26. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2024, wręczanych przez Polską Akademię Filmową, odbyła się w poniedziałek 4 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Wśród nagrodzonych znalazł się wrocławianin - Nikodem Chabior. W jego imieniu statuetkę odebrał reżyser filmu "Filip" Michał Kwieciński.
- Cieszę się tak, że trudno mi to wyrazić. Zupełnie się tej nagrody nie spodziewałem. Nie jestem już debiutantem, ale wśród nominowanych byli o wiele bardziej doświadczeni montażyści i każdy z nich mógł dostać Orła. Czułem, że dostanie go Piotr Kmiecik za „Kosa” - powiedział nam Nikodem Chabior, który obecnie przebywa na wakacjach poza Polską.
Nikodem Chabior pracował nad filmem sześć miesięcy.
- Pierwsza wersja "Filipa" powstała w sześć tygodni, a później zaczęło się "frezowanie", czyli przekładanie jednych scen, wycinanie innych, słowem dochodzenie krok po kroku do tego, za co ostatecznie zostałem nagrodzony - mówi laureat Orła.
Po powrocie z wakacji Nikodem będzie pracował przy słowacko-czesko-polskiej koprodukcji pod tytułem "Ojciec", a jesienią nad kolejnym sezonem serialu "The Office PL".
Janusz Chabior: "Pierwszy Orzeł w rodzinie! Gratuluję, Synku"
„Wielka radość i duma u Chabiorów. Pierwszy Orzeł w rodzinie! Gratuluję, Synku” – napisał na Facebooku aktor Janusz Chabior, ojciec Nikodema Chabiora.
Nikodem Chabior: filmy, seriale, teledyski
Nikodem Chabior (rocznik 1988) pochodzi z Wrocławia. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a teraz zajmuje się przede wszystkim montażem filmów (także dokumentalnych), seriali, teledysków i animacji. Pracował m.in. przy prologu do serialu „Rojst”, a także przy takich produkcjach jak "MayDay", "Pamfir" i "Lot". Montowane przez niego filmy są prezentowane na ważnych festiwalach, nie tylko w Polsce.
Film, za który otrzymał Orła 2024 – "Filip" – otrzymał na gali Polskich Nagród Filmowych także inne nagrody: za główną rolę męską dla Eryka Kulma Jr., za zdjęcia i scenografię. "Filip" zdobył również Srebrne Lwy na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
"Filip" – o czym jest ten film?
"Filip" to ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda. Tytułowy bohater, młody polski Żyd, po tragedii w getcie zmienia tożsamość i udając Francuza pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Starannie zbudowana mistyfikacja Filipa zaczyna się jednak rozpadać.
"Filipa" kręcono także we Wrocławiu
Zdjęcia do "Filipa" powstawały m.in. we Wrocławiu. Pod koniec sierpnia 2021 roku filmowcy spędzili w naszym mieście ponad tydzień. Zdjęcia kręcone były m.in. na ul. Szajnochy i na pl. Uniwersyteckim oraz w Villa Colonia przy ul. Rapackiego.
Zajrzyj do naszej galerii i obejrzyj kadry z filmu „Filip”.