicę za niespotykaną wnikliwość i wrażliwość w wykorzystaniu archiwalnych zdjęć i ich publikację w formie artystycznej książki „How to look natural in photos” (2021, wyd. OPT & Palm* Studios).

Beata Bartecka jest kuratorką wystaw sztuk wizualnych oraz dizajnu (skupia się głównie na fotografii, ilustracji, grafice, projektowaniu graficznym i typografii), dziennikarką, redaktorką, scenarzystką (pracuje nad filmem dokumentalnym „Zaraza”).

Wrocławska NAgroda Artystyczna 2021, sztuki wizualne

Łukasz Rusznica to wrocławski fotograf, twórca książek fotograficznych, kurator wystaw oraz dyrektor artystyczny tegorocznej 11. edycji TIFF Festival. Ukończył studia na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Na co dzień prowadzi galerię fotograficzną „Miejsce przy Miejscu 14” na wrocławskim Nadodrzu. Swoją pracę określa krótko – „zajmuje się obrazem i patrzeniem”. Jest tegorocznym laureatem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia.

Przeczytajcie także: 30 Kreatywnych Wrocławia: Łukasz Rusznica

Przeczytajcie także: Rozmowa z Łukaszem Rusznicą 

Kapituła Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2021

Kapituła nagrody muzycznej

 • Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław
 • Ewa Łyczkowska, Wydział Kultury UM Wrocławia
 • Piotr Michałowski, muzykolog
 • Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
 • Magdalena Talik, dziennikarka portalu www.wroclaw.pl
 • Sławomir Wieczorek, muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kapituła nagrody teatralnej

 • Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław, 
 • Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny miesięcznika „Teatr”
 • Katarzyna Mikołajewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”
 • Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
 • Piotr Rudzki, krytyk teatralny, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
 • Magdalena Talik, dziennikarka portalu www.wroclaw.pl
 • Anna Tatarska, Wydział Kultury UM Wrocławia.

Kapituła nagrody sztuk wizualnych

 • Maja Kowalska-Komar, Wydział Kultury UM Wrocławia
 • Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia
 • Maciek Przestalski, dziennikarz Radio RAM, Radio Wrocław Kultura
 • Katarzyna Roj, kuratorka, Galeria Dizajn BWA
 • Andrzej Saj, krytyk i teoretyk sztuki, red. nacz. miesięcznika „Format”.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl