wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Uwaga, dotykać! Śmiało, bo to obrazy z materiałów budowlanych. Pokazujemy je z bliska
Kliknij, aby powiększyć
Fragment obrazu Jacka Jarczewskiego z wystawy w Galerii Miejskiej we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky
Fragment obrazu Jacka Jarczewskiego z wystawy w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

„Plecak przed sobą!” „Proszę nie dotykać obrazów!” Znacie to? Tym razem jest inaczej, ale nie chodzi o plecaki. Malarstwo Jacka Jarczewskiego, które wisi w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, nadaje się, jak mało które, do dotykania. Wystawa trwa do soboty 18 listopada. Wstęp bezpłatny.

Reklama

Jak malarstwo to płótno, farba i pędzel? Niekoniecznie. Na ASP we Wrocławiu jest pracownia 405T, w której obrazy tworzy się inaczej – z wykorzystaniem barwionych tynków i innych zapraw. Pracownia wygląda jak warsztat budowlany. Pełno w niej worków z cementem lub klejem, wiader, mieszadeł, szpachelek, ciężkich płyt, kawałków kolorowego szkła.

Materia kusząca geologią i fakturą

Prowadzi ją profesor Jacek Jarczewski, który swoją autorską technikę nazywa malarstwem haptycznym. Technologia haptyczna, według definicji, wykorzystuje komunikowanie się z odbiorcą poprzez zmysł dotyku. Haptyczny, czyli dotykalny. Obrazy prof. Jarczewskiego są do oglądania, to normalne, i do dotykania – to dziwne. Chcecie spróbować?

Jest rzadka okazja. Wciągająca, zaskakująca sztuka Jacka Jarczewskiego jest wystawiona w Galerii Miejskiej we Wrocławiu (ul. Kiełbaśnicza 28, wstęp bezpłatny). – Malarz buntuje się przeciwko rygorom obowiązującym powszechnie przy oglądzie dzieł sztuki, aby móc jak najdokładniej uwidocznić emocjonalny klimat swoich obrazów, zaprasza on widzów do ich bezpośredniego dotykania – zaprasza kurator Mirosław Jasiński.

Materia haptyczna obecna w mojej twórczości kusi swoją geologią oraz fakturą malarską, która skrupulatnie rejestruje czas, impulsy, moją ekspresję i myśli.
artysta malarz Jacek Jarczewski, prof. Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Tutaj prezentujemy obrazy prof. Jarczewskiego w przybliżeniu, na zachętę.

35 lat temu w tym samym miejscu

Jedna z wystawionych prac nosi tytuł „Kompozycja haptyczna – Plus minus”, datowana na rok 1989. Jest wykonana na płycie. Użyte materiały: masa gipsowo-klejowa, farba olejna, szlagmetal i pokost.

35 lat temu artysta prezentował w Galerii Miejskiej we Wrocławiu malarski dyplom, notabene obroniony z wyróżnieniem. Teraz, w tym samym miejscu, eksponuje wieloletni dorobek twórczy – przekrój obrazów zrealizowanych w autorskiej technice malarstwa haptycznego.

W salach zawisły zgeometryzowane kompozycje z początków artystycznej drogi malarza, ale także zdominowane przez płynny gest dzieła pochodzące z wczesnych lat dwutysięcznych czy, w końcu, obfitujące w dynamiczną formę i kolor prace z ostatnich lat.
Mirosław Jasiński

Wystawę „UWAGA DOTYKAĆ! Malarstwo haptyczne Jacka Jarczewskiego” można oglądać do 18 listopada.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl