Przeciwnikami opozycjonistów w walkach ulicznych były zazwyczaj Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej (ZOMO), które do pacyfikowania zgromadzeń ulicznych wykorzystywały między innymi gaz łzawiący. Jego opary – przypominające kłęby dymu – spowijały duże połacie miasta.
Demonstrujący budowali barykady i najczęściej rzucali kamieniami, rzadziej butelkami z benzyną. Bardziej krewcy uczestnicy tych wydarzeń potrafili ciskać kwiatami w doniczkach, starymi meblami lub innymi przedmiotami z domowego wyposażenia.
- Wystawa „Wielka zadyma… oczami Jerzego Lajstowicza” przedstawia jeden z wielu epizodów mających miejsce 31 sierpnia 1982 roku. Ekspozycja zawiera 26 fotografii kolorowych, wykonanych na filmie diapozytywowym – zapowiadają twórcy wystawy.
Zdjęć takich - czyli w kolorze - przedstawiających manifestacje uliczne z okresu PRL jest bardzo mało. Królowała w tym czasie fotografia czarno-biała. Ich autor przez przypadek znalazł się na tej ulicy Odrzańskiej i z ukrycia udało mu się sfotografować starcia demonstrantów z ZOMO.informują twórcy wystawy
Autorem zdjęć jest Jerzy Stanisław Lajstowicz, rocznik 1949 – wrocławski twórca niezależny, fotograf, dyrektor i pracownik fizyczny. Blisko współpracował m.in. z Ośrodkiem Teatru Otwartego KALAMBUR i Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych.
Wystawa została zorganizowana z okazji 40. rocznicy protestów sierpniowych i można ją będzie oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia w Arsenale Miejskim (ul. Cieszyńskiego 9). Wernisaż w środę 31 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00. Wystawa czynna będzie do 30.09.2022 roku.