Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Stypendyści prezydenta Wrocławia i ich projekty
Dyplomy wręczali prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu, Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM.
Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Film
1. Aniela Astrid Gabryel
Reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie otrzymała także tytuł doktora sztuki z wyróżnieniem. Jej debiut fabularny „Różne drogi do świętości” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu filmowym Debut22 w Szwajcarii.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: SUSZA.
Przedsięwzięcie obejmuje napisanie pełnometrażowego scenariusza oraz wszystkich materiałów potrzebnych do realizacji filmu, takich między innymi jak: logline, synopsis, treatmentu filmu, wstępny scenopis oraz eksplikację operatorską.
Film opowiada historię Róży, muzyczki z zespołu ludowego, mieszkającej we Wrocławiu, która decyduje się porzucić miejskie życie i na podupadłym gospodarstwie rolnym swojego dziadka (emerytowanego rolnika) na Dolnym Śląsku, poprowadzić gospodarstwo ekologiczne.
Film w sposób poetycki i z dużą dozą poczucia humoru ma na celu dotknięcie kluczowych problemów współczesności, takich jak kryzys ekologiczny, ból spowodowany rozpadem rodziny oraz dylematy związane z życiem na styku natury i cywilizacji.
2. Jolanta Kudela
Reżyserka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w dziedzinie compositingu VFX, filmów reklamowych i pełnometrażowych. Specjalizuje się w tworzeniu wizualnych efektów specjalnych, a także w reżyserii krótkometrażowych filmów artystycznych i teledysków muzycznych.
Nagradzana na wielu festiwalach filmowych, laureatka m.in. best musical short film na festiwalu w Nowym Jorku, czy grand prix na Yach Flm festiwal.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Realizacja dokumentacji i dekoracji do filmu animowanego „Drzwi do lasu”
Film „Drzwi do lasu” to wielowarstwowa opowieść rozgrywająca się na tle dwóch kluczowych okresów historycznych: oblężenia Breslau 1944-1945 oraz Wrocławia w latach 80 XX wieku.
Przeplatając losy kilku postaci na przestrzeni dekad, film bada tematykę przetrwania, oporu i miłości. Wrocław i Breslau, jedno miasto ale różne epoki, stanowią tutaj nie tylko tło, ale pełnoprawnego bohatera, który odgrywa centralną rolę w kształtowaniu losów bohaterów.
3. Karolina Płanik
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Sztuka Mediów, Lart Studio w Krakowie oraz Aktor Studio w Warszawie.
Jej prace były prezentowane na licznych wystawach i festiwalach, takich jak Kinomural we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Cinerama Fest w Gdańsku, Festiwal Sacrum Profanum w Krakowie oraz Salon w tarnowskim BWA.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Pieski z Ołbina”
Projekt zakłada realizację średniometrażowego (30-60 min) filmu dokumentalnego o pieskach-seniorach oraz ich właścicielach z dzielnicy Ołbin.
Film zostanie zrealizowany w estetyce dokumentu artystycznego, gdzie główny nacisk zostanie położony na subtelną opowieść o relacjach starszych psów z ich właścicielami. W warstwie wizualnej kluczową rolę odegrają same psy – to one będą przeważać w kadrach, natomiast właściciele pojawią się w tle jako gesty troski i przywiązania.
Będzie to uniwersalna opowieść o nieuchronnym przemijaniu i wymianie pokoleniowej, które choć bolesne, są naturalnym elementem życia.
4. Zlata Veresniak
Reżyserka filmów dokumentalnych i fabularnych. Od 2015 roku mieszka w Polsce. Jej ostatnie filmy skupiają się na dokumentowaniu codzienności osób przesiedlonych i uchodźców z Ukrainy. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserię filmową na Uniwersytecie w Salonikach w Grecji.
Jej ostatni krótkometrażowy film dokumentalny Are you here? był doceniany na międzynarodowych dokumentalnych festiwalach filmowych m.in.: w Ukrainie, na Węgrzech, w Niemczech czy w Hiszpanii.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Development filmu dokumentalnego The Game of Women and War
Film, który powstanie na podstawie materiałów zrealizowanych w ramach projektu, ma na celu wypełnienie luk w narracjach dotyczących wojny w Ukrainie, w szczególności ukazanie perspektywy kobiet, które w warunkach brutalnego konfliktu zbrojnego pełnią różnorodne, często niedoceniane role: jako uchodźczynie, ofiary przemocy, ale również jako aktywne uczestniczki walk, działaczki, czy opiekunki.
Konflikt zbrojny jest nie tylko politycznym wydarzeniem, ale również głęboko ludzkim doświadczeniem, które przekracza granice narodowe, kulturowe i osobiste, dlatego praca z polskimi aktorkami i teatrem przy powstaniu tego dokumentu, a także współpraca z polskimi, ukraińskimi i zagranicznymi instytucjami badającymi rosyjskie zbrodnie wojenne, ma na celu pokazanie wojny jako wspólnego ludzkiego doświadczenia.
5. Agnieszka Zwiefka
Reżyserka nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych. Laureatka m.in. Złotego Lajkonika i Srebrnego Roga na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz nagrody Powiększenie na Festiwalu Nowe Horyzonty.
Jej pełnometrażowy debiut „Królowa Ciszy” (2014) był pokazywany na ponad 50 festiwalach na całym świecie i zdobył ponad 20 nagród.
Stale współpracuje z takimi antenami jak HBO Max, ARTE, SVT czy YLE. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim, prowadząc zajęcia z reżyserii filmu dokumentalnego. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Dziki Agrest
Przedsięwzięcie obejmuje napisanie scenariusza oraz przygotowanie moodboardu i trailera do filmu „Dziki Agrest”, którego akcja osadzona jest na Dolnym Śląsku latem '88 (w czasach protestów sierpniowych) a temat inspirowany jest objawieniami Domańskiego na oławskich ogródkach działkowych.
Stypendium umożliwi napisanie kilku draftów scenariusza konsultowanych z wybitnymi polskimi dramaturgami a także udział w pitchingach - publicznych prezentacjach projektów filmowych w trakcie rozwoju - zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Literatura
1. Anna Adamowicz
Poetka i pisarka. Nominowana do Nagrody Głównej XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 2013 za projekt tomu Wątpia. Wyróżniona w V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Granitową Strzałę” 2013.
Za debiutancki tom Wątpia nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 w kategorii poezja. W 2021 otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom Animalia. Publikowała m.in. w „Notatniku Literackim”, „Czasie Literatury”, „8 Arkuszu Odry”. Jej wiersze były tłumaczone na języki: angielski, rosyjski, czeski, słoweński i węgierski.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Stworzenie poematu pod roboczym tytułem „Marne”.
„Marne” to parateatralny poemat o pięciu kwartałach z życia fikcyjnego miasta dotkniętego epidemią ospy prawdziwej.
Fabuła skupi się na zaprezentowaniu tego, jak różne byty ludzkie i nieludzkie zachowują się w sytuacjach granicznych związanych z epidemią, na napięciach, jakie wyrastają ze stanu nieustannego zagrożenia. Klimat utworu ma być niepokojący, duszny, surrealny, hipnotyzujący, oniryczny, dziwaczny.
2. Agnieszka August-Zarębska
Literaturoznawczyni, doktor habilitowany. Badaczka współczesnej literatury sefardyjskiej. Absolwentka filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Do 2016 roku pracowała jako adiunkta w Zakładzie Iberystyki Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a obecnie w Katedrze Judaistyki im. Tadeusza Taubego tejże uczelni.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Transfuzje / Transfuzyones / Transfusiones
Planowane przedsięwzięcie zakłada wydanie unikalnego tomiku poezji w trzech językach: polskim, ladino i hiszpańskim.
Wybór tych trzech języków umożliwi szerokie dotarcie do różnych potencjalnych odbiorców w Polsce, Hiszpanii i rozproszonych na świecie w miejscach zamieszkania społeczności sefardyjskich.
Projekt ma na celu włączenie się w globalny nurt działań na rzecz ochrony i odrodzenia ladino, języka, którego używali przez kilka stuleci Sefardyjczycy, obecnie zagrożonego wymarciem. Ma też stanowić głos uważności na los migrantów.
3. Dariusz Foks
Pisarz, filmowiec i artysta sztuk wizualnych. Pracował m.in. w redakcji „Literatura na Świecie”, redakcji „Aktivista”, redakcji „Twórczości”, Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, w Wydawnictwie Ossolineum we Wrocławiu i w Szkole Filmowej w Łodzi.
Laureat wielu nagród i nominacji m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki, Nagrody im. Natalii Gall, Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka, nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.
W 2014 roku za całokształt twórczości uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius”. Kilkukrotny stypendysta ministra kultury, nominowany do Paszportu „Polityki” .
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: 1929
„1929” to powieść o Wrocławiu (Breslau) postrzeganym jako ciało ludzkie, żyjące w ściśle określonym czasie – roku 1929. To ciało składa się z dwóch ciał: mężczyzny i kobiety. Autor poprzez projekt chce połączyć organizm miejski z organizmem ludzkim. Powieść będzie miała nowoczesny charakter z silnym akcentem historycznym.
4. Kamil Kawalec
Autor książki poetyckiej „Wieża gabba” oraz autor tekstów spektakli teatralnych. Za publikację „Reguły gry, antologia młodej poezji wrocławskiej 2020 r.”, nominowany był do nagrody WARTO 2021. Współzałożyciel i redaktor naczelny magazynu poetycko-społecznego ZAKŁAD.
Laureat wielu konkursów i projektów. Zdobył wyróżnienie w konkursie „Nowy dokument tekstowy 2022” Instytutu Literatury z Krakowa. Organizator slamów, open mic’ów i spotkań autorskich.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Komary – projekt książki poetyckiej.
Praca stypendialna będzie koncentrować się na uchwyceniu życia przez pryzmat drobnych organizmów, pozornie błahych przedmiotów oraz codziennych irytacji.
Autor poprzez projekt chce oddać głos przedmiotom, insektom, okruchom itp., ukazując ich perspektywy oraz podkreślając narracje nieludzkie. Oprócz tekstu przewidywane jest stworzenie specjalnego performensu, opartego na treści książki.
5. Krzysztof Pulkowski
Reżyser, scenarzysta, producent, aktor, filolog i niezależny twórca. Studiował reżyserię na Wydziale Filmowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim.
Realizuje filmy, seriale, programy telewizyjne, spektakle teatralne, teledyski, a także kampanie oraz spoty reklamowe. Jako aktor był członkiem zespołu Teatru Misterium; wystąpił w filmach Michała Rosy i Andrzeja Barańskiego.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: TEATR MISTERIUM
Celem projektu jest powstanie monografii na temat wrocławskiego Teatru Misterium, działającego w latach 1971 – 1990.
Teatr zaczynał swą działalność we wrocławskim kościele św. Idziego, następnie działał w piwnicach kościoła św. Marcina i w piwnicach pod PAX-em przy ul. Kuźniczej, w końcu – w piwnicy na Placu Solnym. Teatr ten odegrał niebanalną rolę w środowisku teatralnym i na stałe wpisał się w dzieje wrocławskiej teatralnej alternatywy.
Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Muzyka
1. Jan Krzeszowiec
Od 2001 roku jest flecistą solistą w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, obecnie NFM Filharmonii Wrocławskiej. Jest laureatem wielu konkursów fletowych. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak: Jacek Kasprzyk, Lawrence Foster, Giancarlo Guerrero, Jerzy Maksymiuk czy Bassem Akiki.
Ważną cześć jego działalności artystycznej stanowi muzyka kameralna. Współtworzy kwintet dęty LutosAir Quintet, z którym regularnie koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą, wykonując m. in. dzieła zapomniane oraz powstałe na zamówienie zespołu.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nagranie debiutanckiego albumu z twórczością na flet i fortepian
W repertuarze znajdą się trzy sonaty fletowe XX i XXI wieku, w tym Sonata nr 1, A-dur Philippe’a Gauberta.
Współpraca z uznanym polskim pianistą Piotrem Sałajczykiem stanowi dodatkowy atut artystyczny projektu, a realizacja nagrania przez renomowanego wydawcę, jakim jest CD Accord, zapewnia wysoki poziom techniczny. Planowane sesje nagraniowe odbędą się w doskonałych akustycznie przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki.
2. Tomasz Wierzbowski
W latach 2005 – 2022 był aktorem i muzykiem w Teatrze ZAR. Od 2020 roku współprowadzi programu dydaktyki głosu VoiceLAB we Wrocławiu i Paryżu wraz z koncertami, m.in. w kościele St. Merri w Paryżu i Bulvarach we Wrocławiu.
W latach 2023-2024 prowadził cykl wykładów o dźwięku i intonacji, odbywający się w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Kabir
Celem projektu jest stworzenie kompozycji wielogłosowych w skalach mikrotonowych do poezji mistycznej Kabira – w przekładach poetyckich Czesława Miłosza.
W podejmowanym przedsięwzięciu wyraźnie zaakcentowana jest próba artystycznego zbliżenia odmiennych kultur: zderzenia polifonii, inspirowanej w znacznej mierze gruzińską tradycją z „niepolifonicznym” językiem polskim – na wzór kulturowego zbliżenia, jakiego dokonał Miłosz za pomocą poetyckich przekładów wierszy Kabira, stanowiących podstawę tekstową projektu.
3. Agata Zemla
Kompozytorka, artystka multimedialna i biolożka. Tworzy w obszarze muzyki zaangażowanej, włączając w swoje kompozycje treści publicystyczne.
Porusza aspekty polityczne, socjologiczne, psychologiczne i przyrodnicze. W muzyce stawia na ruch, przestrzenność i intermedialność.
Jest także performerką i projektantką dźwięku, tworzy performanse intermedialne, skupiające się na przełożeniu ruchu ciała na dźwięk. Jest częścią duetu AV - Anabioses z Aleksandrą Trojanowską, a także Random Check Media Ensemble. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Greenscreen – utwór na kwartet smyczkowy, live electronics i video.
Będzie to utwór utrzymany w stałym tempie 60 BPM. Utwór harmonizuje bogate faktury smyczków z innowacyjnym przetwarzaniem dźwięku, tworząc wciągające doświadczenie zaprojektowane w celu promowania dobrego samopoczucia i spokoju.
Utwór inspirowany jest przyrodą, skoncentrowaną na barwie zielonej. Efekty przedsięwzięcia zostaną przedstawione podczas koncertu na 12 edycji Festiwalu Neoarte w Gdańsku w październiku 2025 roku.
Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Taniec
1. Bartłomiej Malarz
Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu.
Od 2019 roku jest tancerzem zespołu baletu Opery Wrocławskiej, gdzie występuje we wszystkich spektaklach baletowych oraz operowych ze wstawkami baletowymi oraz rozwija się jako choreograf i asystent kierownika baletu.
Karierę choreograficzną zainicjowała wygrana X Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. Bożeny Kociołowskiej w Bytomiu w 2018 roku.
W tym samym roku rozpoczął współpracę z projektem Młody Duch Tańca jako choreograf tworząc dzieła „Lingua Linea, „Hand Made Story” oraz „Solaris” w 2023 r. Dotychczas w Operze Wrocławskiej stworzył następujące choreografie: „Periphery, „Last Wather Dance”, „Makulogami”, „Call Box”, „Transmisja”. Jest również autorem choreografii na międzynarodowe Konkursy Baletowe.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: MUSHOKU/A-67
Stworzenie dwóch autorskich choreografii. Pierwsza to „MUSHOKU” (z japońskiego bezbarwny). Jego główną ideą jest kreacja dzieła wystawionego premierowo na scenie Opery Wrocławskiej w ramach wieczoru choreograficznego „Żywioły III” - 7 marca 2025 roku.
Kreacja będzie inspirowana powieścią najwybitniejszego japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego pt. „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, która opowiada o losach 5 przyjaciół.
Choreografia będzie abstrakcyjną opowieścią o kolorach, jako metaforą różnych uczuć w relacjach międzyludzkich. Druga choreografia „A-67” to abstrakcyjny obraz wrocławskiego współczesnego malarza Alfonsa Mazurkiewicza. Efektem tej choreografii będzie stworzenie jej profesjonalnego nagrania i opublikowanie go na portalu YouTube w ramach premiery.
Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Teatr
1. Natasza Sołtanowicz
Absolwentka reżyserii w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury we Wrocławiu „SKiBA” i szkoły muzycznej w klasie skrzypiec.
W 2023 roku została nominowana do prestiżowej nagrody teatralnej UNITER w kategorii reżyseria za realizację spektaklu „Anomalia” w Teatrze Narodowym w Rumunii.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Muzyczny utwór teatralny na podstawie twórczości i biografii rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz
Rezultatem będzie stworzenie scenariusza teatralnego na podstawie życia i twórczości Magdaleny Abakanowicz, opatrzonego didaskaliami i wskazówkami realizacyjnymi, napisanie utworów muzycznych na instrumenty żywe, wokale i instrumenty elektroniczne korespondujących z twórczością Abakanowicz.
Cała kompozycja będzie zbudowana na podstawie konkretnych etapów życia i twórczości Magdaleny Abakanowicz takich jak: dzieciństwo, doświadczenie wojny, życie artystki w PRL, związek z Arturem Starewiczem i Janem Kosmowskim, relacja z naturą, motyw zwielokrotnienia czy bezradności.
2. Hubert Sulima
Dramaturg, twórca teatralny, pedagog. Absolwent Wydziału Reżyserii i Dramaturgii Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.
Wykładowca wrocławskiej filii AST. Autor kilkunastu scenariuszy i sztuk teatralnych, które zostały zrealizowane m.in. w TR Warszawa, Nowym Teatrze w Warszawie, Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy czy Wrocławskim Teatrze Pantomimy.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Bliscy nieznajomi
Przedmiotem projektu jest napisanie tekstu dramatycznego, który opowie o zmieniających się relacjach człowiek-natura, a jego głównymi bohaterami będą istoty nie-ludzkie. m.in. lis z Kępy Mieszczańskiej, bobry z Wyspy Słodowej, mrówki z Lasu Osobowickiego, Dąb „Dziadek” z ul. Kopernika czy szczury z przedwojennego Breslau.
Projekt zainspirowany będzie najnowszymi ideami współczesnej nauki autorstwa m.in. Bruno Latoura, Timothy’ego Mortona czy Grahama Harmana.
3. Marta Zięba
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Zrealizowała ponad siedemdziesiąt ról na teatralnej scenie.
Pracowała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, a następnie w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 2018 roku dołączyła do zespołu Teatru Studio w Warszawie.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: WROCŁAW, PARKOWA 2.
Scenariusz i czytanie performatywne sztuki teatralnej, na podstawie książki Marka Hłaski pt.: „Sowa, córka piekarza”.
Autorka zamierza skupić się na postaci kobiety, Weroniki Rackmann i ukazać problem zagubienia kobiety w mrocznym powojennym, szowinistycznym świecie. Scenariusz będzie składał się głównie ze scen dwójkowych. Rezultatem będzie performatywne czytanie sztuki we wrocławskim teatrze w 2025 roku.
Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Sztuki wizualne
1. Zuzanna Chęcińska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Wydziału Grafiki. Członkini Kolektywu Zbiór, współtwórczyni wszystkich działań tej grupy.
Wraz z członkami kolektywu od 2022 roku prowadzi „Serwis – Galerię Pracownię”, który jest jednocześnie miejscem pracy artystycznej oraz przestrzenią cyklicznych wystaw i wydarzeń kulturalnych.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: PROGRAM ARTYSTYCZNY OFFOWEJ GALERII I PRACOWNI „SERWIS”
Projekt zakłada realizację autorskiego, stałego, comiesięcznego programu bezpłatnych wydarzeń kulturalnych w „Serwisie” przy ul. Hallera 39.
Program obejmuje cykl wydarzeń w dwóch przestrzeniach wystawienniczych: 12 wystaw w Galerii „Szybka”, prezentowanych całodobowo w witrynie „Serwisu” oraz 11 bezpłatnych wydarzeń w Galerii Serwis, obejmujących warsztaty, spotkania i wystawy.
2. Malwina Hajduk-Kawalec
Ilustratorka i projektantka graficzna. Absolwentka wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na wrocławskiej ASP.
Specjalizuje się w projektowaniu książek, identyfikacji wizualnych wydarzeń artystycznych i wystaw. Współpracuje głównie z instytucjami kultury i sztuki oraz z wydawnictwami. Ilustruje książki dla dzieci i tworzy ilustracje prasowe.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Zielony Wrocław
W ramach projektu stypendialnego artystka stworzy identyfikację wizualną wybranych zielonych przestrzeni Wrocławia (skwerów, parków, lasów), w formie logotypów, które ułatwią mieszkańcom ich odnalezienie i zachęcą do spędzania czasu w przyrodzie.
Zaprojektuje także składaną mapę Wrocławia, zawierającą informacje na temat tego, co oferują poszczególne miejsca, w tym dostępność obiektów artystycznych, placów zabaw czy innych atrakcji.
3. Jakub Jakubowicz
Artysta intermedialny, który porusza w swojej twórczości tematykę pamięci. Sam, pochodząc z Podkarpacia, zainteresował się historią wysiedlonej wsi łemkowskiej Wólka, przywracając pamięć o tym miejscu poprzez serię instalacji i realizacji in-situ. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Owca
Celem projektu jest stworzenie unikalnej pracy, która odda hołd ludowej twórczości łemkowskiej, a szczególnie rzeźbom autorstwa Andriia Suchorskiego, który był znanym twórcą z Wólki.
W ramach stypendium artysta planuje zrealizować rzeźbę z drewna lipowego, wykorzystując nowoczesne techniki skanowania 3D oraz frezowania. Efekt pracy zostanie zaprezentowany podczas „Dnia otwartego” w pracowni twórcy.
4. Marcin Mierzicki
Doktor sztuki, artysta malarz, autor obiektów, instalacji i filmów wideo, uczestnik blisko dwustu wystaw indywidualnych i zbiorowych, a także wielu interdyscyplinarnych projektów artystycznych. Stale aktywny jako kurator i inicjator spotkań i działań twórczych. Współtwórca wrocławskiej grupy artystycznej Amen.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: OBRAZ KONTROLNY
Cykl okołomalarskich dzieł realizowanych z wykorzystaniem technik mieszanych, w których kluczowe będą projekty form i niestandardowych rodzajów podobrazia.
Klasyczna farba i płótno zamienione zostaną na innego rodzaju środki formalne, które pozwolą wyjść „poza obraz”. Zrealizowany w ramach stypendium projekt będzie zaprezentowany w przestrzeni o specyficznym potencjale architektonicznym.
5. Agnieszka Sejud
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Fotografka i artystka wizualna. W swojej pracy eksploruje zagadnienia związane z tożsamością, wolnością jednostki oraz systemami opresji, które ją ograniczają.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Ballroom polska (II)
Realizacja kolejnej części filmu dokumentalnego o polskiej społeczności kultury balu, głównie o osobach związanych z Wrocławiem, ponieważ tutaj ma swoje korzenie ten ruch. Zgromadzona w trakcie projektu dokumentacja fotograficzna, video, wywiady stanowić będą materiały do planowanej na 2026 rok wystawy.
6. Ewa Zarzycka
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, artystka z obszaru sztuki konceptualnej, uprawiająca sztukę performance, w tym szczególną jej odmianę tzw. performance mówione.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Archiwum czasu - rozmowy z artystami Wrocławia.
Będzie to cykl 12 podcastów. Artystka przeprowadzi rozmowy z osobami artystycznymi i kuratorskimi związanymi z Wrocławiem, ukazujące ich postawy twórcze, warsztat, doświadczenia, rozumienie sztuki oraz sposoby radzenia sobie w czasach naznaczonych kryzysami.
Każda audycja opatrzona będzie fotografiami i opisem sylwetki zaproszonej osoby. Podcasty uzupełnione zostaną webinarami o sztuce z udziałem wybranych gości.