wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Czy początek roku szkolnego oznacza korki i mniejszą prędkość jazdy? Znamy raport Yanosika

Pierwsze tygodnie września tradycyjnie już przebiegały pod dyktando powrotu dzieci i młodzieży do szkół. Nie ulega wątpliwości, że rozpoczęcie roku szkolnego – jak to zwykle bywa w tym czasie – miało bardzo duży wpływ na zmianę natężenia ruchu na drogach. Gdzie pojawiły się korki? W jakim mieście jeździ się najwolniej? Sprawdziliśmy najnowszy raport Yanosika!

Reklama

Początek roku szkolnego często spędza sen z powiek wielu kierowcom. Uczestników ruchu drogowego przerażają przede wszystkim godziny poranne, kiedy to rodzice odwożą swoje pociechy do szkół. Tym bardziej, że w okresie wakacyjnym można przyzwyczaić się do nieco mniejszych korków.

Wrzesień to zawsze intensywny czas, zarówno dla dzieci wracających do szkół, ich rodziców, jak i dla kierowców. Zwykle sytuacja na drogach normuje się już po pierwszych dwóch tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego, ale zanim do tego dojdzie, najlepiej trzymać nerwy na wodzy i skorzystać w miarę możliwości z opcji ominięcia korków.
Andrzej Mejer, Yanosik

Taką opcję oferuje między innymi Yanosik, czyli system ostrzegania o sytuacji na drodze – tworzony przez kierowców i dla kierowców.

Yanosik porównał sytuację w 24 polskich miastach

Przedstawiciele Yanosika zebrali i przeanalizowali dane dotyczące sytuacji na drogach w dwóch pierwszych tygodniach września. Średnie prędkości jazdy w 24 wybranych miastach w Polsce porównali do analogicznych statystyk z sierpnia. W zestawieniu uwzględniono okres od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 9.00 rano.

Sprawdziliśmy zarówno średnie prędkości jazdy w całym mieście, jak i stricte w centrum, w którym znajduje się wiele szkół. Okazuje się, że największy spadek prędkości dotknął kierowców Rzeszowa, którzy w sierpniu jechali 38,8 km/h, a we wrześniu musieli już zwolnić do 33,8 km/h.
Andrzej Mejer, Yanosik

Raport Yanosika. Gdzie jeździ się najwolniej?

Średnia prędkość jazdy wzrosła jednak nie tylko w Rzeszowie. Rozpoczęcie roku szkolnego w znaczącym stopniu spowolniło ruch również w Warszawie, Gdyni, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim czy Kielcach.

Na przeciwległym biegunie znajdują się Zabrze, Opole, Gliwice i Olsztyn – tam odnotowano najmniejsze różnice w średniej prędkości, z jaką samochody poruszały się w pierwszych dwóch tygodniach września.

Jak w zestawieniu Yanosika wypada Wrocław?

We Wrocławiu średnia prędkość jazdy spadła z 35,1 km/h do 32 km/h. Taki wynik sprawia, że stolica Dolnego Śląska uplasowała się w środku rankingu.

Jednym z najbardziej pozytywnych wniosków, jakie można wysnuć po analizie raportu Yanosika, jest dobra sytuacja w ścisłym centrum Wrocławia.

Najmniejszy spadek średniej prędkości jazdy odnotowaliśmy w centrum Gliwic oraz Łodzi. Różnica we wrześniu wyniosła zaledwie 0,9 km/h. W centrum Wrocławia średnia prędkość jazdy spadła o 1,3 km/h - to nienajgorszy wynik, mając na uwadze że to duże miasto. Z niewiele większym spadkiem (1,5 km/h) musieli zmierzyć się kierowcy w centrum Opola i Szczecina. Z kolei w centrum Katowic i Zielonej Góry prędkość we wrześniu spadła o 1,6 km/h.
Andrzej Mejer, Yanosik

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl