Ravensbrück - nazistowski obóz koncentracyjny na terenie Niemiec, w którym przebywały wyłącznie kobiety. Film "Każda z nas" ("Each of us") opowiada historie czterech (ze stu tysięcy) więźniarek różnych narodowości, których wzajemne wsparcie, porozumienie i bezinteresowna przyjaźń, pozwalają przetrwać najgorsze.
– W odniesieniu do kina nie lubię używać słowa "kobiecy", bo gdybym była mężczyzną, nikt nie zapytałby mnie o "męski pierwiastek" mojego filmu – mówi Anna Jadowska, jedna z czterech reżyserek obrazu. – Ważną kwestią jest jednak to, że o obozie Ravensbrück żaden film jeszcze nie powstał. Odkrywanie tego typu historii jest istotne. Reżyserki sięgają po takie produkcje by kobiety uczestniczyły w ogólnoświatowej narracji na temat tego jak wygląda nasze życie i nasza historia.
Galeria zdjęć
Dużo zdjęć z planu znajdziesz tutaj:
W tym mało znanym obozie przebywało 40 tysięcy Polek
Realia Ravensbrück były niezwykle ciężkie. Sto tysięcy więźniarek z czterdziestu różnych krajów wykorzystywano do niewolniczej pracy, a na młodych kobietach (głównie z Polski), przeprowadzano eksperymenty pseudomedyczne. Wiele z więźniarek nie doczekało wyzwolenia obozu w 1945 roku. W obliczu nadejścia Armii Czerwonej, kobiety zabijano, nierzadko w brutalny sposób.
To nie pierwszy raz, gdy Gniechowice grają obóz koncentracyjny. Obiekt, gdzie zbudowano plan, odtwarzał już Auschwitz w filmie dokumentalnym. Teraz wcielił się w rolę Ravensbrück.
– To wymarzony plan filmowy - ocenia Stina Werenfels, kolejna reżyserka filmu. – Mamy tu trzysta sześćdziesiąt stopni możliwości do pracy z dwiema ekipami. Mieliśmy skautów poszukujących lokacji w Polsce, którzy wykonali świetną robotę. Scenografowie natomiast sprawili, że plan wygląda bardzo realistycznie.
Anna Jadowska pochodzi spod Oleśnicy. Dla niej wybór Dolnego Śląska na potrzeby tego filmu zdawał się naturalny. – Skończyłam liceum w Oleśnicy i polonistykę we Wrocławiu. Czuję się z Dolnym Śląskiem bardzo związana - jeden z filmów już tu nakręciłam i kolejny, po tym obecnym, też chciałabym tu stworzyć - mówi.
Kobiety o kobietach, ale w obrazie dla wszystkich
Film "Każda z nas" tworzą kobiety. W ekipie mamy cztery reżyserki, a każda z nich odpowiedzialna jest za jeden z rozdziałów opowieści (Neus Ballus z Hiszpanii, Anne Zohra Berrahed z Niemiec, Stina Werenfels ze Szwajcarii i Anna Jadowska z Polski). Za kamerą stanęła Jolanta Dylewska (Polska), a za montaż odpowiedzialna jest Teresa Font (Hiszpania).
Współpraca zawsze przebiega bardzo dynamicznie. Tu mimo różnic kulturowych i języków, którymi się posługujemy, jest ona bardzo kolektywna. Wiele decyzji podejmujemy razem. Nie ma awantur - jest dyskusja. Wszystkie podstawowe kwestie jak na przykład kolor filmu - będzie on czarno biały - czy decyzje kreatywne podejmowałyśmy wspólnie.Anna Jadowska - reżyserka filmu z Polski
– Dobrze się dogadujemy. Mamy różne usposobienie, ale jeden cel - wspólny film. Ważna jest ta nasza współpraca – twierdzi Stina Werenfels. – Jeśli się w czymś nie zgadzamy, zawsze o tym dyskutujemy. Przywykłyśmy do siebie, napisałyśmy wspólnie skrypt reżyserski, znamy się od dawna. Żeby poradzić sobie z tak trudnym tematem, musimy współpracować i wspierać się wzajemnie.
Diane Kruger - gwiazda światowego formatu w roli Gertrud
W filmie, bohaterki mierzą się z moralnymi dylematami, starając się zachować człowieczeństwo w obliczu niewyobrażalnego cierpienia. W te role wcieliły się aktorki: Diane Kruger jako Gertrud, Carla Juri jako Leah, Ninel Skrzypczyk jako Aga i Aida Folch jako Mar.
Gertrud jest Niemką, która trafiła do obozu prezentując "aspołeczną" postawę. W Ravensbrück zaczyna traktować jedną z dziewczynek jak własną córkę. Aby chronić dziecko, musi nierzadko uciekać się do przemocy. W tę postać wcieliła się Diane Kruger ("Wizje", "Bękarty Wojny", "Skarb Narodów", "Tożsamość").
Na początku kariery obiecałam sobie, że nigdy nie wystąpię w filmie opowiadającym o drugiej wojnie światowej. I to tylko dlatego, że wówczas otrzymywałam wyłącznie takie propozycje. Ten projekt jest inny. Są cztery reżyserki, historia jest mało znana, a moja postać jest matką walczącą o dziecko, które poznała w obozie.Diane Kruger, odtwórczyni roli Gertrud w filmie
– Sam temat nie jest łatwy - uważa Diane Kruger. – To co mnie pociągało w tej roli to, to ten kobiecy punkt widzenia. Historia zna wiele filmów o obozach koncentracyjnych - bardzo męskich obrazów, brutalnych. Temu filmowi też nie brakuje brutalności, a w Ravensbrück zginęło wiele osób. Ale to film o kobietach, i kobiecym obozie, a to zmienia rodzaj interakcji między postaciami.
Dużo zdjęć z planu znajdziesz tutaj:
Nota Techniczna:
KAŻDA Z NAS to produkcja ALHENA PRODUCTION (Hiszpania), w koprodukcji z BLICK PRODUCTIONS INTERNATIONAL (Polska), BON VOYAGE FILMS (Niemcy) oraz TURNUS FILM (Szwajcaria). Film współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i powstaje dzięki wsparciu: ICAA (Hiszpania), ICEC (Hiszpania), MEDIA (co-development), Claims Conference, Federal OƯice of Culture BAK (Szwajcaria), Mitteldeutsche Medienförderung (Niemcy), Medienboard Berlin-Brandenburg (Niemcy), Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein (Niemcy) oraz przy udziale: RTVE, 3Cat, SR, SWR, BR i ARTE.
Za możliwość przyjrzenia się pracy filmowców dziękujemy DCF.