wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wielka zadyma w centrum Wrocławia. Rzucano doniczkami z kwiatami i meblami... Zobaczcie wystawę zdjęć!

„Wielka zadyma” - tym mianem określano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku manifestacje uliczne opozycji antykomunistycznej, które gromadziły kilka lub kilkanaście tysięcy osób, a podczas których dochodziło do starć z siłami porządkowymi. Za chwilę we wrocławskim Arsenale zobaczymy wystawę unikatowych zdjęć Jerzego Stanisława Lajstowicza, z jednego z takich wydarzeń, sprzed 40 lat!

Reklama

Przeciwnikami opozycjonistów w walkach ulicznych były zazwyczaj Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej (ZOMO), które do pacyfikowania zgromadzeń ulicznych wykorzystywały między innymi gaz łzawiący. Jego opary – przypominające kłęby dymu – spowijały duże połacie miasta.

Demonstrujący budowali barykady i najczęściej rzucali kamieniami, rzadziej butelkami z benzyną. Bardziej krewcy uczestnicy tych wydarzeń potrafili ciskać kwiatami w doniczkach, starymi meblami lub innymi przedmiotami z domowego wyposażenia.

- Wystawa „Wielka zadyma… oczami Jerzego Lajstowicza” przedstawia jeden z wielu epizodów mających miejsce 31 sierpnia 1982 roku. Ekspozycja zawiera 26 fotografii kolorowych, wykonanych na filmie diapozytywowym – zapowiadają twórcy wystawy.  

Zdjęć takich - czyli w kolorze - przedstawiających manifestacje uliczne z okresu PRL jest bardzo mało. Królowała w tym czasie fotografia czarno-biała. Ich autor przez przypadek znalazł się na tej ulicy Odrzańskiej i z ukrycia udało mu się sfotografować starcia demonstrantów z ZOMO.
informują twórcy wystawy

Autorem zdjęć jest Jerzy Stanisław Lajstowicz, rocznik 1949 – wrocławski twórca niezależny, fotograf, dyrektor i pracownik fizyczny. Blisko współpracował m.in. z Ośrodkiem Teatru Otwartego KALAMBUR i Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych.

Wystawa została zorganizowana z okazji 40. rocznicy protestów sierpniowych i można ją będzie oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia w Arsenale Miejskim (ul. Cieszyńskiego 9). Wernisaż w środę 31 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00. Wystawa czynna będzie do 30.09.2022 roku.

Źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl