wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nagroda Prezydenta Wrocławia dla Szpetnych. Poznajcie laureatów I Festiwalu im. Romana Kołakowskiego

Małgorzata Wieliczko ,
Pierwsi laureaci festiwalu zostawili po sobie bardzo dobre wrażenie fot. M. Wieliczko
Pierwsi laureaci festiwalu zostawili po sobie bardzo dobre wrażenie

Wszyscy finaliści I Ogólnopolskiego Festiwalu im. Romana Kołakowskiego wyjeżdżają z Wrocławia z nagrodami. Sześcioro uczestników zaprezentowało piosenki, stworzone, a także przetłumaczone przez Kołakowskiego, któremu poświęcony był również towarzyszący festiwalowi trzeci koncert urodzinowy. Wykonawców, występujących na scenie w podwórku wrocławskiego Impartu, gorąco oklaskiwali 5 czerwca liczni widzowie.

Reklama

Premierową edycję festiwalu, któremu patronuje mocno związany z Wrocławiem i jego życiem artystycznym Roman Kołakowski, należy uznać za udaną. Jeszcze nieco kameralne wydarzenie przyniosło sporo wzruszeń i emocji, a jego organizatorzy, czyli Fundacja im. Romana Kołakowskiego oraz miasto Wrocław, zapowiadają kolejne tego typu wydarzenia. Zastrzegając, że najlepszym miejscem na prezentację młodych talentów muzycznych – propagatorów twórczości zmarłego w 2019 r. roku m.in. założyciela w naszym mieście Teatru Piosenki, jest niezaprzeczalnie stolica Dolnego Śląska.

Utalentowani kontynuatorzy tradycji piosenek „z tekstem” nagrodzeni

Zakwalifikowani do finału młodzi artyści musieli mieć niewątpliwe sporą tremę, ponieważ jako pierwsi zostali wywołani na scenę, żeby pochwalić się swoimi umiejętnościami przed publicznością, a także przed oceniającymi ich jurorami, którymi byli: Barbara Lisiewicz z Biura Prezydenta Wrocławia, Urszula Orłowska – producentka koncertu, Strefa Kultury Impart, Leszek Zduń (przewodniczący), aktor, scenarzysta i reżyser koncertu, Waldemar Rybicki – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej, oraz Grzegorz Bukowski – kierownik muzyczny festiwalu.

Wynik festiwalowej rywalizacji widzowie poznali po krótkich obradach jury.

Na trzecie urodziny Romana Kołakowskiego

Poświęcony Artyście w przededniu jego urodzin koncert powrócił na wrocławską scenę. W ubiegłym, 2021 r. można było bowiem obejrzeć jego drugą odsłonę, firmowaną przez Teatr Piosenki, tylko online. 

Trzeci koncert urodzinowy nosił nazwę „Exodus” – to zarazem tytuł utworu napisanego i skomponowanego przez Kołakowskiego. – Mam nadzieję, że dzięki naszej sztuce pomożemy wam dziś wyjść do lepszego świata, który dziś niestety nie jest łatwy – zapowiedziała współautorka scenariusza i reżyserii, a także wykonawczyni Agata Klimczak-Kołakowska.

„Exodus” to na poły biblijna i mistyczna, a na poły bardzo twardo trzymająca się ziemi wędrówka przez zakamarki ludzkiej duszy, wyrażona poetyckim słowem i sugestywną muzyką. Zaprezentowali się w niej na scenie na podwórku Impartu zarówno wykonawcy związani z Teatrem Piosenki (Natalia Skipor, Agata Grześkiewicz, Agata Klimczak-Kołakowska, Damian Łukawski), jak i zaproszeni goście – wśród nich Mirosław Czyżykiewicz („Anioł bezdomny” Kołakowskiego i „Giną ludzie”, sł.  Brodski, muz. Czyżykiewicz, tłum. Kołakowski) oraz Magdalena Czyżykiewicz-Janusz („W głębokim dole” Waitsa, tłum. Kołakowski). 

Wielką niespodzianką, która bardzo spodobała się publiczności, stał się również występ zespołu, który zawiązał się grubo ponad 40 lat temu we wrocławskim MDK im. Mikołaja Kopernika. Wówczas ten dziecięcy zespół pn. Konusy – którego instruktorem i akompaniatorem był m.in. Roman Kołakowski – wylansował przebój „Mały człowiek”.

Dziś świetnie prezentująca się grupa panów w sile wieku, czyli Konusy – Reaktywacja, która pracuje pod kierownictwem Grzegorza Bukowskiego, doskonale wykonała utwory swojego byłego nauczyciela.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl