Jak wygląda literackie oblicze naszego miasta? Co to znaczy być dolnoślązakiem i jak to wpływa na twórczość? W jaki sposób literatura pozwala zrozumieć zarówno siebie, jak i miejsce, w którym żyjemy? To tylko niektóre z pytań, na które będą szukać odpowiedzi uczestnicy pierwszej edycji festiwalu #WrocławCzyta – wydarzenia organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, która w tym roku świętuje 25-lecie swojego istnienia.
Motyw przewodni: tożsamość
Motyw przewodni tegorocznej edycji: tożsamość – osobista, regionalna i twórcza. Większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Mediatece (czyli filii nr 58 MBP przy pl. Teatralnym 5), jednak nie wszystkie, dlatego warto uważnie czytać program, który publikujemy poniżej.
Na festiwal zapraszamy każdego, kto chce odkrywać literaturę i miasto - od pasjonatów książek po rodziny z dziećmi. Program jest bardzo różnorodny. Znalazły się w nim zarówno spotkania o historii, jak i silent disco czy rodzinna gra miejska. Każdy znajdzie tu coś, co połączy go z literaturą i Wrocławiem.Kalina Downarowicz, specjalistka ds. promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
– Z założenia wydarzenie jest mocno zakorzenione w lokalnej kulturze i właśnie to odróżnia festiwal od innych tego typu imprez literackich – dodaje Kalina Downarowicz. – W tym roku koncentrujemy się na tożsamości, ale każda kolejna edycja będzie miała nowy, unikalny temat.
Festiwal #WrocławCzyta – program po zmianach
Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się w Mediatece przy pl. Teatralnym 5 i są bezpłatne, chyba że zaznaczono inaczej.
24 kwietnia (czwartek) | przedsmak festiwalu
- 18:00 Spotkanie autorskie z Joanną Bator w filii nr 19 | prowadzenie: Alina Łysak (wydarzenie w Filii 19, ul. Sołtysowicka 29h)
25 kwietnia (piątek)
- Wystawa „Tożsamość na Widoku” – zdjęcia Chrisa Niedenthala
- 17:00 „Wyjechałem więc do Wrocławia”– spacer śladami Marka Hłaski po Przedmieściu Oławskim z przewodniczką Kamilą Sowińską* | bilety(wydarzenie rozpocznie się przed Filią nr 45 MBP, ul. Traugutta 82)
- 18:00 „Pociąg do historii”. Stacja: Literatura. Rozpoczęcie podróży z festiwalem #WrocławCzyta | Joanna Lamparska i Piotr Bartyś
- 20:00 Silent Disco | bilety
27 kwietnia (niedziela)
- 10:00-16:00 Kiermasz książek
- 11:00 Spacer literacki „Wrocław, którego nie ma. Breslau das est nicht mehr gibt” z przewodnikiem i autorem Michałem Karczmarkiem(zbiórka pod Mediateką, pl. Teatralny 5)
- 11:00 Niedopolska Odrzania. Spotkanie na styku historii | Zbigniew Rokita, Sławomir Sochaj, Paweł Zapała (moderacja)
- 12:00 Kryminalny Dolny Śląsk. Debata o faktycznym i fikcyjnym kryminalnym potencjale regionu | Iza Michalewicz, Nadia Szagdaj, Piotr Kościelny, Hanna Główka (moderacja)
- 13:30 Jak się wydaje we Wrocławiu? Debata z udziałem wrocławskich wydawców | Julia Różewicz, Tomasz Zaród, Sylwia Mazurkiewicz, Emilia Konwerska, Marta Cękalska, Kalina Downarowicz (moderacja)
- 15:00 Spotkanie autorskie z Anną Bikont | prowadzenie: Urszula Rybicka
- 16:30 Pokaz filmu „Los”. Spotkanie z reżyserką Joanną Mielewczyk
- 18:00 Autorska tożsamość regionu. Jak Dolny Śląsk wpływa na życie – nie tylko zawodowe. Debata | Joanna Mielewczyk, Jagoda Szelc, Filip Zawada, Krzysztof Majewski (moderacja)
- 19:30 Spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem | prowadzenie: Piotr Czerkawski
- 19:30 Seans Filmowy w DCF – „Wieża. Jasny Dzień”. Spotkanie z twórczynią – Jagodą Szelc(wydarzenie w DCF Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a)
Uwaga! Część wydarzeń została odwołana. Oto one:
- Warsztaty rodzinne „Krasnoludki” (festiwal #WrocławCzyta)
- Warsztaty Book Nook (festiwal #WrocławCzyta)
- Wrocławskie kalambury (festiwal #WrocławCzyta)
- Gra miejska Łowcy Książek (Filia nr 12)
- Odkrywamy gwiazdy i planety (Filia nr 23)
Szczegóły wydarzeń w linkach oraz na stronie MBP. Poprzez stronę można zapisać się na warsztaty i znaleźć linki do biletów na silent disco, spacer śladami Marka Hłaski i pokaz filmu w DCF.
25-lecie MBP
Pierwsza miejska wypożyczalnie książek pojawiła się we Wrocławiu w 1945 roku, potem pojawiły się kolejne, ale dopiero od 25 lat, a dokładnie od 1 stycznia 2000 roku, wrocławskie biblioteki publiczne tworzą zintegrowaną instytucję kultury z centralnym zarządzaniem i wspólną polityką biblioteczną.Dziś wrocławska MBP to 38 filii na terenie całego miasta, które oferują mieszkańcom dostęp do ponad 800 tysięcy książek, a także e-zbiorów, audiobooków, filmów i gier planszowych. W 2024 roku z usług biblioteki skorzystało ponad 132 tysiące osób – o 10 tysięcy więcej niż rok wcześniej.