Od stycznia subskrybenci newslettera Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu mogą co miesiąc głosować na jedną z 10 książek wytypowanych przez bibliotekarzy, a przy okazji wygrywać nagrody. W zestawieniu znajdują się nie tylko nowości, ale także książki napisane dawno temu.
Styczniową Książką Miesiąca zostało „Rozdroże kruków” najnowsza powieść Andrzeja Sapkowskiego. Teraz MBP ogłosiła tytuł książki, która zwyciężyła w lutym.
Książka Miesiąca w lutym: „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza
Książką Lutego została powieść „Sto lat samotności” (tytuł oryginału „Cien años de soledad”) laureata literackiej Nagrody Nobla Gabriela Garcii Márqueza – opublikowane w 1967 roku arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej.
To jedna z najsłynniejszych książek świata. Przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków i sprzedano w ponad 50 mln egzemplarzy. Niedawno została zekranizowana, co sprawiło, że sięgnęło po nią jeszcze więcej osób.
„Sto lat samotności” to opisana niezwykle sugestywnym językiem historia sześciu pokoleń rodziny Buendia, mieszkającej w fikcyjnym miasteczku Macondo – miejscu, w którym to, co realne, przenika się z magią. Nikogo nie dziwi, że można lewitować po filiżance kakao, wniebowstąpić wraz z prześcieradłami albo rozmawiać ze zmarłymi.
Wyniki lutowego głosowania pokazują, że w naszych bibliotekach uwielbiamy nie tylko nowości, ale również niezatarte klasyki literatury. Niektóre książki nigdy się nie starzeją!Kalina Downarowicz z MBP
Jakie jeszcze tytuły znalazły się w zestawieniu?
Pełna lista książek, na które można było głosować w lutym:
- „11%”, Maren Uthaug
- „Autobiografia. Wiara”, Michał Witkowski
- „Kapelusz cały w czereśniach”, Oriana Fallaci
- „Koniec”, Marta Hermanowicz
- „Moje sekretne życie”, Salvador Dali
- „Nadbagaż”, Michał Rusinek
- „Sto lat samotności”, Gabriel García Márquez
- „Ślimaki i śnieg”, Agneta Pleijel
- „Światłoczułość”, Jakub Jarno
- „W cieniu koronkowej parasolki”, Joanna Dobkowska, Joanna Wasilewska
2. miejsce w plebiscycie zajęła „Autobiografia. Wiara” Michała Witkowskiego, a 3. miejsce: „Nadbagaż” Michała Rusinka.
– Plebiscytowi towarzyszył konkurs, w którym pytaliśmy, jakiego pisarza chcielibyście zaprosić na spotkanie autorskie. Odpowiedzi były inspirujące – dodaje Kalina Downarowicz. – Nagrodę w konkursie, książkę i biblioteczne gadżety, otrzymała pani Nina, która marzyła o spotkaniu z Italo Calvino. Choć tego życzenia nie możemy zrealizować, zachęcamy do sięgania po jego książki.
Jak zagłosować na Książkę Miesiąca?
W zestawieniu plebiscytu Książka Miesiąca znajdują się zarówno literackie nowości, jak i starsze, docenione przez czytelników tytuły. Plebiscytowi towarzyszy konkurs z nagrodami. Finałem zabawy będzie wybór Książki Roku wyłonionej spośród 12 tytułów wybieranych w głosowaniach miesiąca.
- Zapisz się na newsletter Miejskiej Biblioteki Publicznej. Formularz zapisu jest dostępny na dole strony internetowej biblioteki.
- Zagłosuj na Książkę Miesiąca za pomocą linka do głosowania, który otrzymasz mailem wraz z zaproszeniem do udziału w konkursie.
Nagrody – książki oraz biblioteczne gadżety – ufundowała Biblioteka oraz partner projektu, OSDW Azymut.
Kolejne głosowanie już niedługo, pod koniec marca.
Regulamin Plebicytu Książka Miesiąca można znaleźć na stronie MBP.
MBP przypomina: książki można rezerwować za pomocą katalogu
MBP przypomina, że „Sto lat samotności”, a także wszystkie inne książki, można zarezerwować przez internetowy katalog biblioteczny, który można znaleźć na stronie głównej MBP (na samej górze, z lupką) i wypożyczyć we wszystkich filiach