W 10. rocznicę podpisania przez Wrocław umowy o współpracę przy realizacji niezwykłego obrazu, jakim był „Twój Vincent”, Muzeum Miejskie we Wrocławiu przypomina obrazy namalowane w trakcie tworzenia filmu przez malarzy z całej Europy. Wiele z nich powstało w naszym mieście.
To było wyjątkowo skomplikowane przedsięwzięcie
„Twój Vincent” (ang. „Loving Vincent”) to polsko-brytyjski pełnometrażowy film animowany w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, który przywołuje na ekran malarstwo Vincenta van Gogha, a jednocześnie opowiada o jego pełnym pasji i dramatów życiu oraz tajemniczej śmierci.
Animacja była nowatorskim i skomplikowanym przedsięwzięciem. Powstawała nie tylko we Wrocławiu, ale także w Gdańsku, Londynie i w Atenach. Trwało to prawie 4 lata, a pomysłodawczyni, Dorota Kobiela, pracowała nad swoim projektem jeszcze dłużej – całą dekadę. „Twój Vincent” łączy tradycyjne malarstwo, sztukę animacji i aktorstwo z najnowocześniejszymi technikami multimedialnymi, graficznymi i komputerowymi. Wszystkie ujęcia kręcono najpierw jako film aktorski, a potem każdą z 65 tysięcy klatek namalowano ręcznie na płótnie farbą olejną.
115 malarzy, 65 tysięcy obrazów
Oprócz ekipy realizatorów i aktorów, przy filmie pracowało 115 malarzy-animatorów z całego świata, w większości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Wśród nich było wielu artystów z Wrocławia. Malowali poszczególne sceny dokładnie tak jak van Gogh - farbą olejną na płótnie.
Wszystkie filmowe obrazy, w tym oryginalne dzieła van Gogha, ożywały i przeradzały się w film, dzięki unikatowej technologii PAWS (Painting Animation Work Station), łączącej malarstwo z animacją.Organizatorzy wystawy
Film oglądano w 140 krajach
„Twojego Vincenta” można było zobaczyć w 140 krajach. Otrzymał nominację do Złotych Globów dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego, został również nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany i otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego, Nagrodę EDA, Nagrody na festiwalach w Annecy i Szanghaju.