wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Exodus. Finał I Festiwalu Romana Kołakowskiego na gali z okazji jego urodzin

Małgorzata Wieliczko ,
Konkursowi w ramach I Festiwalu Romana Kołakowskiego patronował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk mat. Fundacji im. Romana Kołakowskiego
Konkursowi w ramach I Festiwalu Romana Kołakowskiego patronował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

W tym roku po raz pierwszy odbywa się Ogólnopolski Festiwal Romana Kołakowskiego, organizowany przez Fundację jego imienia i miasto Wrocław. Laureatów poznamy już 5 czerwca podczas koncertu galowego „Exodus”, poświęconego zmarłemu w 2019 r. Artyście. Na wydarzenie na scenie w podwórku Impartu są jeszcze bilety.

Reklama

Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne spotkanie z twórczością Romana Kołakowskiego będzie dla wszystkich wielką przygodą artystyczną, możliwością zdobycia nowych doświadczeń oraz poznania ciekawych ludzi. Mamy nadzieje, że udział w konkursie pozwoli Wam wypromować siebie oraz swoją działalność artystyczną na scenie ogólnopolskiej. Festiwal w szczególności dedykowany jest uzdolnionej artystycznie młodzieży oraz absolwentom szkół i uczelni artystycznych.
organizatorzy I Ogólnopolskiego Festiwalu Romana Kołakowskiego

Taka, jak powyższa, idea festiwalu, ściągnęła na jego pierwszą edycję osiemnastu wykonawców, spośród których jury w składzie: Urszula Orłowska, Grzegorz Bukowski i Leszek Zduń, do finału zakwalifikowało (kolejność alfabetyczna) Oskara Jurysia, Marcina Lewandowskiego, zespół Szpetni, Ewę Szturo oraz Zuzannę Wiśniewską.

Finaliści wystąpią podczas III koncertu urodzinowego Romana Kołakowskiego pn. „Exodus”. 

Exodus – koncert urodzinowy Romana Kołakowskiego

Exodus – koncert urodzinowy Romana Kołakowskiego

Koncert
Termin 5 czerwca 2022 19:00

Miejsce Impart – scena w podwórku

Zobacz

Wrocław pamięta, miasto przypomina

Roman Kołakowski, we Wrocławiu urodzony i z Wrocławiem związany twórczo i sentymentalnie, odszedł niespodziewanie w styczniu 2019 r.  Od tamtego czasu – za sprawą jego najbliższych i współpracowników, ale także staraniem władz miejskich i instytucji kulturalnych Wrocławia, w tym Strefy Kultury Wrocław, Artysta powraca nad Odrę. Przypominana jest jego biografia, działalność opozycyjna, ale nade wszystko działalność artystyczna.

Czytaj: Koncert poświęcony Romanowi Kołakowskiemu w Teatrze Polskim 10 czerwca 2019 r.

Teatr Piosenki, który został przez Kołakowskiego powołany do życia właśnie w stolicy Dolnego Śląska, działa nadal. Piosenki i pieśni, które stworzył i wykonywał wrocławski bard, ożywają w wielu wydarzeniach artystycznych, nad którymi pieczę sprawuje powołana po śmierci Artysty fundacja jego imienia.

Najmłodszym dzieckiem Fundacji im. Romana Kołakowskiego jest właśnie ogólnopolski festiwal, którego finał rozegra się w rodzinnym mieście Artysty, na scenie, w pobliżu której w kwietniu 2019 r. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odsłonił tablicę, upamiętniającą wieloletniego szefa Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Zakwalifikowani do finału konkursu wykonawcy pochwalą się własną interpretacją utworów, które napisał, skomponował albo przetłumaczył Roman Kołakowski. Czekają na nich nagrody, ufundowane przez patrona i sponsorów festiwalu:

Exodus. Wędrówka trwa i się nie kończy

Ubiegłoroczny, drugi koncert urodzinowy (pierwszy z uwagi na pandemię mogliśmy śledzić online), również na scenie podwórkowej Impartu, nosił tytuł „Itineris finis non est”. To była swoista podróży po różnych krajach i emocjach za sprawą kompozycji, tekstów i tłumaczeń autorstwa Romana Kołakowskiego.

W „Exodusie”, który nastąpi już za kilka dni, słowa poety i jego muzyka, a także teksty innych twórców, które Kołakowski przybliżył polskiemu słuchaczowi, będą przypominały, że – trzeba iść i nie wolno stać w miejscu i że każdy z nas sam określa sobie i kierunek, i cel tej drogi.

Wśród wykonawców (oprócz wspomnianych uczestników festiwalu), którzy zapewnią widzom muzyczne refleksje na temat życiowej wędrówki człowieka, znaleźli się: Bartłomiej Abramowicz (piano, śpiew); Grzegorz Bukowski (kier. muzyczne, syntezatory); Szymon Chudy (gitary); Magdalena Czyżykiewicz-Janusz (gitara, śpiew); Mirosław Czyżykiewicz (gitara, śpiew); Mateusz Dwornik (bas), Agata Grześkiewicz (śpiew); Agata Klimczak-Kołakowska (scenariusz, reżyseria, śpiew); Damian Łukawski (śpiew); Radosław Pilarz (perkusja); Natalia Skipor (akordeon, śpiew); Leszek Zduń (scenariusz, reżyseria, śpiew) oraz zespół Konusy pod kier. Grzegorza Bukowskiego.

patronat www.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl