Obrazy Józefa Hałasa, wrocławskiego artysty-malarza, trafiły do kolekcji Centrum Pompidou. Paryskie muzeum sztuki współczesnej należy do najważniejszych tego typu instytucji na świecie, obok londyńskiego Tate Modern, Museum of Modern Art (MoMA) oraz muzeum Guggenheima - te ostatnie znajdują się w Nowym Jorku.
Józef Hałas - od studiów związany z Wrocławiem
Absolwent malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, od studiów związał się z Wrocławiem. Należy do grona najważniejszych polskich malarzy abstrakcjonistów, inspiracją do jego obrazów była natura, góry (pochodził z Sądecczyzny). Tworzył także mozaiki, witraże i rysunki. Współtwórca artystycznej Grupy Wrocławskiej. Zmarł w styczniu 2015 r.
Największą i najbardziej reprezentatywną publiczną kolekcję jego prac ma Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Z miłość do artysty
Ewa Kaszewska - wraz z mężem, Cezarym Kaszewskim, wieloletnim dziennikarzem „Słowa Polskiego”, przez wiele lat przyjaźnili się z Józefem Hałasem. Dzisiaj prowadzi na FB profil „Kaszewska o Hałasie”, na którym publikuje zapiski znakomitego artysty.
Spotkania w muzeach
W procesie, którego efektem jest obecność nazwiska Józefa Hałasa w katalogu Centrum Pompidou, olbrzymi udział ma Marcin Kida, z zawodu ekonomista, z zamiłowania kolekcjoner sztuki.
Kaszewska: – Jest wielkim admiratorem dokonań Józefa. Od kiedy kupił pierwszy obraz, stał się wręcz wyznawcą jego sztuki. To Kida namówił na spotkanie i rozmowę Michaela Gauthier’a – krytyka i kuratora z Centrum Pompidou, kiedy ten odwiedzał warszawskie galerie. Oczywiście, tematem spotkania była twórczość Józefa Hałasa, a efektem wizyta studyjna Gauthier’a we Wrocławiu w kwietniu 2022 r.
Głównym celem wizyty był Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które ma najbardziej reprezentacyjną kolekcję dzieł Hałasa.
Przedstawiciel Centrum Pompidou spotkał się z córką malarza – Katarzyną Hałas, oraz odwiedził Ewę i Cezarego Kaszewskich.
– Nasze spotkanie zaplanowano na godzinę, a ostatecznie rozmawialiśmy ponad trzy godziny. Pana Gauthier’a interesowały między innymi kolejne etapy twórczości Hałasa, prosił o charakterystykę kolejnych cykli malarskich, pytał o inspiracje, o to jak tworzył. Wychodząc stwierdził, że przy wejściu powinniśmy umieścić tabliczkę „Muzeum Józefa Hałasa” – opowiada Ewa Kaszewska.
Sztuka z Wrocławia obecna w Europie
W połowie marca 2023 r. do kolekcji Centrum Pompidou przyjęto dwa obrazy z cykli: „Wnętrza” oraz „Przeciwstawienia”. Jeden to donacja córki artysty, drugi został przekazany przez francuskiego kolekcjonera Gabriela Kermiche.
Czy prace wrocławianina będą prezentowane na stałej wystawie paryskiej instytucji?
– To zależy od strategii kuratorów Centrum. Pewne jest, że skoro znalazł się już w katalogu, to będzie prezentowany podczas wystaw firmowanych przez Centrum Pompidou. Polską sztukę współczesną będzie podczas nich reprezentował Józef Hałas – mówi Ewa Kaszewska.
W Paryżu powstaje album o sztuce Hałasa, nad którym pracują kuratorzy z Centrum Pompidou. Książka ukaże się jesienią 2023 r.