Najsłynniejsza wrocławska śpiewaczka w Operze Wrocławskiej
Aleksandra Kurzak jest dumą Wrocławia – bodaj najbardziej cenioną na świecie absolwentką macierzystej uczelni (Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu), która swoje pierwsze kroki w karierze stawiała na scenie Opery Wrocławskiej. Szczęśliwcy pamiętają m.in. przepiękną partię Gildy w „Rigoletcie”, jaką śpiewała niedługo po ukończeniu studiów.
Potem był niełatwy dla śpiewaczki, ale potrzebny trening – praca w Operze w Hamburgu i poszerzenie repertuaru. Potem przyszły kolejne debiuty na scenach operowych całego świata (m.in. w 2004 roku w nowojorskiej Metropolitan Opera i w tym samym sezonie w londyńskiej Royal Opera House).
Na scenę Opery Wrocławskiej Aleksandra Kurzak powróciła w 2009 roku. Zaśpiewała Zuzannę w „Weselu Figara” Mozarta. Na scenie stanęła zresztą wspólnie z matką, sopranistką Jolantą Żmurko, co było dodatkową atrakcją dla melomanów.
Od tamtej pory oglądaliśmy śpiewaczkę w spektaklu operowym na rodzimej scenie jeszcze tylko w 2021 roku, jako Agatę w „Wolnym strzelcu” Webera. Występowała też, nie raz, w Narodowym Forum Muzyki (m.in. z recitalem pieśni z towarzyszeniem pianisty Janusza Olejniczaka), ale nie było szansy, by obejrzeć całą jej kreację w danej roli.
Teraz spełniły się marzenia melomanów i Aleksandrę Kurzak będą mogli podziwiać jako tytułową Toskę, rzymską śpiewaczkę, która dla miłości gotowa jest na największe wyrzeczenia. Partię jej ukochanego, malarza Maria Cavaradossiego, zaprezentuje w operze Pucciniego tenor Roberto Alagna, jeden z najwybitniejszych śpiewaków na świecie, prywatnie mąż Aleksandry Kurzak, ojciec ich córki Maleny i stały partner sceniczny wrocławianki.
Co ciekawe, para zaśpiewa w „Tosce”, a Opera Wrocławska jest trzecią, po Metropolitan Opera i Areną di Verona, sceną, na której zaśpiewa główne partie w jednej z najwybitniejszych oper w historii.
„Tosca” z Aleksandrą Kurzak i Roberto Alagną – terminy, bilety
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna wystąpią w dwóch spektaklach „Toski” w Operze Wrocławskiej – 31 maja i 2 czerwca 2024 r.
Bilety będą dostępne wkrótce. Warto śledzić profil Opery Wrocławskiej na FB.