wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Dobra Nocka, czyli Noc Muzeów 2023 dla dzieci. Program atrakcji dla najmłodszych
Kliknij, aby powiększyć
Noc Muzeów w Muzeum Poczty i Telekomunikacji 2022. Na zdjęciu prowadząca i grupa dzieci Tomasz Hołod/archiwum www.wroclaw.pl
Noc Muzeów w Muzeum Poczty i Telekomunikacji 2022. Na zdjęciu prowadząca i grupa dzieci

Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu już w sobotę 20 maja. Odwiedzimy bezpłatnie 101 instytucji – duże i znane muzea, centra kultury i edukacji, galerie i wiele innych miejsc. Specjalną ofertę przygotowano z myślą o dzieciach – Dobra Nocka to zestaw wydarzeń na Noc Muzeów 2023, z którego skorzystają najmłodsi. Uwaga! Zapisy na wybrane zajęcia już ruszyły i warto skorzystać. Zobaczcie program Dobrej Nocki, czyli Nocy Muzeów dla dzieci we Wrocławiu 2023.

Reklama

Dobra Nocka podczas Nocy Muzeów 2023  

Wstęp do wszystkich placówek w ramach Nocy Muzeów 2023 we Wrocławiu jest bezpłatny, ale do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy, które ruszyły od środy 10 maja.

Zobaczcie pełną listę ofert dla dzieci, gdzie niezbędne będą zapisy. 

Noc Muzeów 2023 – bezpłatna komunikacja zabytkowymi pojazdami

Arsenał Miejski (ul. Antoniego Cieszyńskiego 9)

Specjalnie dla dzieci i młodzieży na wystawie archeologicznej przygotowana zostanie gra „Od rudy do noża”, która pozwoli uczestnikom na prześledzenie dawnego procesu powstawania żelaznych ozdób, broni i narzędzi.

  • godz. 18.15 – 21.00 – „Od rudy do noża”- gra na wystawie archeologicznej (wiek 6+)

Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a

„NIETYPOWO O LITERACH” to wyjątkowy wieczór z typografią. Organizatorzy zaplanowali piknik rodzinny, podczas którego przekonamy się, jak na dziecięce zmysły działa literatura i obraz. Pojawi się również temat stylistyki wizualnej poezji konkretnej.

  • godz. 17.30-19.30 – Piknik rodzinny – warsztaty książki ilustracyjnej, rysunku wielkoformatowego, grafiki, monotypii i rzeźby kinetycznej (wiek 6+)

Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6

W programie wiele atrakcji przeznaczonych dla dzieci: otwarcie wystawy prac pokonkursowych dzieci z klas I-VI z SP nr 113 z Nowego Dworu „Wyjęte z szuflady” oraz warsztaty artystyczne.

  • godz. 16.00 – otwarcie wystawy „Wyjęte z szuflady”
  • godz. 17.00  – warsztaty artystyczne dla dzieci / wiek 6+

CRZ Krzywy Komin, Dubois 33-35a Wrocław

  • godz. 12.00-16.00

Na zwiedzających czekają kreatywne działania w wiosennym klimacie. Wspólnymi siłami przygotują zielony zakątek na tarasie, będą szykować grządki, sadzić warzywa i wymieniać się roślinami. Dla dzieci przygotowana zostanie gra terenowa, podczas której będą mogły poznać zaskakujące Nadodrze.

  • godz. 12.00 – otwarcie ogrodu warzywnego w Krzywym Kominie – rodzinne działania ogrodnicze
  • godz. 12.00-16.00 – „QUEST po Nadodrzu” – gra terenowa przeznaczona jest dla osób indywidualnych lub grup z dziećmi w wieku od 6 lat. Broszura z instrukcją do gry dostępna będzie w CRZ Krzywy Komin w godz. 12.00-16.00.

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

Hala Stulecia zaprasza do Visitor Centre w godzinach 16.00-20.00 na interaktywną wystawę o historii kompleksu złożoną z dotykowych ekranów i mapy oraz dwóch wirtualnych wycieczek. Organizatorzy zaplanowali także warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy i uczestniczki wspólnie zbudują m. in. makietę Hali Stulecia.

  • godz. 16.00-18.00 – Warsztaty architektoniczne „Budujemy Halę Stulecia” (wiek 6+)Zapisy między 10-18 maja na stronie www.halastulecia.pl/edukacja/ oraz e-mailowo: edukacja(at)halastulecia.pl

Klub 4.Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, ul. Bernarda Pretficza 24

  • godz. 18.00-19.00 – „Zwierzęta w służbie i na wojnie” – wykład i prezentacja multimedialna dla dzieci

Kontury Kultury, ul. Jagiellończyka 10a

  • godz. 15.00-21.00

Kontury Kultury wspólnie z Ignacym Starzyńskim, rysownikiem ze Stowarzyszenia Ostoja, zapraszają do ptasiego świata pełnego różnorodnych śpiewów, zapachu lasu i miękkich piór. W określonych godzinach odbędą się warsztaty malarskie dla rodzin z dziećmi oraz oprowadzanie sensoryczne, podczas których uruchomimy zmysł węchu, dotyku i słuchu, zanim wzrok przejmie prym.

  • godz. 15.30-17.30 – Rodzinne warsztaty malarskie 
  • godz. 17.30-18.15 – Oprowadzanie sensoryczne 

Zapisy na warsztaty: biuro(at)konturykultury.art.pl (od 10 maja)

Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, ul. Piotra Skargi 23

Liceum zaprasza na wydarzenia inspirowane twórczością Pabla Picassa. W ramach dwóch wystaw będzie można zobaczyć prace malarskie i jubilerskie uczniów, zrobić zdjęcia z wykorzystaniem rekwizytów na tle namalowanej przez uczniów „ścianki” i wcielić się w  postaci z obrazów mistrza. Natomiast podczas warsztatów, bazując na półproduktach stosowanych do wyrobu biżuterii i materiałach recyklingowych, będzie można przygotować maski i ozdoby rodem z kubistycznego okresu twórczości Picassa.

  • godz. 17.00-20.00 – „To co jest bardziej abstrakcyjne, może być szczytem rzeczywistości”– wystawa prac malarskich uczniów oraz wystawa biżuterii inspirowanej twórczością Picassa z materiałów recyklingowych (wiek 6+)
  • godz. 17.00-19.00 – „Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, jest prawdziwe” – warsztaty tworzenia masek i ozdób

Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław-Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190

  • godz. 12.00-16.00 (wiek 6+)

Organizatorzy zaplanowali wydarzenia pt. „W naturze i architekturze”. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach modelarstwa z Henrykiem Naporą – instruktorem modelarstwa lotniczego, kołowego i okrętowego oraz wernisażu wystawy architektki i malarki Krystyny Majchrzak. Na dziedzińcu odbędą się warsztaty z mini-architektury, czyli budowania kreatywnych konstrukcji i makiet kamieniczek. W trakcie wspólnych działań poznamy także niezwykłe historie ulicy Powstańców Śląskich i Parku Południowego.

Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5

  • godz. 16.00-19.00 (wiek 6+)

Kalkograf z żelazkiem, płaskorzeźby ptaki, ceramiczne amulety – to intrygujące tematy warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży, które poprowadzą artyści plastycy. Galeria MDK Śródmieście przygotowała wystawę „Śpię i śnię” dedykowaną podopiecznym Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Wystawie towarzyszy kiermasz prac z kolekcji galerii na rzecz Fundacji.

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

  • godz. 18.00-24.00

Tego wieczoru program muzeum skupi się na relacjach człowieka i przyrody. Na wystawie „Antropocen” zobaczymy pozytywne przykłady współczesnych i historycznych projektów oraz realizacji, które tworzą bezpieczne i sprawiedliwe środowisko życia – dla ludzi, zwierząt i roślin.

  • godz. 18.00-21.00 – Rodzinna gra edukacyjna inspirowana wystawą „Antropocen” (gra jest samodzielna – uczestnicy otrzymają specjalne karty, które będą ich przewodnikami po wystawie (wiek 6+)

Muzeum Etnograficzne, ul. R. Traugutta 111-113

  • godz. 16.00-24.00 (ostatnie wejście do Muzeum o godzinie 23.30)

Na odwiedzających Muzeum Etnograficzne czeka wernisaż nowej wystawy „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”. Ekspozycja poświęcona będzie rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym. Po jej uroczystym otwarciu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Nie zabraknie również kreatywnych zabaw plastycznych dla małych i dużych.

Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ul. Kurzy Targ 4

W muzeum mieszczącym się w XIII-wiecznej kamienicy, w której od 700 lat działała jedna z pierwszych we Wrocławiu aptek, przygotowano dla dzieci młodszych i starszych warsztaty farmaceutyczne.

  • godz. 14.00-15.00 – „Mydełko Farmaceutyczne” warsztaty dla małych i dużych amatorów prac ręcznych i mydełek (wiek 6+)
  • godz. 15.30-16.30 – „Domowe SPA” – warsztaty tworzenia kosmetyków (wiek 13+)

Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu: 71 784 0440 (od 10 maja, między 11.00-15.00)

Muzeum Geologiczne, Uniwersytet Wrocławski, ul. Cybulskiego 30

Dla najmłodszych gości prowadzone będą warsztaty związane z odlewami skamieniałości. Warsztaty będą odbywały się pomiędzy 14.00–19.00 i będą rozpoczynać się o każdej pełnej godzinie (6 grup).

  • godz. 14.00-19.00 – Warsztaty dla dzieci - odlewy skamieniałości (wiek 3-13), zapisy na warsztaty pod nr tel. 71 375 93 27 (od 15–18 maja)

Muzeum Pana Tadeusza (Zakład Narodowy im. Ossolińskich), Rynek 6

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę stałą, na którą składają się części: „Rękopis Pana Tadeusza”, „Misja: Polska” oraz „Pan Tadeusz Różewicz”, oraz czasową ekspozycję „Dziady. Przejście”. Wejścia będą odbywać się co 15 minut w grupach 15-osobowych od godziny 17.00-00.00 (ostatnie wejście o 23.00). Tego wieczoru na dziedzińcu kamienicy będzie można również wziąć udział w otwartych warsztatach kaligrafii. Z kolei najmłodsi uczestnicy odkryją faunę i florę w obrzędowości ludowej oraz dowiedzą się, czym było majenie domów i wołowe wesele podczas warsztatów dla dzieci.

  • godz. 16.00-17.00 – „Wianek lekiem na całe zło. Ludowy handmade i dawne tradycje”  – warsztaty dla dzieci (wiek 6-13).

Zapisy na warsztaty przez stronę www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl (od 10 maja)

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 1

W czasie Nocy Muzeów udostępniona zostanie ekspozycja stała oraz wystawa filatelistyczna „Mikołaj Kopernik – astronom i ekonomista”. Muzeum można zwiedzić w godzinach od 16.00-24.00. Ponadto organizatorzy przygotują stoisko, przy którym każdy będzie mógł zrobić kartkę pocztową nawiązującą do tematyki kosmicznej i wystawy o astronomie.

  • godz. 16.00-20.00 Stoisko do tworzenia kartek pocztowych

Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2A

Streetartowe warsztaty, oprowadzania, wykłady, pokazy filmów i wernisaż – o każdej pełnej godzinie (w godzinach otwarcia muzeum tj. 15.00-24.00) organizatorzy proponują nowe wydarzenie. Goście będą mogli również samodzielnie zwiedzać sześć wystaw i uczestniczyć w działaniach prowadzonych na zewnątrz budynku.

Dla rodzin z dziećmi zaplanowano międzypokoleniowe warsztaty street artu przed budynkiem muzeum (15.00-18.00). Spotkanie poprowadzi wrocławska artystka Annę Szejdewik, tworzącą pod pseudonimem Coxie.

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, plac Wolności 1

W bogatym programie NFM, przygotowanym specjalnie na Noc Muzeów nie zabraknie atrakcji skierowanych do dzieci.  Organizatorzy zapraszają m.in. na warsztaty dla dzieci prowadzonych przez Hannę Gąsiorek i Barbarę Ciupidro.

  • godz. 16.00-16.45 i 17.00-17.45 – „Muzyczny kalejdoskop” – warsztaty dla dzieci w wieku 3-4 lat (udział dziecka z opiekunem)
  • godz. 18.00-18.45 – „Muzyczny kalejdoskop” – warsztaty dla dzieci w wieku 5–6 lat (udział dziecka bez opiekuna)
  • godz. 19.00-19.45 Muzyczny kalejdoskop” – warsztaty dla dzieci w wieku 7-9 lat (udział dziecka bez opiekuna)

Zapisy na warsztaty przez formularz: www.nfm.wroclaw.pl/zapisy-ce-wydarzenie (od 10–12 maja)

Piecownia, ul. Łokietka 9

W godzinach otwarcia (od 12.00 do 23.59) będzie można bez ograniczeń zwiedzać Galerię Ceramiki i pracownię oraz zapoznać się z procesem powstawania tej dziedziny sztuki, a także porozmawiać z właścicielką i artystami tworzącymi tu swoje prace. W określonych godzinach odbędą się warsztaty lepienia z gliny dla dzieci i dorosłych.

  • godz. 12.00-17.00 – Warsztaty lepienia z gliny dla każdego

Serwis – galeria pracownia, ul. Hallera 39

  • godz. 18.00-23.00

Podczas warsztatów „Książka w 5 minut” uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak łatwo można stworzyć własną małą publikację. Na warsztaty można przyjść w każdej chwili w godzinach otwarcia miejsca.

Stary Ratusz, Rynek 1

Podczas Nocy Muzeów najmłodsi uczestnicy będą mogli stworzyć teatralną garderobę, przymierzyć stroje, w których poczują się jak bohaterowie spektakli i uwiecznić siebie w niecodziennym ubiorze na zdjęciach.

  • godz. 18.15-21.00 – „Przebieranki w teatralnej garderobie” – wydarzenie dla dzieci w Hali Mieszczańskiej (prosimy o przyniesienie własnych aparatów fotograficznych) (wiek 6+)

Tyc Art, ul. Ruska 46A/007

Zamiast przycinać komara, przytnijmy kawałek szkła podczas warsztatów szklarskich.  Wspólnie z prowadzącą uczestnicy będą improwizować, ciąć, łamać i projektować minimalistyczne kompozycje ze szkła. Sesje rozpoczną się o godz. 19.00, a każda z nich potrwa około 60 minut, ostatnie wejście możliwe będzie o godzinie 22.00.

  • Zapisy: magda(at)tycartglass.com (od 10 maja) (wiek 6+)

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

Ossolineum w godzinach zaprasza 17.00-00.00 na dziedziniec pełen atrakcji, wystawy czasowe oraz niedostępny na co dzień taras widokowy, znajdujący się przy kopule jednego z najpiękniejszych wrocławskich budynków. Dla rodzin z dziećmi przygotowano warsztaty.

godz. 16.00-17.30 – „Bractwo małych artystów” – warsztaty dla dzieci wokół wystawy „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39” (wiek 6+). Zapisy na warsztaty przez stronę www.ossolineum.pl (od 10 maja).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl