wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Kimono, czyli coś do noszenia” – otwarcie nowej wystawy w Muzeum Teatru
Kliknij, aby powiększyć
Alicja Krzywda-Pogorzelska, kuratorka wystawy w jednym z eksponowanych kimon materiały prasowe
Alicja Krzywda-Pogorzelska, kuratorka wystawy w jednym z eksponowanych kimon

„Krój kimona dopasowany jest do sposobu poruszania się, ale też w jakiś sposób narzuca sposób chodzenia, siadania i kłaniania się – odmienny dla kobiet i mężczyzn. To właśnie te ruchy i gesty, często bardziej niż sama znajomość języka, pozwalają nam zanurzyć się w japońskiej tradycji.” Dziś (21 lipca) o godzinie 18:00 startuje wystawa „Kimono, czyli coś do noszenia”.

Reklama

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (pl. Wolności 7a) zapraszają w piątek 21 lipca o godzinie 18:00 na otwarcie wystawy „Kimono, czyli coś do noszenia”. Zgromadzone na niej eksponaty będzie można oglądać do listopada, a wystawa stanie się miejscem comiesięcznych wydarzeń związanych z Japonią: prezentacji warsztatów i występów.

Kimono, dosłownie „coś do noszenia” skupia w sobie kluczowe cechy japońskiej kultury: przez dopasowanie stroju do statusu osoby pokazuje hierarchiczność, przez dopasowanie do okoliczności i pory roku - tak typową dla Japonii kontekstowość. Łączy wyszukane i niepowtarzalne wzory z prostotą i standaryzacją kroju.
organizatorzy wystawy

Przede wszystkim jednak zaskakuje trwałością wzorców kulturowych, bo choć dziś jest już tylko strojem na specjalne okazje wciąż jest obecne i twórczo rozwijane, także poprzez włączanie elementów obcych (to także jest charakterystyczne dla kultury Japonii), np. przyswojonych z zachodu wzorów, dodatków czy technik tkackich.

Damskie, męskie, dziecięce

W Muzeum Teatru będzie można zobaczyć 30 kimon (damskich, męskich i dziecięcych, odświętnych i na co dzień) i 100 dodatków (w tym pasów obi, spodni, kamizelek, butów, torebek), które Fundacja Nami gromadziła przez dekadę.

Kitsuke – sztuka zakładania i noszenia kimona

Większość eksponatów pochodzi z XX wieku.

"Ich wartość wyznaczają bardziej osoby naszych japońskich nauczycieli i przyjaciół, którzy podarowali fundacji pierwsze zestawy i wprowadzili Alicję Krzywda-Pogorzelską, kuratorkę wystawy w tajniki kitsuke, czyli sztuki zakładania i noszenia kimona" – czytamy w opisie wystawy.

To ważne, bo choć kimona są intersujące same w sobie, dla zrozumienia kraju, z którego pochodzą, kluczowy jest – jak podkreślają organizatorzy – sposób ich zakładania i noszenia, dopasowanie elementów stroju do siebie, a całości do wieku, pozycji, okoliczności i pory roku.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl