wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Odyseja” Homera we Wrocławskim Teatrze Lalek dla dzieci 10+. Jak opowiadać o wojnie i tęsknocie
Kliknij, aby powiększyć
Odyseusz (Tomasz Maśląkowski) w jednej ze scen pierwszej w sezonie premiery Wrocławskiego Teatru Lalek fot. Tomasz Hołod
Odyseusz (Tomasz Maśląkowski) w jednej ze scen pierwszej w sezonie premiery Wrocławskiego Teatru Lalek

Wrocławski Teatr Lalek rozpoczyna w sobotę 23 września sezon artystyczny 2023/2024 premierą „Odysei” Homera w reż. Jakuba Roszkowskiego dla widowni 10+. Wśród pozostałych zaplanowanych premier są jeszcze „Misiaczek” dla widzów 3+ w reż. Piotra Soroki i „Sprzedawcy bajek” dla dzieciaków 7+ w reż. Jakuba Krofty. Kontynuowane będą warsztaty dla różnych grup dzieci, a teatr chce zwiększać swoją dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Reklama

Czekają nas w tym sezonie 3 premiery we Wrocławskim Teatrze Lalek – 2 na dużą scenę i 1 na kameralną.

„Odyseja” Homera w cieniu wojny w Ukrainie

Sezon wrocławska scena dziecięca rozpoczyna Homerycką „Odyseją” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, kierownika literackiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. – To właśnie on stoi za dużymi sukcesami tej sceny w ostatnich latach i cieszę się, że udało mu się znaleźć czas na naszą produkcję – przyznaje Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek.  

We Wrocławiu Jakub Roszkowski pracuje po raz pierwszy i od razu nad literackim arcydziełem – antycznym eposem Homera o tułaczce Odyseusza, bohatera wojny trojańskiej, któremu powrót do domu, ukochanej Penelopy i syna Telemacha zajął niemal 10 lat! Po drodze statki Odysa ciągle napotykały rozmaite przeszkody. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Jakub Roszkowski, reżyser &bdquo;Odysei&rdquo; (z lewej) i Jakub Krofta, szef artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek</p> fot. Tomasz Hołod
Jakub Roszkowski, reżyser „Odysei” (z lewej) i Jakub Krofta, szef artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek

Reżyser, który jako dziecko uwielbiał „Odyseję”, sam zaadaptował tekst Homera na potrzeby sceniczne i młodych widzów. – Adaptując ten epos starałem się zachować całą warstwę fabularną opowieści, żebyśmy nie stracili bogów, cyklopów, potworów morskich, nimf, ale też, żeby była bliska spojrzeniu współczesnych dzieci. Kiedy zaczęliśmy z Jakubem Kroftą rozmawiać o premierze, wybuchła wojna w Ukrainie, co jeszcze zmieniło naszą perspektywę, sposób patrzenia na utwór Homera. Okazało się, że do Polski przybyło wiele Penelop i Telemachów i czekają na to, by z wojny powrócił zwycięski Odys. Wokół tego będzie orbitować nasza „Odyseja” – tłumaczy Jakub Roszkowski.   

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Scena ze spektaklu &bdquo;Odyseja&rdquo; na podstawie Homera we Wrocławskim Teatrze Lalek</p> fot. Tomasz Hołod
Scena ze spektaklu „Odyseja” na podstawie Homera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Fraza Homerycka? Język będzie przystępny

Reżyser „Odysei” przyznaje, że z Homerycką frazą trudno byłoby dotrzeć do ośmioletnich widzów. – Stwierdziłem więc, że zachowam warstwę fabularną, ale jeśli chodzi o język, spróbujemy zrobić mowę wiązaną – fraza Homerycka jest zbyt skomplikowana i zbyt długa, bo autor opisywał wydarzenia w bardzo kwiecistym stylu. My opowiemy historię w bardziej bajkowym tempie – mówi Jakub Roszkowski. 

Jego Odyseusz jest silnym mężczyzną, ale też bywa brutalny. – W obliczu trwającej teraz wojny wszyscy zadajemy sobie pytanie, jacy wrócą z niej mężczyźni, jak zmieni ich wojna. Może częściowo pozytywnie, ale w większości walka jest przerażająco trudnym doświadczeniem, z którym i nasz Odys będzie musiał sobie poradzić – opowiada reżyser.

W roli Odysa zobaczymy Tomasza Maśląkowskiego, Penelopą będzie Anna Makowska-Kowalczyk, Telemachem Piotr Starczak, zaś Zeusa gra Krzysztof Grębski, a jego córkę Atenę Agata Kucińska. W pozostałych rolach obejrzymy aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek, gra zresztą duża część znakomitego zespołu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Scena ze spektaklu &bdquo;Odyseja&rdquo; na podstawie Homera we Wrocławskim Teatrze Lalek</p> fot. Tomasz Hołod
Scena ze spektaklu „Odyseja” na podstawie Homera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Za scenografię, kostiumy i video odpowiada Mirek Kaczmarek, muzykę napisała Aleksandra Gryka, choreografię Anna Krysiak. 

Misiaczek i Sprzedawcy bajek – premiery sezonu 2023/2024

Kolejne premiery sezonu to „Misiaczek” dla najnajów (3+) z tekstem Marty Guśniowskiej (po 10 latach powraca do Wrocławia z nowym materiałem, po wielkim sukcesie „Węża”, który wciąż jest w repertuarze WTL-u) i w reżyserii związanego z Wrocławskim Teatrem Pantomimy Piotra Soroki. A od 24 lutego obejrzymy historię Misiaczka, który nie może zasnąć i wtedy w walce z bezsennością pomagają mu różne zwierzątka. 

Z kolei planowana na 31 maja premiera „Sprzedawców bajek” z tekstem Marii Wojtyszko i w reżyserii Jakuba Krofty to wrocławska propozycja na otwarcie 7. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Tandem Wojtyszko/Krofta pracuje ze sobą od lat i odpowiada za wielkie sukcesy WTL-u). Możemy spodziewać się klasycznej bajki z piosenkami, księżniczką i księciem, smokiem, która czerpie z tradycji włoskiej komedii dell'arte, więc nie zabraknie m.in. przebieranek i zmian tożsamości bohaterów. Muzykę napisze uwielbiany Grzegorz Mazoń, a choreografką będzie Milena Czarnik. 

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Rozpocznie się 31 maja, czyli w przeddzień Dnia Dziecka, a najmłodsi obejrzą spektakle wyselekcjonowane z z dwóch ostatnich sezonów i najciekawszych polskich scen dla najmłodszych. –W wielu tych produkcjach zauważyliśmy dużą refleksję na temat świata post pandemicznego, na który wpłynęła wojna na Ukrainie, ale też wspólnym mianownikiem okazuje się jednak nadzieja i determinacja, dlatego hasłem festiwalu jest zawołanie  „Wy-gramy w teatrze” – wyjaśnia Jakub Krofta, szef artystyczny WTL-u.   

Edukacyjne projekty Wrocławskiego Teatru Lalek

Jak podkreśla Katarzyna Krajewska, szefowa Działu Edukacji teatru, cel jest niezmienny – jest nim wiara w to, że teatr jest czymś więcej niż miejscem, do którego kupujemy bilety, idziemy na spektakl i z niego wychodzimy. Staje się miejscem niezapomnianych spotkań ze sztuka i z ludźmi. 

Obok dotychczasowych cyklów warsztatowych oraz spotkań stałych grup teatralnych dzieci i młodzieży (Boczne drzwi do teatru, Machina teatralna, Wytwórnia)

Nowe cykle warsztatowe Wrocławskiego Teatru Lalek

  • Zakamarki (teatralne podróże dla dzieci w wieku 9-24 miesięcy i 24-36 miesięcy oraz bliskich im dorosłych. Zakamarki przestrzeń działająca na wszystkie zmysły dzieci – eksperymentowania, dotykania, oglądania, słuchania, turlania, gry na instrumentach, zanurzania się, pociągania i przyciskania. Przestrzeń, w której domowe zakamarki i codzienne odkrycia stają się podróżami w nowe, fascynujące krainy). Warsztaty są dostępne dla uczestników z niepełnosprawnościami oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością w ramach wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka.
  • Na tchnienia (przygody teatralne dla dzieci w wieku 3-5 lat i bliskich im dorosłych. Dla wrażliwców, który dostrzegają życie w każdym kamieniu, ulicznej latarni i kuchennej łyżce, widzą w nich historie, domagające się opowiedzenia. Wspólnie poznamy bohaterów najpiękniejszych opowieści o codziennych przedmiotach: baśni pana Andersena, opowiadań Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, bajek współczesnych i dawnych autorów. Warsztaty są dostępne dla uczestników neuroatypowych oraz z niepełnosprawnościami.
  • Porażka! (warsztaty improwizacji teatralnej dla dzieci 9+, podczas których poznamy podstawowe zasady i techniki improwizacji teatralnej (w skrócie: impro), a następnie wykorzystamy je w teatralnych zabawach, grach i (w końcu) scenach. A tytuł to odnosi się to tego, że żyjemy w świecie nastawionym na odnoszenie sukcesów i spełnianie oczekiwań, spotykamy się z presją na pokonywanie słabości, progres, efekt końcowy. Tworząc cykl organizatorzy chcieli odrzucić takie myślenie. Podczas zajęć będzie przede wszystkim zabawa i śmiech, w tym z naszych „błędów” i „niepowodzeń”. Odczarowane zostanie słowo „porażka” .

Wszystko odbywa się pod opieką i czujnym okiem Marty Kurowskiej – pedagożki teatru oraz artystów Wrocławskiego Teatru Lalek.

Wrocławski Teatr Lalek dla osób z niepełnosprawnościami

W minionym sezonie Wrocławski Teatr Lalek pozyskał z Funduszy Europejskich, pozostających w dyspozycji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, grant w wysokości 225 198 zł na działania w obszarze dostępności. 

Dzięki dofinansowaniu zakupiony został sprzęt do realizacji usług dostępnościowych, przestrzeń Teatru stała się bardziej dostępna, zadbano o rozwój kompetencji pracowników i zaproponowano odbiorcom 118 dostępnych wydarzeń: spektakli, warsztatów, spacerów po teatrze.

Już we wrześniu kilkudziesięciu uczestników konferencji obejrzy „Odyseję” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z audiodeskrypcją oraz weźmie udział w oprowadzaniu dotykowym za kulisami spektaklu. 

Działania nie są tylko okazjonalne – dostępność dla jak najszerszego grona odbiorców jest na stałe wpisana w misję Wrocławskiego Teatru Lalek. W sezonie 2023/2024 przynajmniej raz miesiącu widzowie obejrzą spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Grupy zorganizowane zachęcane są do samodzielnego wybierania z repertuaru tytułów, które najbardziej je interesują, a teatr zadba o zapewnienie dostępności. Dostępne są również warsztaty, adresowane do rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Co ważne, w repertuarze WTL-u widzowie nie znajdą etykiet, dostosowań pod kątem konkretnych osób i grup, bo to kluczowe, by osoby o szczególnych potrzebach mogły w pełni korzystać z oferty Teatru (organizatorzy zachęcają do zgłaszania z wyprzedzeniem szczególnych potrzeb specjalistce ds. dostępności, a oni dołożą wszelkich starań, by wybrany warsztat został zaprojektowany z myślą o jego konkretnych uczestnikach).

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl