wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Obrazy z filmu „Twój Vincent” na wystawie w Wiedniu
animacja „Twój Vincent” Kadr z filmu
animacja „Twój Vincent”

Płótna, które specjalnie wyszkoleni artyści namalowali do oscarowej animacji „Twój Vincent”, do 19 marca można podziwiać w Instytucie Polskim w Wiedniu, przy Am Gestade 7. Dwadzieścia obrazów pochodzi z kolekcji Miasta Wrocław, które jest jednym z koproducentów filmu. Do tej pory wystawę filmowych prac można było oglądać m.in. w Dolnośląskim Centrum Filmowym, czy na Zamku Książ.

Reklama

Współpraca Wrocławia z Wiedniem

Wiedeńska ekspozycja jest efektem współpracy między Instytutem Polskim w stolicy Austrii, a Biurem Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Udział miasta jest szczególnie ważny, bo obok Dolnośląskiego Centrum Filmowego (wcześniejszej Odra-Film) oraz Centrum Technologii Wizualnych (gdzie powstawały obrazy) stało się współproducentem jednego z najczęściej nagradzanych filmów animowanych w polskiej historii.

Wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową i nominacją do Oscara „Twój Vincent” jest pierwszą w historii malarską animacją, a głównym bohaterem jest tu nie tylko Vincent van Gogh, ale przede wszystkim jego styl tworzenia obrazów. 

65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu

Wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana film składa się z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace nad „Twoim Vincentem” trwały kilka lat, a w tym czasie ponad 125 polskich i zagranicznych animatorów i malarzy wiernie naśladowało techniką holenderskiego mistrza. Aktorzy odgrywali swoje sceny na specjalnym tle (tzw. blue boksie), a następnie były one malowane i wreszcie animowane.

Miasto Wrocław posiada bogatą kolekcję obrazów wykonanych na potrzeby „Twojego Vincenta”, a zwiedzający w Wiedniu obejrzą 20 płócien-kadrów z filmu. – Cieszymy się, że dzięki wypożyczonym na wystawę obrazom, podtrzymywane jest zainteresowanie samym filmem, tak ważnym dla naszego miasta – podkreśla Dorota Ostrowska z Biura Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Wystawę można oglądać w Instytucie Polskim (Am Gestade 7, 1010 Wiedeń) do 19 marca. Wstęp jest wolny.

Instytut Polski w Wiedniu jest instytucją polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i realizuje zadania polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej w Austrii. Tematyka projektów, współprowadzonych z austriackimi i polskimi partnerami, obejmuje kwestie społeczne, historię, naukę, edukację, gospodarkę, muzykę, literaturę, film i sztukę. Instytut działa też na rzecz wymiany polsko-austriackiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl