wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Zrobili Hałas! W piątek w Agorze wernisaż wystawy inspirowanej twórczością znakomitego malarza z Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Józef Hałas stoi z założonymi rękoma przy swoim obrazie fot. Andrzej Rybczyński
Józef Hałas stoi z założonymi rękoma przy swoim obrazie

„Zróbcie jakiś hałas!” Nie jakiś, tylko Hałas. A konkretnie zrobili wystawę Hałas Reinterpretacje, która zaczyna się w piątek trzynastego w Centrum Kultury Agora przy ul. Serbskiej 5a. Na wernisażu: rysowanie światłem na żywo i muzyka. Wstęp wolny.

Reklama

„Znowu Hałas hałasuje” — taką dostaliśmy wiadomość z Agory. Tam 13 października zacznie się wystawa Hałas Reinterpretacje, przygotowana na podstawie twórczości Józefa Hałasa, uznanego artysty z Grupy Wrocławskiej (wernisaż o godzinie 18:00).

„Czterej artyści środowiska street artu i cztery unikalne spojrzenia” — piszą organizatorzy, zapowiadając odważne i nieszablonowe prace Łukasza Bergera, Miłosza Flisa, Krzysztofa Bryła i Michała Mejnartowicza.

Hałas na Różance – Reinterpretacje

Czego można się spodziewać? Przykładem niech będzie cytat z magazynu Szum, który tak napisał niegdyś o jednym z artystów: „Miłosz Flis jest autorem niestandardowych prac rzeźbiarskich, malarskich oraz instalacji. Realizuje je wykorzystując autorskie, niespotykane na co dzień techniki, będące w pewnym sensie działaniami sytuowanymi na granicy eksperymentu formalnego i technologicznego.”

Interpretacje powyższej czwórki wystąpią obok rzeźby i gwaszy autorstwa Józefa Hałasa, a także mozaiki wykonanej na warsztatach poświęconych jego twórczości. Wystawa potrwa do 7 listopada, ale wiele wskazuje na to, że warto ją zobaczyć już pierwszego dnia. Na wernisażu (13 października o 18:00) pokaz techniki rysowania światłem z muzyką na żywo zaprezentuje grupa Cloud Theater (Teo Dumski i Patrycja Obara).

„Wystawa jest częścią naszego autorskiego projektu artystyczno-edukacyjnego Hałas na Różance. Naszym celem jest popularyzowanie i upamiętnianie postaci, osiągnięć i twórczości wrocławskiego klasyka sztuki współczesnej” — zaprasza zespół Agory (ul. Serbska, Karłowice-Różanka).

Józef Hałas – przez Wrocław do Pompidou

Józef Hałas, urodzony w Nowym Sączu, uczył się i pracował na dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W okresie spędzonym na akademii założył z kolegami Grupę X, a po opuszczeniu jej murów wstąpił do grupy Szkoła Wrocławska, którą później nazwano Grupą Wrocławską.

Józef Hałas odszedł w 2015 roku. Jego prace do dziś są dla wielu malarzy inspiracją i drogowskazem w świecie abstrakcjonizmu. Artysta z wielkim kunsztem potrafił syntezować ukochane krajobrazy do geometrycznych kształtów, wprowadzając do nich faktury przy użyciu materii malarskiej.

Wychodząc od owego bezpośredniego doznania, bardzo szybko dochodzi do uogólnień. Jego obrazy stają się malarskimi znakami. Kompozycje noszą często tytuły Góra (Góra C, 1967) lub Łąka, ale nie dążą do realistycznego przedstawiania natury. Malarz wybiera jeden fragment krajobrazu i czyni z niego rodzaj idealnej reprezentacji większej całości. Poprzestając na uogólnieniu, aluzji, sięga po formy abstrakcyjne.
portal Culture.pl

Wiele składa się na renomę Józefa Hałasa. Dość powiedzieć, że w tym roku dwa jego obrazy wzbogaciły kolekcję paryskiego Centrum Pompidou – jednego z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej i nowoczesnej na świecie. Jedno dzieło przekazała córka artysty, drugie podarował francuski kolekcjoner. Na naszym portalu napisał o tym Tomasz Wysocki w tekście „Obrazy Józefa Hałasa, artysty-malarza z Wrocławia, trafiły do Centrum Pompidou w Paryżu”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl