To już dziesiąty nabór na stypendia artystyczne na sześć i dwanaście miesięcy 2024 roku. Do tej pory Wrocław przyznał stypendia dla blisko 200 twórców na łączną kwotę blisko 4 milionów złotych.
Wśród stypendystów znajdują się takie osoby, jak pisarz, poeta Filip Zawada, laureat konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia i finalista nagrody Nike, pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka kobiecych biografii, które są dyskutowane w całym kraju czy Zbigniew Makarewicz, profesor zwyczajny ASP im. Egeniusza Gepperta we Wrocławiu, neoawangardowy rzeźbiarz i performer, ale także jeszcze młodsi twórcy.
To jest ogromna pomoc. Podejrzewam, że bez otrzymania tego stypendium nie mógłbym zrealizować swojego projektu, także ogromnie się cieszę i rzeczywiście czuję się wyróżniony.Mateusz Rybicki, laureat w dziedzinie Muzyka
Stypendium prezydenta w sześciu kategoriach kultury
W najnowszej edycji stypendiów wnioskować o wyróżnienia mogą sami twórcy, przedstawiając dotychczasowy dorobek i projekt przedsięwzięcia związanego z Wrocławiem w sześciu kategoriach:
- film,
- literatura,
- muzyka,
- taniec,
- teatr
- sztuki wizualne.
Autorski zamysł należy opisać, podać cel i zakładane rezultaty, pamiętając, że stypendium nie może być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Miasta, które poświęcają się kulturze i mają wysoką kulturę, akceptację na rozwój, eksperyment, poszukiwania są też miastami, które przyciągają takich ludzi - ciekawszych, inteligentniejszych, z szerszymi horyzontami, którzy będą tworzyli takie miasta.Cezary Iber, stypendysta w dziedzinie Teatr
Stypendium prezydenta Wrocławia – ile wynosi
Stypendium to 2500 zł miesięcznie, a będzie wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy na podstawie umowy stypendialnej.
W dziewięciu dotychczasowych edycjach przyznano 183 stypendia artystyczne (77 całorocznych oraz 106 półrocznych) na kwotę 3 825 000 zł.
Dzięki stypendium udało mi się zebrać materiały i napisać znaczną część powieści Południe, która już wkrótce zostanie opublikowana.Agnieszka Kłos, stypendystka w dziedzinie Literatura
Stypendium prezydenta – jak składać wnioski
Podpisane własnoręcznie lub za pomocą profilu zaufanego wnioski o stypendia należy składać w terminie do 2 października 2023 r.
Dokumenty można:
- złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim Wrocławia (Wydział Kultury), ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław,
- przesłać na ww. adres pocztą tradycyjną, na kopercie wpisując: „stypendia - Wydział Kultury”,
- przesłać za pomocą platformy ePUAP podpisane profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym.
O zachowaniu terminu decyduje data wpłynięcia wniosku.
Wzór wniosku dostępny jest pod adresem:http://bip.um.wroc.pl/attachments/download/71121
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 grudnia 2023 r. Wyniki konkursu zostaną podane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Kategoria „Upowszechnianie kultury” znika, będzie nagroda
W najnowszej edycji konkursu stypendialnego UMW zrezygnował z oddzielnej kategorii „upowszechnianie kultury”. W to miejsce zostanie stworzona specjalna Nagroda Prezydenta Wrocławia.
Kultura to fundament, a zarazem najważniejsze dziedzictwo każdego społeczeństwa. Dlatego ogromnie się cieszę, że od przyszłego roku będziemy przyznawać specjalną nagrodę osobom, które skupiają się w swojej pracy na upowszechnianiu i propagowaniu kultury.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Szczegóły tego wyróżnienia zostaną określone na początku roku. Wyboru kandydatów do nagrody dokona kapituła nagrody powołana przez Prezydenta Wrocławia. W skład Komisji wchodzić będą osoby reprezentujące Miasto Wrocław i środowiska artystyczne, naukowe oraz organizacje pozarządowe.