wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jazz nad Odrą 2024. Znamy datę rozpoczęcia festiwalu
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż trzech zdjęć – od lewej puzonista Bartosz Pernal, pianista Brad Mehldau i trębacz Ambrose Akinmusire, gwiazdy festiwalu Jazz nad Odrą 2024 fot. mat. pras.
Kolaż trzech zdjęć – od lewej puzonista Bartosz Pernal, pianista Brad Mehldau i trębacz Ambrose Akinmusire, gwiazdy festiwalu Jazz nad Odrą 2024

Jazz nad Odrą 2024. To będzie jubileuszowa 60. edycja jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych. W tym roku Jazz nad Odrą w terminie 23-28 kwietnia. Wśród gwiazd m.in. wybitny pianista Brad Mehldau, trębacz Ambrose Akinmusire, czy saksofonista Viktor Tóth.

Reklama

Jubileuszowy Jazz nad Odrą w kwietniu 2024

W 2024 roku 60. edycję Jazzu nad Odrą z kilkudziesięcioma koncertami i wydarzeniami towarzyszącymi, zaplanowano od wtorku 23 do niedzieli 28 kwietnia.

Daliśmy w tym roku maksimum naszego zaangażowania, wiedzy, kreatywności, a także znajomości w świecie muzyki.
Piotr Wojtasik, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą

Na koncerty będzie się można wybrać do trzech miejsc. Sceną główną wydarzeń będzie Impart Centrum (w dawnym budynku filharmonii przy Piłsudskiego), ale codzienne jazzowe jam sessions także w festiwalowym klubie – czyli w Vertigo przy Oławskiej, a pozostałe koncerty w klubie Firlej przy Grabiszyńskiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Piotr Wojtasik pełni rolę dyrektora artystycznego po raz ostatni, z lewej Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław</p> fot. Maziarz_Picture
Piotr Wojtasik pełni rolę dyrektora artystycznego po raz ostatni, z lewej Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław

Inauguracja Jazzu nad Odrą 2024 – Wrocław Jazz Night

Koncert inaugurujący jubileuszowy festiwal poświęcony będzie lokalnej scenie muzycznej i muzykom, dzięki którym jazz jest we Wrocławiu obecny już 60 lat!

Czeka nas – w części pierwszej koncertu o godz. 18.00 w Impart Centrum – występ Big Bandu pod dyrekcją Bartka Pernala, ogłoszenie wyników Konkursu na Indywidualność Jazzową Roku im. Wojtka Siwka, a w części drugiej – występ dwóch wrocławskich jazzmanów-weteranów, czyli perkusisty Zbigniewa Lewandowskiego, który zagra z formacją wrocławskich muzyków i saksofonisty Piotra Barona w międzynarodowym kwintecie. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>60. Jazz nad Odrą od 23 kwietnia</p> fot. Maziarz_Picture
60. Jazz nad Odrą od 23 kwietnia

Brad Mehldau na Jazzie nad Odrą 2024 – 24 kwietnia

Na ten moment fani amerykańskiego pianisty i kompozytora czekali od momentu, kiedy Brad Mehldau zrobił furorę grając w 2018 roku w Narodowym Forum Muzyki. Tym razem, 24 kwietnia w Impart Centrum jego koncert w trio z kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem i perkusistą Jorge Rossym, z którymi zagra po latach, wypełni drugą część wieczoru.

A pierwszą część (od 19.30) zarezerwowano dla zdobywcy Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023 – zespołu Product May Contain w składzie: Filip Botor (kontrabas), Tymon Kosma (wibrafon), Mateusz Borgiel (instrumenty perkusyjne).

Genialny trębacz Ambrose Akinmusire

Po dekadzie od ostatniego koncertu na Jazzie nad Odrą znowu posłuchamy fenomenalnego amerykańskiego trębacza i kompozytora Ambrose Akinmusire, mistrza klimatu i wirtuoza, którego brzmienie jest absolutnie niepodrabialne. Zagra podczas II części koncertu 25 kwietnia.

W I części tego samego wieczoru Pablo Held Buoyancy Band z rewelacyjną wokalistką Normą Winstone. – Wspaniały jazz na eklektyczną manierę w wyrafinowanym stylu – zachwala koncert Piotr Wojtasik. 

26 kwietnia o 19.30 w Impart Centrum także wieczór w dwóch setach – w pierwszej części Piotr Wojtasik Presents. I choć wrocławski trębacz nie zagra w tym koncercie, na scenie zabrzmi projekt z jego płyty „Circle”, do której aranżacje utworów polskich jazzmanów (m.in. Pierończyka czy Sikały) robił Andrzej Jagodziński. Tym razem w projekcie obsadzeni zostaną wrocławscy muzycy ze wsparciem amerykańskiego saksofonisty Ricka Margitza i amerykańskiego trębacza Philipa Dizacka. 

W części drugiej wieczoru – kwintet saksofonisty Jerry'ego Bergonziego i amerykańskiego trębacza Tima Hagansa. 

W imię ojca (perkusisty) i syna (też perkusisty)

Ten koncert 27 kwietnia o 19.30 w Impart Centrum mógł się nazywać, przekornie, „W imię ojca i syna”, bo bohaterami wieczoru są ojciec Stephen McCraven (zagra ze swoją formacją African-American Heritage Ensemble, a z nim także pianista Dominik Wania) i syn Makaya McCraven – obaj perkusiści. 

– Spróbujemy tak wszystko zaaranżować, aby jeden utwór ojciec i syn wykonali razem – zapowiada Piotr Wojtasik.

A ostatniego dnia festiwalu, 28 kwietnia o 19.30 w Impart Centrum także dwuczęściowy wieczór – najpierw Viktor Tóth Drum & Bassss, a w roli głównej węgierski saksofonista altowy, bodaj najlepszy w Europie, z którym zagrają m.in. na perkusji Hamid Drake.  

W części drugiej ostatniego wieczoru – The Stefon Harris & Blackout, czyli popis wibrafonisty i jednej z gwiazd wytwórni Blue Note. 

Koncerty w Firleju – scena europejska

– Świat jazzu się komercjalizuje, ale poczytuję sobie za zaszczyt, że możemy gwarantować na Jazzie nad Odrą najwyższą jakość artystyczną – mówi Igor Pietraszewski, członek Rady Artystycznej festiwalu. 

W Impart Centrum posłuchamy wielkich gwiazd, ale nie mniej ciekawi muzycy wystąpią podczas 4 koncertów w Firleju. 

W czwartek 25 kwietnia o 18.00 Cezariusz Gadzina „River Dream” z udziałem Ricka Margitza, 26 kwietnia o 18.00 Michel Benita i „Looking at Sounds”, 27 kwietnia o 18.00 Gabriel Coburger`s Urban Exchange Band plays the music of John Coltrane i 28 kwietnia o 18.00 Enrico Pieranunzi i Thomas Fonnesbaek Duo.

Klub Vertigo – zarezerwowany na koncerty wrocławskich muzyków

  • 23.04, godz. 23.00 – Jerzy „Wilk” Kaczmarek Quartet – Wilcze Sidła, potem Jam Session
  • 24.04, godz. 23.00 – Tomasz Wendt „DAILY THINGS”, potem Jam Session
  • 25.04, godz. 23.00 – Magdalena Zawartko „SATYAGRAHA”, potem Jam Session
  • 26.04, godz. 23.00 – Piotr Rachoń Quartet, potem Jam Session
  • 27.04, godz. 23.00 – Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz, potem Jam Session
  • 28.04, godz. 23.00 – Bartosz Pernal Orchestra, potem Jam Session

Ostatni festiwal pod dyrekcją Piotra Wojtasika

Wrocławski trębacz jazzowy i prof. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w tym roku po raz trzeci i zarazem ostatni będzie pełnił rolę dyrektora artystycznego Festiwalu Jazz nad Odrą. 

Te trzy lata były bardzo piękne, ale i dla mnie ważne. Jeszcze lepiej niż wcześniej zrozumiałem, jak ważnymi rzeczami się tutaj zajmujemy w dobie pauperyzacji gustów. I podkreślam, że najważniejsze, aby wartościowi ludzie mogli na Jazzie nad Odrą posłuchać wartościowej muzyki. Reszta dzieje się sama.
Piotr Wojtasik, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Piotr Wojtasik, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą</p> fot. Maziarz_Picture
Piotr Wojtasik, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą

Jeszcze nie jest znane nazwisko nowego dyrektora artystycznego, który zaprogramuje 61. edycję Jazzu nad Odrą. 

Konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka

60. edycja nie może się odbyć bez wspomnienia Wojtka Siwka, człowieka – instytucji, który był obecny podczas każdej edycji festiwalu, a odszedł w 2022 roku. 

Pamiętając o Wojtku Siwku myślimy o najlepszych rzeczach - pasji do jazzu, potrzebie promowania dobrej muzyki, a należał przecież do pionierów w Polsce. Nie był muzykiem, ale pasjonatem muzyki, doskonale potrafił poruszać się w trudnych politycznych meandrach w latach peerelu, by ochronić swoje wielkie hobby - jazz. Nigdy nie traktował marki Jazz nad Odrą jako czegoś, co mogłoby mu ułatwić karierę w innym obszarze.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Podczas Jazzu nad Odrą, odbędzie się również niezwykle istotny konkurs dla młodych muzyków, w którym obecnie przyznawany jest tytuł „Indywidualności Jazzowej im. Wojtka Siwka”, statuetka Rybotrąbki oraz nagrody pieniężne i rzeczowe.

Stałym punktem festiwalowego programu jest również finałowa wystawa konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza – MK Jazz Foto. W przyszłym roku będzie to już szósta odsłona wydarzenia, którego kuratorem jest Lech Basel.

Autorem plakatu jubileuszowej edycji jest Lech Twardowski, uznany malarz i performer.

Jazz nad Odrą 2024 – sprzedaż biletów

Bilety na 60. edycję Jazzu nad Odrą. Najtańsze kosztują 10 zł, te na koncerty główne w Impart Centrum 160 zł, a do Vertigo – 50 zł. Karnet kupimy za 782 zł. Sprzedaż biletów przez stronę Jazzu nad Odrą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl