Magiczne święta w Muzeum Narodowym – tylko na wystawie szopek
Wystawa w Muzeum Narodowym jest zwieńczeniem 32. już Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego, który organizuje Galeria Twórczości Plastycznej Młodych (w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście”). A udział wzięło 148 dzieciaków i młodzieży z 32 szkół i pracowni plastycznych z całego Dolnego Śląska.
Liczba musi robić wrażenie, zwłaszcza że ogółem obejrzymy na wystawie 125 prac plastycznych.
W tym roku większość szopek zaaranżowana jest w tradycyjny sposób, jednak zaskakują bardzo pomysłowym wykorzystaniem różnych materiałów. Wyjątkowo licznie reprezentowana jest ceramika, w tym szopki płaskie i przestrzenne, a także ceramiczne elementy zestawione z innymi komponentami. Są szopki oszałamiające złożonością elementów, tuż obok realizacje zachwycające swoim minimalizmem, szopki duże i mniejsze, a najmniejsza zgłoszona praca ma tylko 4 cm wysokości.mówi Joanna Kurbiel, dział sztuki Muzeum Etnograficznego
Szopka betlejemska z piernika
Z czego dzieci i młodzież zrobiły swoje szopki? Materiały mogą zaskoczyć, bo to nie tylko tradycyjne drewno, glina, plastelina albo masa solna chętnie używane w pracowniach plastycznych.
Szopki i figurki ludzi oraz zwierząt, a także ich otoczenie były też tworzone z liści, mchu, kory, szyszek, ale też wydmuszek jajek, a nawet makaronu, pierników czy...kamienia i butelek.
Galeria zdjęć
Zabytkowe szopki, które zachwycą
Oprócz dziecięcych prac obejrzymy także cztery szopki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Dwie z nich to szopki barokowe, z okresu nazywanego złotym wiekiem szopkarstwa - tradycyjna, z licznymi drewnianymi figurkami oraz tzw. szopka szafkowa w formie płaskorzeźby schowanej za szklanymi drzwiczkami. Dwie kolejne są z początku XX w., okresu intensywnej walki o przywrócenie wysokiej jakości artystycznej szopek wobec tandety masowych wyrobów dziewiętnastowiecznych. Zatem XX wiek reprezentują drewniane figurki ze szkoły snycerskiej w Cieplicach, a także subtelna szopka ceramiczna ze Wschodnioniemieckich Warsztatów Chrześcijańskiej Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Nysie.Barbara Andruszkiewicz, dział rzeźby Muzeum Narodowego
Wystawa szopek betlejemskich – godziny zwiedzania
Wystawa będzie czynna do 19 stycznia 2025. W okresie świątecznym można ją odwiedzać w dniach piątek 27-niedziela 29 grudnia, a potem dopiero od 2 stycznia 2025.
- 27 grudnia (piątek) – 10.00-16.00
- 28, 29 grudnia (sobota, niedziela) – 10.00-17.00.
W tygodniu wystawa jest czynna 10.00-16.00, w weekendy 10.00-17.00.