Taka, jak powyższa, idea festiwalu, ściągnęła na jego pierwszą edycję osiemnastu wykonawców, spośród których jury w składzie: Urszula Orłowska, Grzegorz Bukowski i Leszek Zduń, do finału zakwalifikowało (kolejność alfabetyczna) Oskara Jurysia, Marcina Lewandowskiego, zespół Szpetni, Ewę Szturo oraz Zuzannę Wiśniewską.
Finaliści wystąpią podczas III koncertu urodzinowego Romana Kołakowskiego pn. „Exodus”.
Exodus – koncert urodzinowy Romana Kołakowskiego
KoncertImpart – scena w podwórku
Wrocław pamięta, miasto przypomina
Roman Kołakowski, we Wrocławiu urodzony i z Wrocławiem związany twórczo i sentymentalnie, odszedł niespodziewanie w styczniu 2019 r. Od tamtego czasu – za sprawą jego najbliższych i współpracowników, ale także staraniem władz miejskich i instytucji kulturalnych Wrocławia, w tym Strefy Kultury Wrocław, Artysta powraca nad Odrę. Przypominana jest jego biografia, działalność opozycyjna, ale nade wszystko działalność artystyczna.
Czytaj: Koncert poświęcony Romanowi Kołakowskiemu w Teatrze Polskim 10 czerwca 2019 r.
Teatr Piosenki, który został przez Kołakowskiego powołany do życia właśnie w stolicy Dolnego Śląska, działa nadal. Piosenki i pieśni, które stworzył i wykonywał wrocławski bard, ożywają w wielu wydarzeniach artystycznych, nad którymi pieczę sprawuje powołana po śmierci Artysty fundacja jego imienia.
Najmłodszym dzieckiem Fundacji im. Romana Kołakowskiego jest właśnie ogólnopolski festiwal, którego finał rozegra się w rodzinnym mieście Artysty, na scenie, w pobliżu której w kwietniu 2019 r. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odsłonił tablicę, upamiętniającą wieloletniego szefa Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
Zakwalifikowani do finału konkursu wykonawcy pochwalą się własną interpretacją utworów, które napisał, skomponował albo przetłumaczył Roman Kołakowski. Czekają na nich nagrody, ufundowane przez patrona i sponsorów festiwalu:
- Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 1000 zł
- Nagroda Fundacji im. Romana Kołakowskiego w wysokości 1000 zł
- Grand Prix w wysokości 2022 zł
- Nagroda Specjalna Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu
- Nagroda Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej w wysokości 1000 zł
Exodus. Wędrówka trwa i się nie kończy
Ubiegłoroczny, drugi koncert urodzinowy (pierwszy z uwagi na pandemię mogliśmy śledzić online), również na scenie podwórkowej Impartu, nosił tytuł „Itineris finis non est”. To była swoista podróży po różnych krajach i emocjach za sprawą kompozycji, tekstów i tłumaczeń autorstwa Romana Kołakowskiego.
W „Exodusie”, który nastąpi już za kilka dni, słowa poety i jego muzyka, a także teksty innych twórców, które Kołakowski przybliżył polskiemu słuchaczowi, będą przypominały, że – trzeba iść i nie wolno stać w miejscu i że każdy z nas sam określa sobie i kierunek, i cel tej drogi.
Wśród wykonawców (oprócz wspomnianych uczestników festiwalu), którzy zapewnią widzom muzyczne refleksje na temat życiowej wędrówki człowieka, znaleźli się: Bartłomiej Abramowicz (piano, śpiew); Grzegorz Bukowski (kier. muzyczne, syntezatory); Szymon Chudy (gitary); Magdalena Czyżykiewicz-Janusz (gitara, śpiew); Mirosław Czyżykiewicz (gitara, śpiew); Mateusz Dwornik (bas), Agata Grześkiewicz (śpiew); Agata Klimczak-Kołakowska (scenariusz, reżyseria, śpiew); Damian Łukawski (śpiew); Radosław Pilarz (perkusja); Natalia Skipor (akordeon, śpiew); Leszek Zduń (scenariusz, reżyseria, śpiew) oraz zespół Konusy pod kier. Grzegorza Bukowskiego.