Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Co można zobaczyć w Muzeum Cyfrowym Muzeum Narodowego?
Muzeum Cyfrowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentuje prawie 9,5 tys. zabytków ze wszystkich działów placówki.
Można je oglądać w poszczególnych zakładkach, np. Malarstwo, Rzeźba, Grafika i rysunek, Ceramika, Meble, Dokumenty historyczne itd.
Zdjęcia obiektów są świetnej jakości, dlatego po powiększeniu można przyjrzeć się detalom, np. w przypadku niektórych obrazów widać nawet pociągnięcia pędzlem czy fakturę płótna. Dołączono także wyczerpujące opisy.
Abakanowicz, śląski Rembrandt i inne kolekcje
Na stronie wirtualnego muzeum można znaleźć także kolekcje tematyczne, takie jak np. „Abakanowicz. Totalna” z pracami Magdaleny Abakanowicz, „Wilmann. Śląski Rembrandt” z dziełami Michaela Leopolda Willmanna czy „Skarb Średzki” z jego poszczególnymi elementami, m.in. przepiękną, wysadzaną klejnotami koroną, zawieszkami i pierścieniami.
Inne kolekcje to m.in. „Wokół Panoramy Racławickiej”, „Malarstwo. Między nowoczesnością a współczesnością”, ale też np. „Pocztówki” z kartami pocztowymi przedstawiającymi Karkonosze czy dolnośląskie uzdrowiska.
Można tworzyć własne zbiory, a nawet pobierać zdjęcia!
Polubione muzealia można zapisać w serwisie „Moje Muzeum” (trzeba się zalogować) i wracać do nich wrócić, kiedy tylko ma się na to ochotę. Jeśli prawa do poszczególnych obiektów nie są zastrzeżone (a tak się dzieje np. w przypadku dzieł współczesnych), można również pobierać ich wizerunki.
Cyfrowe zbiory wrocławskiego muzeum da się przeszukiwać także na własną rękę, nie tylko przeglądając indeks twórców, ale także formułując zaawansowane zapytania.
Strona Muzeum Cyfrowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest przyjazna dla osób ze szczególnymi potrzebami. Np. niektóre obiekty mają nie tylko opis, ale i audiodeskrypcją.
Projekt będzie systematycznie rozwijany
Wiele muzeów na świecie ma już podobne strony, więc – jak przyznał dyrektor Oszczanowski – muzeum nadrabia pewną zaległość. Projekt będzie jednak konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany.