wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Zachwycające bombki dolnośląskie! Zobacz zdjęcia i wzory

Niewiele osób wie, że mamy w naszym regionie opatentowany wzór bombki dolnośląskiej. To niezwykła mozaika różnych tradycji. Wzory były inspirowane m.in. kaflami z wrocławskich klatek schodowych. Zobacz w naszej galerii, jak wyglądają bombki dolnośląskie, chronione specjalnym certyfikatem, których ambasadorem jest Muzeum Bombki w Miliczu.

Reklama

Dolny Śląsk jest regionem, w którym po II wojnie światowej nie zachowała się odrębność kulturowa. Wiele osób osiedliło się tu po 1945 roku, przyjeżdżając z różnych części kraju. Efektem tego jest duże zróżnicowanie etnograficzne, ale też bogactwo kulturowe, będące mieszanką rozmaitych tradycji.

Jak powstała dolnośląska bombka?

„Koncepcja regionalnego wzoru dla Dolnego Śląska łączy motywy wzornicze rękodzieła z różnych części Polski w dowolne kompozycje będące swoistą mozaiką tradycji” – czytamy na stronie Muzeum Bombki w Miliczu, które jest ambasadorem dolnośląskiej bombki.

Autorem „współczesnego wzoru dolnośląskiego” jest natomiast ludowy artysta – Ryszard Glegoła, który tworzy kompozycje z folklorystycznych elementów wzorniczych i przenosi je na różne przedmioty.

Zobacz w galerii zdjęcia bombek dolnośląskich oraz wzory:

Bombki, które łączą różne tradycje oraz przeszłość z przyszłością

O specyfice i odrębności kulturowej powojennych przesiedleńców świadczą m.in. wyszycia i hafty na strojach ludowych.

- Smaki, zwyczaje, wzornictwo układają się na Dolnym Śląsku w mozaikę różnych tradycji. Czytelnym opisem tego zjawiska jest wzornik dolnośląski. Jego koncepcja powstała w wyniku poszukiwań współczesnej propozycji regionalnego wzoru dla Dolnego Śląska. Wzornik jest scalającym ogniwem łączącym przeszłość z przyszłością - budującym wspólną tożsamość kulturową grup etnicznych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.
Izabela Brymerska, menadżerka Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu

Izabela Brymerska dodaje, że wzory na bombkach są wykonywane techniką zbliżoną do malowania wydmuszek woskiem. - Dekorator, cienkim, ostro zakończonym narzędziem, na powierzchnię bombki nanosi akryl i stawiając kropkę przy kropce tworzy kompozycje wzornika dolnośląskiego - mówi.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dolnośląskie bombki wykonywane podczas warsztatów w Muzeum Bombki w Miliczu materiały prasowe Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu
Dolnośląskie bombki wykonywane podczas warsztatów w Muzeum Bombki w Miliczu

Od 2021 roku wzornik i malowane wg niego bombki dolnośląskie są chronione certyfikatem Urzędu Patentowego.

Wyjątkowe bombki z Dolnego Śląska wg 4 zasad

Izabela Brymerska zaznacza, że tworzenie wzornika jest indywidualną inwencją twórczą dekoratora. Musi on jednak trzymać się 4 zasad:

  • wzornik jest kompozycją złożoną z pojedynczych motywów zdobniczych co najmniej dwóch grup kulturowych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po 1945 roku,
  • wzory są konturowe, wykonane przerywaną linią kropkową,
  • kompozycje są monochromatyczne na jednolitym tle,
  • we wzorniku pojawiają się dekory zaczerpnięte z haftów i tradycyjnej sztuki dawnego Dolnego Śląska, z witraży, kafli, porcelany, ludowych czepców, zapasek, obrusów czy makatek.

Najczęściej są to roślinne girlandy, motywy „cebulowe”, lilijki, rozety i kwiaty w donicach. Znajdziemy tu zarówno dolnośląskie wazony, jak i krakowskie róże i kwiaty z Kujaw, Żywiecczyzny oraz Kurpi. Wzory pasują do siebie, a każda kompozycja jest inna.

- Tworząc wzornik bombki dolnośląskiej, inspiracji szukaliśmy m. in. w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Dużą inspiracją były także np. wzory na kaflach czy mozaiki, które można zobaczyć w klatkach schodowych wrocławskich kamienic, wybudowanych przed wojną.
Izabela Brymerska, menadżerka Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego

Gdzie można kupić bombki dolnośląskie? Cennik

Bombki dolnośląskie można kupić w sklepiku Muzeum Bombki w Miliczu.

Jak namalować bombkę dolnośląską radzi Ryszard Glegoła:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl