wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Orły 2018: „Twój Vincent” nagrodzony za scenografię i montaż
Orły 2018: „Twój Vincent” nagrodzony za scenografię i montaż

cc

Wprawdzie podczas jubileuszowej 20. edycji wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 triumfował Piotr Domalewski i jego „Cicha noc”, doceniono także pierwszą malarską animację „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Współprodukowany przez miasto Wrocław film wyróżniono statuetkami w kategorii najlepsza scenografia i najlepszy montaż. 

Reklama

Orły dla „Twojego Vincenta”

Orły to nagrody przyznawane przez Polską Akademię Filmową, a zainicjowane 20 lat temu przez Dariusza Jabłońskiego, obecnego prezydenta PAF. W tym roku nagrody wręczono w poniedziałek 26 marca podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Statuetki powędrowały do twórców „Twojego Vincenta” w dwóch kategoriach:  

  • najlepszą scenografię (Matthew Button, Piotr Dominiak, Maria Duffek, Rafał Waltenberger)
  • najlepszy montaż (Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska)

Warto dodać, że kostiumografka i scenografka Maria Duffek jest na co dzień związana z wrocławskim CeTA (Centrum Technologii Audiowizualnych).

Vincent wyjątkowy

To pierwsza w historii malarska animacja (wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana) o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Składa się z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a ponad 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Współproducentami filmu byli Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

Nagrody dla „Twojego Vincenta”

  • Annecy (Nagroda Publiczności)

Dotychczas „Twój Vincent” wygrał kilka znaczących nagród. Listę otwiera Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym we francuskim Annecy w czerwcu 2017, gdzie animacja miała swoją światową premierę. Owacja na stojąco po pokazie trwała ponad 10 minut, zachwyceni widzowie wpisywali na Twitterze swoje opinie, wśród nich pełne emocji: „Wzruszył mnie do łez”, zaś wpływowy periodyk hollywoodzki „Variety” donosił, że film był jednym z najbardziej dyskutowanych produkcji podczas tej festiwalowej edycji.  

  • Szanghaj (Najlepszy Film Animowany)

Na czerwcowym konkursie filmów animowanych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana także nie miało sobie równych. „Animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty” - czytaliśmy w uzasadnieniu jury.

  • Berlin (Europejska Nagroda Filmowa za Najlepszy Film Animowany)

Największym dotychczasowym laurem była Europejska Nagroda Filmowa, jaką reżyserzy otrzymali za animację podczas ubiegłorocznej grudniowej gali w Berlinie. W recenzjach podkreślano zarówno nowatorską technikę malarską, jak i świetnie opowiedzianą historię Vincenta van Gogha.

  • Nowy Jork (EDA Award za Najlepszy Film Animowany)

„Twojego Vincenta” (ex-aequo z filmem „Coco”) właśnie docenili jurorzy EDA Awards 2017. To nagroda przyznawana przez nowojorskie The Alliance of Women Film Journalists (Stowarzyszenie Dziennikarek Filmowych), które zwraca uwagę na dzieła zrealizowane przez kobiety, bądź o kobietach. W tym przypadku zachwycano się pracą Doroty Kobieli, pomysłodawczyni filmu, jego reżyserki, współscenarzystki, montażystki (przeczytajcie rozmowę z twórcami filmu).

Animacja była także nominowana do Złotego Globa, Nagród BAFTA i do Oscara. Obecnie czekamy jeszcze, czy otrzyma Premi David di Donatello, laur nazywany włoskim Oscarem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl