wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Co nas czeka w 2024 roku. Wydarzenia, premiery kinowe, teatralne, festiwale, koncerty
Kliknij, aby powiększyć
Panorama Wrocławia, w kółkach Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna oraz Dawid Podsiadło fot. wroclaw.pl
Panorama Wrocławia, w kółkach Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna oraz Dawid Podsiadło

Nie macie pomysłu, jak zaplanować czas w 2024, na jaki film, premierę teatralną, czy koncert się wybrać. Podpowiadamy, czego nie przegapić w 2024 roku. Zobaczcie listę najważniejszych premier, koncertów, wydarzeń we Wrocławiu. Hitami będą występ Aleksandry Kurzak i Roberto Alagni w Operze Wrocławskiej, koncert Dawida Podsiadły na Tarczyński Arena. Co nas czeka w kulturze we Wrocławiu w 2024 roku. Propozycje.

Reklama

Styczeń 2024

W piątek 5 stycznia mocne otwarcie kinowego roku, czyli premiera nowej wersji „Akademii Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. W tytułowej roli Tomasz Kot, a pojawi się także Piotr Fronczewski, odtwórca kultowej roli z pierwszych filmów o Kleksie. Efekty specjalne, zamiana Adasia Niezgódki na Adę Niezgódkę. Będzie się działo!

W czwartek 11 stycznia w Netfliksie polski serial kryminalny „Forst”, adaptacja powieści Remigiusza Mroza („Ekspozycja” i „Przewieszenie”). Akcja rozgrywa się w Tatrach, które stają się areną brutalnych morderstw. Komisarz Wiktor Forst (Borys Szyc), wbrew procedurom, postanawia wkroczyć do akcji i rozwikłać mroczną zagadkę. Działa z dziennikarką Olgą Szrebską odkrywa spisek, który sięga korzeniami II wojny światowej.

Już 13 stycznia pierwszą premierę w 2024 roku pokaże Wrocławski Teatr Współczesny. To reżyserowany przez Marcina Libera „Dramat rodzaju męskiego” na podstawie sztuki Jakuba Tabaczka. Autora zastanawiało, czym jest i nie jest męskość, jak się ją definiuje. 

Z kolei Marcina Libera natchnął, oprócz tematu sztuki, też film „Barbie” (i postać Kena) i podkreśla, że największym orężem realizatorów i obsady spektaklu jest poczucie humoru.

Uwaga! W czasie premierowego setu „Dramatu rodzaju męskiego” zespół sneaky jesus wyjątkowo zagra na żywo i będzie towarzyszył obsadzie spektaklu na Dużej Scenie WTW.

A 14 stycznia w Narodowym Forum Muzyki o 16.30 i 19.00 L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra z muzyką do filmu „Chłopi”, która zrobiła w ostatnich miesiącach prawdziwą furorę. 

Na scenie towarzyszyć im będą Katarzyna Kapela (Sutari), Karolina Skrzyńska, Maria Pomianowska i NFM Orkiestra Leopoldinum, a na ekranie zobaczymy fragmenty tego niezwykłego filmu.

W niedzielę 15 stycznia w HBO Max premiera czwartego sezonu serialu „Detektyw: Kraina nocy”. Akcja rozgrywa się tym razem w Ennis na Alasce, gdzie ze stacji badawczej znika sześciu mężczyzn. Sprawę będzie prowadziła detektyw...Jodie Foster. Koniecznie!

W piątek 26 stycznia na deskach Teatru Polskiego premiera muzycznego przedstawienia „Kot w pustym mieszkaniu”, dla którego inspiracją były wiersze i listy Wisławy Szymborskiej. W roli poetki noblistki słynna Krzesisława Dubielówna. Nad tym spektaklem pracują razem studenci Akademii Sztuk Teatralnych, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej pod dyrekcją Tomasza Mana. 

Od 26-28 stycznia o 18.00 w Piekarni już nie work-in-progress (jak podczas pokazu w listopadzie 2023), ale pełny spektakl Krystiana Lupy „Balkony – pieśni miłosne” zrealizowany z zespołem Teatru Polskiego w Podziemiu.

Krytyk i teatrolog Grzegorz Kondrasiuk napisał o nowym spektaklu: „Okazało się, że wciąż ma coś do powiedzenia. Nie jest komiwojażerem wizji świata jako strefy komfortu, hygge i well-beingu. Nie udaje, że w teatrze da się uszczęśliwić ludzkość”.

Także w piątek 26 stycznia kinowa premiera filmu „Kos” o powstaniu kościuszkowskim w reż. Pawła Maślony. Polskie kino historyczne się odradza. W roli naczelnika Jacek Braciak, a jedną z genialniejszych ról gra Bartosz Bielenia. 

Luty 2024

Już 24 lutego o 17.00 we Wrocławskim Teatrze Lalek pierwsza w 2024 roku premiera, czyli „Misiaczek” dla najnajów (3+) z tekstem Marty Guśniowskiej (po 10 latach powraca do Wrocławia z nowym materiałem, po wielkim sukcesie „Węża”, który wciąż jest w repertuarze WTL-u) i w reżyserii związanego z Wrocławskim Teatrem Pantomimy Piotra Soroki.

Obejrzymy historię Misiaczka, który nie może zasnąć i wtedy w walce z bezsennością pomagają mu różne zwierzątka. 

W środę 28 lutego o 20.00 genialne wieści dla fanów Jakuba Józefa Orlińskiego, którego koncert w  Operze Wrocławskiej z Il Pomo d'Oro był jednym z największych hitów 2023 roku i przyciągnął niemal psychofanów artysty. Teraz kolejna szansa posłuchania kontratenora, który robi światową karierę.

Wspólnie z Il Giardino d'Amore pod dyrekcją Stefana Plewniaka i z udziałem sopranistki Aphrodite Patoulidou zaśpiewa duety z dzieł Händla, ale i arie. Lektura obowiązkowa dla fanów Orlińskiego!

Marzec 2024

W sobotę 9 marca Mrozu na scenie Hali Stulecia podczas pierwszej halowej trasy koncertowej „Wszystko było po coś”, która wieńczy promocję albumu Złote Bloki i jest okazją do świętowania 15-lecia na scenie. Podczas tournee Mrozu odwiedzi 5 polskich miast.

Laureat pięciu Fryderyków, współautor przeboju „Supermoce” i jeden z liderów Męskie Granie Orkiestra 2023, w przebojowym singlu „Złoto” śpiewa, że wszystko było po coś i właśnie tak postanowił nazwać pierwszą w karierze halową trasę koncertową. 

Od 15-24 marca Przegląd Piosenki Aktorskiej. Tego nie można przegapić. Gwiazd jeszcze nie znamy, ale II etap Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki 15 marca w Teatrze Polskim, zaś finał 23 marca w Capitolu. 

Od piątku 15 marca w kinach „Diuna: Część druga” w reż. Denisa Villeneuve'a. Bedzie na co czekać, bo pierwsza odsłona rozbiła bank. A będziemy śledzić imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny.

Kwiecień 2024

W czwartek 4 kwietnia o 19.00 w Narodowym Forum Muzyki recital znakomitej pianistki Ewy Pobłockiej. I alert dla fanów Bacha, bo artystka zagra cały II tom preludiów i fug Das Wohltemperierte Klavier. Tego nie wolno przegapić, a za Bachowskie interpretacje pianistkę oklaskiwano ostatnio m.in. w londyńskiej Wigmore Hall.   

Od 23-28 kwietnia w Impart Centrum jubileuszowa 60. edycja Jazzu nad Odrą z kilkudziesięcioma koncertami i wydarzeniami towarzyszącymi.

Na koncerty będzie się można wybrać do trzech miejsc. Sceną główną wydarzeń będzie Impart Centrum (w dawnym budynku filharmonii przy Piłsudskiego), ale codzienne jazzowe jam sessions także w festiwalowym klubie – czyli w Vertigo przy Oławskiej, a pozostałe koncerty w klubie Firlej przy Grabiszyńskiej.

W Narodowym Forum Muzyki 24 kwietnia o 19.30 koncert sanah. Artystka przygotowała dla swoich fanów niespodziankę, na plakatach pozuje w sukni księżniczki, jak z bajek Disneya, a zaśpiewa utwory, jakie znalazły się na jej ostatniej płycie.

Koncert „Bajkowa sanah: Poezyje i nie tylko” to muzyka wokalistki i kompozytorki, a słowa m.in. Juliusza Słowackiego, Edgara Alana Poe, Rainera Marii Rilkego, Juliana Tuwima. Bilety na portalach, m.in. eventimie.  

Maj 2024

1 maja, już tradycyjnie, bijemy Gitarowy Rekord Guinnessa. W roku 2023 na rynku grało 7967 gitarzystów, jak zawsze utwór „Hey Joe”. Teraz potrzeba ich jeszcze więcej. Szykujcie gitary na maj! 

31 maja i 2 czerwca – te daty powinni zanotować fani Aleksandry Kurzak, bo wrocławska sopranistka, która zrobiła światową karierę wystąpi, po latach, na deskach Opery Wrocławskiej.

Wspólnie ze znakomitym tenorem, Robertem Alagną, gwiazdą największych scen (a prywatnie mężem) zaśpiewa w „Tosce” Pucciniego. Szykuje się spora sensacja. Bilety wkrótce w sprzedaży. 

Czerwiec 2024

Już 6 czerwca początek 7. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci (potrwa do 12 czerwca) we Wrocławskim Teatrze Lalek. Najmłodsi obejrzą spektakle wyselekcjonowane z z dwóch ostatnich sezonów i najciekawszych polskich scen dla najmłodszych.

Na początek premiera „Sprzedawców bajek” z tekstem Marii Wojtyszko i w reżyserii Jakuba Krofty. Tandem pracuje ze sobą od lat i odpowiada za wielkie sukcesy WTL-u.

Możemy spodziewać się klasycznej bajki z piosenkami, księżniczką i księciem, smokiem, która czerpie z tradycji włoskiej komedii dell'arte, więc nie zabraknie m.in. przebieranek i zmian tożsamości bohaterów. Muzykę napisze uwielbiany Grzegorz Mazoń, a choreografką będzie Milena Czarnik. 

Datę 8 czerwca powinni zapamiętać fani Dawida Podsiadły. Artysta wystąpi na Tarczyński Arena we Wrocławiu na specjalnej scenie 360 stopni, co oznacza, że ze wszystkich stron otaczać go będą fani. Okazja, jakich mało.

Podczas tej trasy koncertowej Dawid Podsiadło, oprócz Wrocławia, wystąpi jeszcze w Gdańsku, Chorzowie i Poznaniu. 

A 15 czerwca o 18.00 w Narodowym Forum Muzyki zamknięcie sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum. Pod wodzą nowego szefa, Aleksieja Sitkowieckiego i z udziałem Miszy Majskiego, światowej sławy rosyjskiego wiolonczelisty, który zagra utwory Schuberta i Brucha. Takiej okazji melomani nie powinni przegapić.  

Lipiec 2024

Od 18 do 28 lipca Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, jak zawsze w Kinie Nowe Horyzonty (i w DCF-ie). Imprezą towarzyszącą, choć można też uznać, że swoistym punktem kulminacyjnym będzie specjalny pokaz filmu „Amadeusz” Miloša Formana z muzyką na żywo (wystąpi zespół Opery Wrocławskiej) w Hali Stulecia 20 lipca

26 lipca kinowa premiera „Deadpool 3” w reż. Shawna Levy'ego. Rola Ryana Reynoldsa powinna być świetna, a na ekranie zobaczymy też Hugh Jackmana jako Wolverine'a. 

Sierpień 2024

Festiwal muzyki kameralnej i organowej „Non Sola Scripta” w kolegiacie św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Niezmiennie od lat to propozycja, by posłuchać zarówno samych organistów, jak i we współpracy z innymi muzykami, a także wokalistami, czy zespołami.

Festiwal Forum Musicum w Narodowym Forum Muzyki. Jedna z ciekawszych propozycji dla fanów muzyki dawnej. Oprócz biletowanych koncertów są też darmowe występy artystów w wybranych lokalizacjach Wrocławia.

Wrzesień 2024

Niezmiennie miesiąc Festiwalu Wratislavia Cantans. Pod wodzą włoskiego dyrygenta i flecisty Giovanniego Antoniniego z gwiazdorską obsadą i bardzo ciekawymi artystycznymi programami. Już wkrótce poznamy dokładny program i ruszy sprzedaż biletów. 

Październik 2024

W piątek 4 października długo wyczekiwana premiera filmu „Joker: Folie à Deux” w reżyserii Todda Phillipsa. W roli głównej niezrównany Joaquin Phoenix, który za sportretowanie Jokera ma już Oscarową statuetkę. W jednej z pozostałych ról, niespodzianka, Lady Gaga. 

W niedzielę 6 października w Narodowym Forum Muzyki wirtuoz gitary, kompozytor, zdobywca 20 nagród Grammy, czyli Pat Metheny. Jedna z najbardziej znanych osobowości jazzu, ceniony i uwielbiany przez setki tysięcy fanów nie tylko tego gatunku muzyki wystąpi we Wrocławiu w ramach swojej trasy koncertowej z cyklu „Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze”.

Listopad 2024

15. edycja jednego z najbardziej lubianych festiwali filmowych w Polsce – American Film Festival 2024 w Kinie Nowe Horyzonty. Dyrektorka programowa Urszula Śniegowska wkrótce rozpocznie łowy, by pozyskać najciekawsze tytuły z najbardziej prestiżowych amerykańskich festiwali. 

Grudzień 2024

32. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia. Idealna okazja, by przed świętami kupić książkę, spotkać ulubionego autora, przejrzeć nowości, nadrobić literackie zaległości. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl