wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Wielka zadyma oczami kolejnych świadków”. Sprawdź, może jesteś na tych zdjęciach [GALERIA]

Pamiętasz manifestacje, które odbyły się we Wrocławiu w sierpniu 1982 roku? Obejrzyj w Arsenale i w naszej galerii archiwalne fotografie z tych dramatycznych wydarzeń i sprawdź, czy na nich jesteś. Organizatorzy wystawy liczą na pomoc w ustaleniu nazwisk uczestników protestów. Chcieliby także ustalić, kim są autorzy części prezentowanych zdjęć.

Reklama

„Wielka zadyma oczami kolejnych świadków” to wystawa poświęcona manifestacjom ulicznym opozycji antykomunistycznej, jakie miały miejsce czterdzieści jeden lat temu we Wrocławiu. Od jutra (3 sierpnia) można ją obejrzeć w Arsenale Miejskim (ul. Cieszyńskiego 9).

Prezentowane na wystawie fotografie przedstawiają manifestacje, do jakich doszło w drugą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, 31 sierpnia 1982 roku. Biorący w nich udział domagali się uwolnienia osób skazanych, aresztowanych i internowanych za działalność związkową, reaktywowania niezależnych organizacji społecznych, zniesienia stanu wojennego oraz zawarcia ugody społecznej.
Organizatorzy wystawy

Legnicka, Młodych Techników, Tęczowa...

Czarnobiałe, niepublikowane dotąd fotografie ukazują demonstracje, jakie miały miejsce na ulicach: Legnickiej, Młodych Techników, Tęczowej, Zachodniej i Zygmunta Krasińskiego, na placach: Orląt Lwowskich i Strzegomskim oraz Trasie W-Z. 

Manifestacje na ulicach Wrocławia w sierpniu 1982 roku fot. Bogdan Konopka/ materiały prasowe Muzeum Miejskiego Wrocławia
Manifestacje na ulicach Wrocławia w sierpniu 1982 roku

Wiesz, kto robił zdjęcia? Skontaktuj się z organizatorami

Jednym z autorów prezentowanych na wystawie zdjęć jest nieżyjący już Bogdan Konopka -  fotograf i krytyk, jeden z głównych twórców tzw. fotografii elementarnej. Od 1989 roku tworzył we Francji. Był  laureatem Grand Prix de la Ville de Vevey Europejskiego Konkursu Fotografii (1998), a także autorem licznych wystaw w kraju i zagranicą. Jedną z nich -  „Miasto Niewidzialne” - eksponowano w paryskim  Centrum Pompidou (2003).

Na wystawie prezentowane są także fotografie wykonane przez inne, nieznane twórcom wystawy osoby. Organizatorzy chcieliby poznać ich tożsamość i liczą na pomoc w tej sprawie. Można się z nimi skontaktować pisząc na adres muzeum[at]mmw.pl lub dzwoniąc pod numer (71) 391-69-40 wew.107.

A może uczestniczyłeś w protestach? 

Na części fotografii wyraźnie widać twarze demonstrantów. Organizatorzy liczą na pomoc w ustaleniu ich nazwisk. Podobnie jak w przypadku autorów zdjęć, można w tej sprawie napisać lub zadzwonić.

Dlaczego warto to zrobić?

Ludzie, którzy są młodsi ode mnie o pokolenie lub dwa, często nie zdają sobie sprawy z tego, że te wydarzenia miały miejsce, a przecież to był jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii naszego miasta. W protestach brało udział co najmniej kilkanaście tysięcy osób, na ulicach pojawiły się barykady, dochodziło do regularnych walk demonstrantów z siłami porządkowymi, a ówczesne władze na kilka godzin straciły kontrolę nad sytuacją. Uważam, że warto poszerzyć naszą wiedzę na temat tamtych wydarzeń. 
Szczepan Rudka, kurator wystawy

Manifestacje na ulicach Wrocławia w sierpniu 1982 roku materiały prasowe Muzeum Miejskiego Wrocławia
Manifestacje na ulicach Wrocławia w sierpniu 1982 roku

To już druga odsłona cyklu 

To już  druga odsłona cyklu poświęconemu temu wydarzeniu. Rok temu eksponowano kolorowe zdjęcia (rzadkość w tamtym czasie) autorstwa Jerzego Lajstowicza. Dotyczyły zdarzeń do jakich doszło na ulicy Odrzańskiej. Jesteś na tych zdjęciach? Znasz osobę, która na nich jest? Skontaktuj się z organizatorami.

Manifestacje na ulicach Wrocławia w sierpniu 1982 roku fot. Stanisław Lajstowicz/ materiały prasowe Muzeum Miejskiego Wrocławia
Manifestacje na ulicach Wrocławia w sierpniu 1982 roku

Źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama